Kalibracja urządzenia pomiarowego
Niżej wymienione prace mogą być wykonywane tylko przez dobrze przeszkolony i odpowiednio wykwalifikowany personel. Konieczna jest dokładna znajomość zasad sprawdzania dokładności lub kalibracji urządzenia pomiarowego.
- Kalibracji urządzenia pomiarowego należy dokonywać bardzo dokładnie; ewentualnie należy zlecić kontrolę urządzenia w serwisie firmy Bosch. Niedokładna kalibracja pociąga za sobą błędne wyniki pomiarowe.
- Funkcję kalibracji należy uruchamiać tylko wówczas, gdy kalibracja urządzenia pomiarowego jest niezbędna. Gdy urządzenie pomiarowe znajdzie się w trybie kalibracji, kalibrację należy bardzo skrupulatnie przeprowadzić do samego końca, aby nie uzyskać w następstwie nieprawidłowych wyników pomiarowych.
Każdorazowo po kalibracji należy sprawdzić dokładność niwelacyjną zob. Sprawdzanie dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego. Jeżeli odchylenie znajduje się poza maksymalnym dopuszczalnym zakresem wartości, urządzenie pomiarowe należy oddać do serwisu firmy Bosch.
Kalibracja osi X i Y
Kalibracja modelu GRL 600 CHV jest możliwa tylko za pomocą odbiornika laserowego LR 60, natomiast kalibracja modelu GRL 650 CHVG jest możliwa tylko za pomocą odbiornika laserowego LR 65 G. Odbiornik laserowy musi być połączony z urządzeniem laserowym przez Bluetooth® zob. Nawiązywanie połączenia w pilotem / odbiornikiem laserowym.
Podczas kalibracji nie wolno zmieniać pozycji urządzenia pomiarowego i odbiornika laserowego (z wyjątkiem opisanego nakierowania lub obrotu). Dlatego należy ustawić urządzenie pomiarowe na stabilnym, równym podłożu i bezpiecznie zamocować odbiornik laserowy.
W miarę możliwości kalibrację należy przeprowadzić w aplikacji Bosch Levelling Remote App. Podczas sterowania przez aplikację wyeliminowane zostaje ryzyko błędu, istniejące w przypadku nieostrożnego naciskania przycisków i możliwej zmiany pozycji urządzenia pomiarowego.
Podczas kalibracji bez użycia aplikacji należy naciskać odpowiednie przyciski bezpośrednio na urządzeniu pomiarowym, ponieważ pilot jest w tej sytuacji bezużyteczny.
Potrzebny będzie wolny odcinek pomiarowy o długości 30 m, znajdujący się na stabilnym podłożu. Jeżeli nie ma do dyspozycji takiego odcinka, kalibrację można także przeprowadzić z niższą dokładnością niwelacyjną na odcinku pomiarowym o długości 15 m.
Zamocowanie urządzenia pomiarowego i odbiornika laserowego przed kalibracją:
Zamocować urządzenie pomiarowe w pozycji poziomej 30 m lub w odległości 15 m od odbiornika laserowego na statywie (43) lub ustawić je na stabilnym, równym podłożu.
Bezpiecznie zamocować odbiornik laserowy na odpowiedniej wysokości:
- na ścianie lub innej powierzchni za pomocą magnesów lub haka do zawieszenia odbiornika laserowego,
- lub na stabilnie zamocowanym osprzęcie pomocniczym za pomocą uchwytu odbiornika laserowego.
Należy przy tym przestrzegać instrukcji obsługi odbiornika laserowego.
Ustawianie urządzenia pomiarowego przed kalibracją:
Ustawić urządzenie pomiarowe w taki sposób, aby wytłoczony na nim wskaźnik osi X był skierowany znakiem "+" w kierunku odbiornika laserowego. Oś X musi znajdować się przy tym prostopadle do odbiornika laserowego.
Rozpoczęcie kalibracji:
- Kalibracja w aplikacji Bosch Levelling Remote App: włączyć urządzenie pomiarowe. Rozpocząć kalibrację w aplikacji. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami w aplikacji.
- Kalibracja bez aplikacji: włączyć urządzenie pomiarowe i odbiornik laserowy. Upewnić się, że obydwa są ze sobą połączone przez Bluetooth®. Rozpocząć kalibrację, naciskając równocześnie włącznik/wyłącznik odbiornika laserowego oraz przycisk trybu CenterFind na odbiorniku laserowym. Na wyświetlaczu odbiornika laserowego pojawi się CAL.
Aby w razie konieczności przerwać kalibrację, należy nacisnąć i przytrzymać dłużej przycisk trybu CenterFind w odbiorniku laserowym.
Przeprowadzenie kalibracji bez aplikacji:
W menu, które pojawi się na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego po rozpoczęciu kalibracji, wybrać aktualną odległość pomiędzy urządzeniem pomiarowym a odbiornikiem laserowym. W tym celu nacisnąć przycisk ▲ (4) lub ▼ (3). Należy potwierdzić wybór przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Aby w następnym menu potwierdzić wybrany odcinek pomiarowy wraz z odpowiednią dokładnością niwelacyjną (), należy nacisnąć przycisk ustawienia nachylenia (14). Aby powrócić do wyboru odcinka pomiarowego (), należy nacisnąć przycisk trybu liniowego (5).
Wyregulować wysokość odbiornika laserowego w taki sposób, aby zmienna wiązka lasera (8) w odbiorniku laserowym była wskazywana pośrodku (zob. instrukcja obsługi odbiornika laserowego). Zamocować odbiornik laserowy na tej wysokości.
Sprawdzić, czy urządzenie pomiarowe i odbiornik laserowy są ustawione względem siebie tak, jak to przedstawiono na wyświetlaczu (znak "+" osi X musi być skierowany w stronę odbiornika laserowego). Rozpocząć kalibrację osi X przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Gdy krok ten pojawi się na wyświetlaczu, należy obrócić urządzenie pomiarowe o 180°, tak aby znak "–" osi X był skierowany w stronę odbiornika laserowego. Przy każdym obrocie należy uważać na to, by wysokość i nachylenie urządzenia pomiarowego nie uległy zmianie. Należy potwierdzić obrót przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14). Kalibracja osi X jest kontynuowana.
Po zakończeniu kalibracji osi X pojawi się ten symbol na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego.
Kontynuować kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Aby przeprowadzić kalibrację osi Y, należy obrócić urządzenie pomiarowe w kierunku wskazanym strzałką o 90°, tak aby znak "+" osi Y był skierowany w stronę odbiornika laserowego. Należy potwierdzić obrót przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Gdy krok ten pojawi się na wyświetlaczu, należy obrócić urządzenie pomiarowe o 180°, tak aby znak "–" osi Y był skierowany w stronę odbiornika laserowego. Należy potwierdzić obrót przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14). Kalibracja osi Y jest kontynuowana.
Po zakończeniu kalibracji osi Y pojawi się ten symbol na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego.
Zakończyć kalibrację osi Y przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Ten symbol potwierdza udaną kalibrację osi X i Y przy wybranej na początku dokładności kalibracji. Zakończyć kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Po zakończeniu kalibracji urządzenie pomiarowe automatycznie się wyłącza.
W przypadku nieudanej kalibracji osi X lub Y na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego pojawi się odpowiedni komunikat błędu. Na wyświetlaczu odbiornika laserowego pojawi się ERR.
Przerwać kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk trybu liniowego (5).
Upewnić się, że urządzenie pomiarowe i odbiornik laserowy są prawidłowo ustawione (zob. opis powyżej w tekście). Następnie ponownie rozpocząć kalibrację.
W przypadku ponownego niepowodzenia kalibracji należy oddać urządzenie pomiarowe do serwisu firmy Bosch.
Kalibracja osi Z
Do przeprowadzenia kalibracji konieczny jest wolny odcinek pomiarowy ze stabilnym podłożem, znajdujący się przed ścianą o wysokości 10 m. Zamocować pion sznurkowy przy ścianie.
Ustawić urządzenie pomiarowe na stabilnym, równym podłożu. Włączyć urządzenie pomiarowe i poczekać, aż zostanie przeprowadzona automatyczna niwelacja. Ustawić urządzenie pomiarowe w taki sposób, aby wiązka lasera padała prostopadle na ścianę i przecinała pion sznurkowy. Wyłączyć urządzenie pomiarowe.
Aby uruchomić tryb kalibracji, należy nacisnąć i przytrzymać przycisk ustawienia nachylenia (14), a następnie dodatkowo nacisnąć krótko włącznik/wyłącznik (11). Urządzenie pomiarowe włącza się. Poczekać, aż urządzenie pomiarowe zakończy automatyczną niwelację.
Ustawić wiązkę lasera w taki sposób, aby przebiegała możliwie równolegle do pionu sznurkowego.
Nachylić wiązkę lasera w kierunku ◀, naciskając przycisk ▲ (4). Nachylić wiązkę lasera w kierunku ▶, naciskając przycisk ▼ (3).
Jeżeli nie ma możliwości ustawienia wiązki lasera równolegle do pionu sznurkowego, należy ustawić urządzenie pomiarowe bardziej dokładnie względem ściany i ponownie rozpocząć kalibrację.
Jeżeli wiązka lasera jest ustawiona równolegle, należy zapisać kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Ten symbol potwierdza udaną kalibrację osi Z. Równocześnie 3 razy miga na zielono wskaźnik stanu (12). Zakończyć kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Po zakończeniu kalibracji urządzenie pomiarowe automatycznie się wyłącza.
W przypadku nieudanej kalibracji osi Z pojawi się ten komunikat błędu. Przerwać kalibrację przy użyciu , naciskając przycisk trybu liniowego (5).
Upewnić się, że referencyjna linia pionowa znajduje się w zakresie wychylenia głowicy, i rozpocząć kalibrację na nowo. Zwrócić uwagę na to, aby urządzenie pomiarowe nie poruszało się w trakcie kalibracji.
W przypadku ponownego niepowodzenia kalibracji należy oddać urządzenie pomiarowe do serwisu firmy Bosch.