Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z laserami obrotowymi i pilotami
Aby praca była bezpieczna i nie stwarzała zagrożenia, należy przeczytać wszystkie wskazówki i stosować się do nich. W przypadku niestosowania się do niniejszych wskazówek działanie wbudowanych zabezpieczeń urządzenia pomiarowego może zostać zakłócone. Należy koniecznie zadbać o czytelność tabliczek ostrzegawczych. PROSIMY ZACHOWAĆ I STARANNIE PRZECHOWYWAĆ NINIEJSZE WSKAZÓWKI, A ODDAJĄC LUB SPRZEDAJĄC PRODUKTY, PRZEKAZAĆ JE NOWEMU UŻYTKOWNIKOWI.
- Ostrożnie: Użycie innych, niż podane w niniejszej instrukcji, elementów obsługowych i regulacyjnych oraz zastosowanie innych metod postępowania może prowadzić do niebezpiecznej ekspozycji na promieniowanie laserowe.
- W zakres dostawy urządzenia pomiarowego wchodzi tabliczka ostrzegawcza lasera (na schemacie urządzenia pomiarowego znajdującym się na stronie graficznej oznaczona jest ona numerem).
- Jeżeli tabliczka ostrzegawcza lasera nie została napisana w języku polskim, zaleca się, aby jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia nakleić na nią wchodzącą w zakres dostawy etykietę w języku polskim.
- Nie wolno dokonywać żadnych zmian ani modyfikacji urządzenia laserowego.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfikacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowaniem laserowym.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrudniają rozróżnianie kolorów.
- Naprawę produktów należy zlecać wyłącznie wykwalifikowanym fachowcom i wykonać ją tylko przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Tylko w ten sposób można zagwarantować zachowanie bezpieczeństwa.
- Nie wolno udostępniać laserowego urządzenia pomiarowego do użytkowania dzieciom pozostawionym bez nadzoru. Mogą one nieumyślnie oślepić inne osoby lub same siebie.
- Nie należy pracować w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym znajdują się łatwopalne ciecze, gazy lub pyły. Może dojść do utworzenia iskier, które mogą spowodować zapłon pyłów lub oparów.
Dodatkowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z GRL 250 HV :
Nie wolno kierować wiązki laserowej w stronę osób i zwierząt, nie wolno również samemu wpatrywać się w wiązkę ani w jej odbicie. Można w ten sposób spowodować czyjeś oślepienie, wypadki lub uszkodzenie wzroku. |
- W przypadku gdy wiązka lasera zostanie skierowane na oko, należy zamknąć oczy i odsunąć głowę tak, aby znalazła się poza zasięgiem padania wiązki.
Dodatkowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z GRL 300 HV, GRL 300 HVG :
- Na urządzeniu pomiarowym są zaznaczone otwory wyjściowe wiązki lasera za pomocą tabliczki ostrzegawczej. Należy uwzględniać ich położenie podczas korzystania z urządzenia pomiarowego.
- Jeżeli tekst danej tabliczki ostrzegawczej nie został napisany w języku polskim, zaleca się, aby jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia nakleić na nią wchodzącą w zakres dostawy etykietę w języku polskim.
- Podczas pracy z urządzeniem pomiarowym o klasie laserowej 3R należy stosować się do obowiązujących przepisów krajowych. W wyniku niestosowania się do tych przepisów może dojść do obrażeń.
- Urządzenie pomiarowe powinno być obsługiwane wyłącznie przez osoby mające doświadczenie w obsłudze urządzeń laserowych. Zgodnie z normą EN 60825‑1 doświadczenie to obejmuje m. in. znajomość biologicznego oddziaływania lasera na oczy i skórę, jak również właściwe użycie środków ochrony osobistej w celu uniknięcia niebezpieczeństw.
- Obszar, na którym stosowane jest urządzenie pomiarowe, należy oznakować odpowiednimi tabliczkami ostrzegającymi przed urządzeniami laserowymi. Pozwoli to ograniczyć osobom niepowołanym dostęp do strefy zagrożenia.
- Nie wolno przechowywać urządzenia pomiarowego w miejscach, do których dostęp mają osoby niepowołane. Osoby niemające doświadczenia w obsłudze urządzenia pomiarowego mogą zaszkodzić sobie i innym.
Nie wolno kierować wiązki laserowej w stronę osób i zwierząt, nie wolno również samemu wpatrywać się w wiązkę. To urządzenie pomiarowe emituje promieniowanie laserowe klasy 3R zgodnie z normą EN 60825-1. Bezpośrednie wpatrywanie się w wiązkę – także z większej odległości – jest potencjalnie niebezpieczne dla oczu. |
- Należy zadbać o to, aby obszar oddziaływania promieniowania laserowego był chroniony lub osłonięty. Ograniczenie promieniowania laserowego do obszarów kontrolowanych pozwala uniknąć uszkodzenia wzroku u osób postronnych.
- Urządzenie pomiarowe należy zawsze ustawiać w taki sposób, aby wiązka lasera padała znacznie powyżej lub znacznie poniżej linii wzroku. W ten sposób można zapobiec uszkodzeniu wzroku.
- Należy unikać odbijania wiązki laserowej od gładkich powierzchni, takich jak okna lub lustra. Także odbita wiązka lasera może być szkodliwa dla oczu.