Вказівки з техніки безпеки для настільних циркулярних пилок
- Захисні кожухи повинні бути на своїх місцях. Захисні кожухи повинні бути справними і правильно змонтованими. Незакріплений, пошкоджений або несправний захисний кожух повинен бути відремонтований або замінений.
- Під час розпилювання завжди використовуйте захисний кожух пиляльного диска і розпірний клин. Під час розпилювання, коли пиляльний диск прорізує всю товщину заготовки, захисний кожух та інші захисні пристрої допомагають знизити ризик травмування.
- Після виконання робіт, які не передбачають прорізання, таких як фальцювання, поверніть розпірний клин у висунуте верхнє положення. Коли розпірний клин знаходиться у висунутому верхньому положенні, встановіть на місце захисний кожух ножа. Захисний кожух і розпірний клин допомагають знизити ризик травмування.
- Переконайтеся, що пиляльний диск не торкається захисного кожуха, розпірного клина або заготовки перед увімкненням вимикача. Ненавмисний контакт цих предметів з пиляльним диском може створити небезпечну ситуацію.
- Настроюйте розпірний клин відповідно до цієї інструкції. Неправильна товщина, розташування або напрямок розпірного клина можуть не дати йому знизити ризик сіпання.
- Щоб розпірний клин правильно виконував свою функцію, він повинен бути встромлений у заготовку. Розпірний клин не є ефективним у разі розпилювання заготовок, довжина яких не дозволяє їм дістати до розпірного клина. У такому разі розпірний клин не може попереджувати сіпання.
- Використовуйте пиляльний диск, що підходить до розпірного клина. Для нормальної роботи розпірного клина діаметр пиляльного диска повинен відповідати розпірному клину, полотно пиляльного диска повинно бути тоншим, ніж розпірний клин, а ширина зубців пиляльного диска повинна бути більшою, ніж товщина розпірного клина.
- НЕБЕЗПЕКА: Ніколи не розташовуйте пальці або кисті рук поруч або на одній лінії з пиляльним диском. Через миттєву неуважність або втрату рівноваги рука може посунутися до пильного диска, що призведе до важких травм.
- Подавайте заготовку на пиляльний диск лише проти напряму його обертання. Подача заготовки за напрямом обертання пиляльного диска над верстатом може призвести до затягнення заготовки і руки на пиляльний диск.
- Ніколи не використовуйте скісний упор для подачі заготовки під час поздовжнього розпилювання і не використовуйте напрямну планку разом зі скісним упором для встановлення довжини заготовки у разі поперечного розпилювання. Одночасне використання напрямної планки і скісного упору для ведення заготовки підвищує вірогідність заклинювання пильного диска і сіпання.
- Під час поздовжнього розпилювання завжди тримайте заготовку в повному контакті з затискною планкою та завжди прикладайте зусилля подачі заготовки між упором та пиляльним диском. Використовуйте підсувну палицю, якщо відстань між напрямною планкою і пиляльним диском є меншою за 150 мм, і підсувний блок, якщо ця відстань менше 50 мм. «Допоміжні» пристрої утримають руку на безпечній відстані від пиляльного диска.
- Використовуйте лише підсувну палицю, надану виробником або виготовлену згідно з інструкціями. Така підсувна палиця забезпечує достатню відстань між рукою і пиляльним диском.
- Ніколи не використовуйте пошкоджену або надрізану підсувну палицю. Пошкоджена чи розрізана підсувна палиця може зламатися, що спричинить потрапляння руки на пиляльний диск.
- Не виконуйте будь-які операції «вільною рукою». Завжди використовуйте або напрямну планку, або скісний упор для встановлення положення і направлення заготовки. «Вільною рукою» означає використання руки для підтримання або направлення заготовки замість напрямної планки або скісного упору. Пиляння «вільною рукою» призводить до зміщення, заклинювання і сіпання.
- Ніколи не простягайте руку навколо пиляльного диска або над ним. Спроба дістати заготовку може призвести до неочікуваного контакту з пиляльним диском, що рухається.
- Забезпечуйте додаткову опору позаду і/або з боків верстата для довгих і/або широких заготовок, щоб забезпечити їхнє горизонтальне положення. Довга і/або широка заготовка схильна обертатися навколо країв верстата, спричиняючи втрату контролю, заклинювання пиляльного диска і сіпання.
- Подавайте заготовку з рівномірною швидкістю. Не згинайте, не перекручуйте, не переміщуйте заготовку з боку в бік. У разі заклинювання негайно вимкніть інструмент, вийміть штепсель з розетки і лише потім усувайте заклинювання. Заклинювання пиляльного диска заготовкою може спричинити сіпання або заблокувати двигун.
- Не видаляйте шматки відрізаного матеріалу, коли пилка працює. Матеріал може застрягти між напрямною планкою або в захисному кожусі пиляльного диска і затягнути пальці на пиляльний диск. Вимкніть пилку і зачекайте, поки вона повністю зупиниться, перед тим, як прибирати матеріал.
- Використовуйте додаткову напрямну планку, яка контактує з поверхнею верстата, під час поздовжнього розпилювання заготовок товщиною меншою за 2 мм. Тонка заготовка може застрягти під напрямною планкою і спричинити сіпання.
Сіпання – це несподівана реакція заготовки через затиснений, заклинений пиляльний диск або зміщення лінії пропилювання у заготовці відносно пиляльного диска, або заклинювання частини заготовки між пиляльним диском і напрямною планкою або іншим нерухомим об'єктом.
Найчастіше під час сіпання заготовка підіймається від верстата задньою частиною пиляльного диска і рухається в напрямку оператора.
Сіпання – це результат неправильної експлуатації або помилок при роботі з пилкою. Йому можна запобігти за допомогою належних запобіжних заходів, що описані нижче.
- Ніколи не стійте на одній лінії з пиляльним диском. Завжди розташовуйте тіло з того ж боку пиляльного диска, що і напрямна планка. Сіпання може спрямувати заготовку на великій швидкості вбік будь-якої людини, що стоїть перед пиляльним диском або на одній лінії з ним.
- Ніколи не простягайте руку над пиляльним диском або за нього, щоб потягнути за заготовку або підтримати її. Це може призвести до несподіваного контакту з пиляльним диском або до сіпання, яке затягне пальці на пиляльний диск.
- Ніколи не тримайте заготовку, що відрізується, притискаючи її до пиляльного диска. Притискання заготовки, що відрізується, до пиляльного диска створює умови до заклинювання і сіпання.
- Вирівняйте напрямну планку паралельно до пиляльного диска. Зміщена напрямна планка призведе до заклинювання пиляльного диска заготовкою і сіпання.
- Використовуйте гребінчастий притискач для ведення заготовки проти верстата і напрямної планки, коли виконуєте ненаскрізні пропили, як-от фальцювання. Гребінчастий притискач допомагає контролювати заготовку у разі сіпання.
- При обробці великих плит підпирайте їх, щоб зменшити ризик сіпання внаслідок застрявання пиляльного диска. Великі плити можуть прогинатися під власною вагою. Обов'язково встановлюйте одну чи декілька опор під усі частини плити, які звішуються з поверхні верстата.
- Будьте особливо пильні, коли пиляєте заготовку, яка є перекрученою, сучкуватою, скривленою або не має рівного краю, щоб вести її скісним упором або уздовж напрямної планки. Скривлена, сучкувата або перекручена заготовка є нестабільною і викликає зміщення прорізу відносно пиляльного диска, заклинювання і сіпання.
- Ніколи не пропилюйте більше ніж одну заготовку, складені вертикально або горизонтально. Пиляльний диск може підняти одну або декілька частин і спричинити сіпання.
- Коли будете знову вмикати пилку з пиляльним диском в заготовці, центруйте пиляльний диск у прорізі і перевірте, чи не застрягли зуби. Якщо пиляльний диск застряг, під час повторного вмикання пилки він може підняти заготовку і викликати сіпання.
- Зубці пиляльних дисків повинні бути чистими, гострими і правильно розведеними. Ніколи не використовуйте деформовані пиляльні диски або пиляльні диски з тріснутими або відламаними зубцями. Гострі і правильно розведені пиляльні диски зводять до мінімуму випадки заклинювання, блокування двигуна і сіпання.
- Вимикайте настільну циркулярну пилу і від'єднуйте кабель живлення від мережі, коли потрібно вийняти вставний щиток, замінити пиляльний диск або відрегулювати розпірний клин або захисний кожух пиляльного диска, а також коли інструмент залишатиметься без догляду. Запобіжні заходи дозволяють уникнути нещасних випадків.
- Ніколи не залишайте настільну циркулярну пилу, що працює, без догляду. Вимикайте її і не відходьте від інструмента, поки він не зупиниться повністю. Пилка, що працює без догляду, є неконтрольованим джерелом небезпеки.
- Розташовуйте настільну циркулярну пилу у добре освітленому місці на рівній основі, де оператор матиме змогу зберігати стійке положення тіла і рівновагу. Верстат повинен встановлюватись у приміщенні, де є достатньо місця для роботи із заготовками потрібного розміру. Тісні, темні приміщення, а також нерівна слизька підлога створюють умови для нещасних випадків.
- Часто виконуйте прибирання і видаляйте тирсу з-під верстата і/або пилозбірника. Тирса, що накопичилась, є вогненебезпечною і може самозайнятись.
- Настільна циркулярна пилка повинна бути закріплена. Ненадійно закріплена настільна циркулярна пилка може посунутись або перекинутись.
- Приберіть інструменти, шматки деревини тощо з верстата перед увімкненням настільної циркулярної пилки. Відволікання уваги або потенційне заклинювання можуть бути небезпечними.
- Завжди використовуйте лише пиляльні диски правильного розміру і з придатним посадочним отвором (напр., ромбоподібної або круглої форми). Пиляльні диски, що не підходять до монтажних деталей пилки, обертаються нерівно і призводять до втрати контролю.
- Ніколи не використовуйте пошкоджені або неправильні засоби для кріплення пиляльних дисків, як-от фланці, шайби пиляльних дисків, болти або гайки. Ці засоби для кріплення були спеціально спроектовані для конкретної пилки для забезпечення безпечної експлуатації й оптимальної продуктивності.
- Ніколи не ставайте на настільну циркулярну пилку, не використовуйте її в якості стільця-драбини. Через перекидання інструмента або ненавмисний контакт з різальним інструментом можуть статися важкі травми.
- Переконайтеся, що встановлений пиляльний диск обертатиметься у правильному напрямку. Не використовуйте шліфувальні круги, дротяні щітки або абразивні круги на настільній циркулярній пилці. Неправильний монтаж пиляльного диска або використання нерекомендованого приладдя може призвести до важких травм.