Wymiana narzędzi roboczych
- Podczas zakładania i wymiany frezów zaleca się użycie rękawic ochronnych.
Oryginalne frezy z szerokiej oferty osprzętu Bosch są do nabycia w sklepach specjalistycznych.
Przed założeniem frezu konieczny jest uprzedni demontaż korpusu frezarki (2) z jednostki napędowej (1).
Otworzyć dźwignię mocującą (10) i obrócić korpus frezarki (2), aż żeberko (47) w korpusie frezarki znajdzie się na równi z kanałem regulacji głębokości (48) na jednostce napędowej.
Pociągnąć jednostkę napędową (1) do góry, wyjmując ją z korpusu frezarki (2).
W zależności od zastosowanego frezu, może zaistnieć konieczność wymiany przed jego osadzeniem nakrętki złączkowej z zaciskiem mocującym (6).
Jeżeli właściwy dla danego frezu zacisk jest już zamontowany, należy przejść do instrukcji podanych poniżej.
Zacisk mocujący (15) należy zamontować tak, aby miał on nieco luzu w nakrętce złączkowej. Nakrętka złączkowa z zaciskiem mocującym (6) powinna się dać zamontować z łatwością. Jeżeli nakrętka złączkowa lub zacisk mocujący są uszkodzone, należy je natychmiast wymienić.
Przestawić dźwignię blokady wrzeciona (8) na symbol . W razie potrzeby należy obrócić wrzeciono silnika ręką aż do jego zablokowania.
Odkręcić nakrętkę złączkową (6) za pomocą klucza widełkowego (17), obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Przestawić dźwignię blokady wrzeciona (8) na symbol .
Jeżeli istnieje taka konieczność, przed montażem należy oczyścić wszystkie elementy za pomocą miękkiego pędzelka lub przedmuchując je sprężonym powietrzem.
Nałożyć nową nakrętkę złączkową na uchwyt narzędziowy (16).
Lekko dokręcić nakrętkę złączkową.
- Nie dokręcać zacisku mocjąceto z nakrętką złączkową przed zamontowaniem frezu. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia zacisku mocującego.
- Podczas zakładania i wymiany frezów zaleca się użycie rękawic ochronnych.
W zależności od potrzeb można dobrać frezy różnego typu i o różnych właściwościach.
Frezy ze stali szybkotnącej (HSS) są odpowiednie do obróbki miękkich materiałów, takich jak miękkie drewno i tworzywa sztuczne.
Frezy z węglików spiekanych (HM) są odpowiednie zwłaszcza do obróbki materiałów twardszych i ścieralnych, takich jak twarde drewno i aluminium.
Oryginalne frezy z szerokiej oferty osprzętu Bosch są do nabycia w sklepach specjalistycznych.
Stosowane frezy powinny być czyste, a ich stan techniczny nie powinien budzić zastrzeżeń.
- Przestawić dźwignię blokady wrzeciona (8) na symbol (➊). Ew. lekko obrócić wrzeciono ręką, aż blokada zaskoczy.
Dźwignię blokady wrzeciona (8) wolno obsługiwać tylko przy nieruchomym wrzecionie. - Odkręcić nakrętkę złączkową (6) za pomocą klucza widełkowego (17), obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (➋).
- Wsunąć frez w tuleję zaciskową (15). Chwyt frezu musi być wsunięty w tuleję zaciskową (15) na głębokość co najmniej 20 mm.
- Mocno dokręcić nakrętkę złączkową (6) za pomocą klucza widełkowego (17), obracając ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Przestawić dźwignię blokady wrzeciona (8) na symbol .
- Nie dokręcać zacisku mocjąceto z nakrętką złączkową przed zamontowaniem frezu. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia zacisku mocującego.
Przed przystąpieniem do frezowania korpus frezarki (2) należy ponownie zamontować na jednostce napędowej (1).
Otworzyć dźwignię mocującą (10), jeśli była zamknięta.
Ustawić żeberko (47) na korpusie frezarki (2) na równi z kanałem regulacji głębokości (48) na jednostce napędowej (1).
Wsunąć jednostkę napędową w korpus frezarki aż do zgrubnego ustawienia żądanej głębokości cięcia. Następnie obrócić korpus frezarki (2) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara aż do oporu, aby aktywować tryb umożliwiający precyzyjną regulację głębokości cięcia.
Za pomocą pokrętła (4) dokładnie ustawić głębokość cięcia.
Zamknąć dźwignię mocującą (10).
- Po zakończeniu montażu należy zawsze kontrolować, czy jednostka napędowa została właściwie zamocowana w korpusie frezarki.
W razie potrzeby należy zmienić siłę zacisku dźwigni mocującej (10) zob. Regulacja dźwigni mocującej (zob. rys. M).