Spôsob činnosti (pozri obrázok A)
Meracím prístrojom sa kontroluje podklad oblasti snímača (11) v smere merania A do maximálnej meracej hĺbky.
Pri každom meraní sa automaticky hľadajú kovové objekty (napr. medená rúra alebo armovacia oceľ) a vedenia pod napätím (50−60 Hz).
Priložte merací prístroj na kontrolovaný povrch. Svetelný prstenec (2) svieti a tým signalizuje pripravenosť na meranie.
Merací prístroj pevne držte rovnomerne za úchopové plochy (8). Počas merania uchopenie nemeňte a predovšetkým nesiahajte do oblasti senzora (11).
Pohybujte meracím prístrojom vždy priamo v smere B s miernym tlakom po podklade bez toho, aby ste ho zdvíhali alebo menili prítlak. Pohyb meracieho prístroja by mal prebiehať v podstate priečne na hľadaný objekt. Ak nepoznáte smerovanie objektu v stene, robte krížové meranie (pozri obrázok B).
Lokalizačné indikácie:
- Ak sa pod oblasťou snímača nenachádza žiaden objekt, svieti svetelný prstenec (2) nazeleno a neznie žiaden zvukový signál.
- Ak sa merací prístroj blíži k objektu, svetelný prstenec (2) svieti načerveno. So zmenšujúcou sa vzdialenosťou sa frekvencia zvukového signálu zrýchľuje.
- Nad stredom objektu svietia indikácie stredu objektu (1) a znie trvalý zvukový signál. Svetelný prstenec (2) naďalej svieti načerveno.
- Ak sa merací prístroj od objektu vzďaľuje, zhasnú indikácie stredu objektu (1) a frekvencia zvukového signálu sa spomaľuje.
Pri prvom prechode sú stred a hranice objektu zobrazené nahrubo.
Ak chcete presne lokalizovať stred objektu, pohybujte meracím prístrojom bez zdvihnutia naspäť v smere objektu, kým sa opäť nezobrazí stred objektu (indikácie stredu objektu (1) svietia).
Pre presnejšie hranice objektu pohybujte meracím prístrojom od stredu objektu priamočiaro ďalej, kým svetelný prstenec (2) neprestane svietiť načerveno.
Ak sa nájde vedenie pod napätím, svieti indikácia vedení pod napätím (4).
Ak sa nájde kovový objekt (napr. armovacia oceľ, medená rúrka), svieti indikácia kovového objektu (5).
Označovací otvor (3) leží nad stredovým bodom merania. Tu môžete v prípade potreby označiť stred alebo hranice objektu.
Upozornenie: Po označení objektu pomocou označovacieho otvoru (3) (napr. ceruzou) je nutné spustiť nové meranie, pretože meranie môže byť kvôli ceruzke skreslené.
- Vedenie musí byť pod napätím. Pripojte preto elektrický spotrebič (napr. osvetlenie, zariadenia) na hľadané elektrické vedenie. Zapnite elektrický spotrebič, aby ste zabezpečili, že je elektrické vedenie pod napätím.
- 50 až 60 Hz signál elektrického vedenia sa musí dostať k meraciemu prístroju. Ak sa vedenie nachádza vo vlhkých stenách (napr. vlhkosť vzduchu > 50 %), za kovovými fóliami (napr. tepelnej izolácie) alebo v prázdnom kovovom potrubí, signál sa k meraciemu prístroju nedostane a vedenie nemožno nájsť.
- Merací prístroj musí byť dobre uzemnený. Držte ho preto (bez rukavíc) pevne za úchopové plochy (8). Dbajte na to, aby ste vy sami mali dobrý kontakt s podlahou. Izolačná obuv, rebríky alebo podstavce môžu brániť kontaktu. Samotná podlaha musí byť tiež uzemnená, inak nemožno vedenie lokalizovať.
- 50 až 60 Hz signál elektrického vedenia musí byť vo vedení silnejší ako v bezprostrednom okolí. Ak je stena veľmi vlhká alebo zle uzemnená, signál je na celej stene rovnako silný. Merací prístroj potom zobrazuje nad veľkou oblasťou, že bol nájdený signál, nedokáže však presne lokalizovať vedenie.
V takom prípade môže pomôcť, keď držíte voľnú ruku vo vzdialenosti 20−30 cm od meracieho prístroja na stene, aby ste odviedli signál zo steny. Poloha voľnej ruky by sa však počas merania nemala meniť.
- Viacfázové elektrické vedenia (známe ako trojfázový striedavý prúd alebo silnoprúd) nemožno lokalizovať ako vedenia pod napätím, pretože sa signál jednotlivých fáz navzájom ruší. Viacfázové elektrické vedenia však môžete v malej hĺbke lokalizovať ako kovový objekt.
- Vodivé stenové povrchy, ako napr. isté druhy obkladačiek môžu spôsobiť, že elektrické vedenia nebudú zobrazované alebo svetelný prstenec (2) bude svietiť načerveno nad veľkou oblasťou.
- Naplocho uložené elektrické vedenia (do hĺbky maximálne 2−3 cm) môžu byť navyše zobrazené ako kovové objekty. To však neplatí pre lankový kábel.
- Pred vŕtaním, pílením alebo frézovaním do stien, stropov alebo podláh vypnite elektrické spotrebiče a vypnite prúd v rozvodových vodičoch. Po skončení akýchkoľvek prác skontrolujte, či objekty umiestnené na podklade nie sú pod napätím.
- Široké objekty možno rozpoznať podľa červeného svietenia svetelného prstenca (2) na rozsiahlej oblasti. Široké objekty pritom nemusia byť zobrazené v celom ich rozsahu.
- Pred vŕtaním, rezaním alebo frézovaním do steny by ste si mali zabezpečiť aj informácie dostupné z iných zdrojov, aby ste eliminovali nebezpečenstvo. Pretože výsledky merania môžu byť ovplyvnené vplyvmi okolitého prostredia alebo stavom steny, môže hroziť nebezpečenstvo, hoci neznie žiaden zvukový signál a svetelný prstenec (2) svieti nazeleno.