Bezpečnostné pokyny pre magnetické vŕtačky
- Ak vykonávate prácu, kde sa môže obrábacie príslušenstvo dostať do kontaktu so skrytou elektroinštaláciou alebo vlastným napájacím káblom, držte elektrické náradie za izolované uchopovacie plochy. Rezacie príslušenstvo pri kontakte s fázou môže prepojiť odhalené kovové časti náradia s fázou a používateľ môže byť zasiahnutý elektrickým prúdom.
- Pri upevňovaní elektrického náradia k obrobku bezpečnostným remeňom sa uistite, že je použitý remeň schopný náradie pri práci udržať pod kontrolou. Pokiaľ je obrobok krehký alebo porézny, môže sa poškodiť a spôsobiť tak uvoľnenie elektrického náradia z obrobku.
- Pri vŕtaní cez steny alebo stropy dbajte na ochranu osôb a pracoviska na druhej strane. Vrták môže prejsť na druhú stranu, prípadne na ňu môže vypadnúť jadro z vŕtania.
- Zásobník na chladiacu kvapalinu nie je možné používať pri vŕtaní na zvislých alebo šikmých plochách či nad hlavou. Použite penové chladivo. Dbajte na to, aby sa do náradia nedostala voda. Ak sa do elektrického náradia dostane voda, hrozí zvýšené riziko úrazu elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie musí byť zaistené. Elektrické náradie, ktoré nie je riadne zaistené, sa môže pohnúť či prevrátiť a spôsobiť zranenie.
- Nepoužívajte rukavice. Otáčajúce sa súčasti alebo triesky môžu zachytiť rukavice, čo môže spôsobiť zranenie.
- Počas používania náradia držte ruky mimo oblasti vŕtania. Kontakt s otáčajúcimi sa súčasťami alebo trieskami môže spôsobiť zranenie.
- Dbajte, aby sa vták pred vniknutím do materiálu otáčal. V opačnom prípade sa môže zaseknúť v obrobku a spôsobiť jeho neočakávaný pohyb a zranenie osôb.
- Ak sa príslušenstvo zasekne, prestaňte naň tlačiť a vypnite náradie. Zistite príčiny zaseknutia a prijmite vhodné nápravné opatrenia, aby k nemu nedochádzalo. Zaseknutie môže spôsobiť neočakávaný pohyb obrobku a zranenie osôb.
- Vyhnite sa vytváraniu dlhých triesok pravidelným prerušovaním stláčania. Ostré kovové triesky môžu spôsobiť zamotanie a zranenie.
- Nikdy neodstraňujte triesky z vŕtania, kým je náradie spustené. Ak chcete odstrániť triesky, odtiahnite príslušenstvo od obrobku, vypnite náradie a počkajte, kým sa príslušenstvo prestane pohybovať. Na odstránenie triesok použite pomôcky ako napríklad štetec alebo háčik. Kontakt s otáčajúcimi sa súčasťami alebo trieskami môže spôsobiť zranenie.
- Menovité otáčky príslušenstva musia byť minimálne rovnaké ako maximálne otáčky vyznačené na elektrickom náradí. Príslušenstvo, ktoré sa otáča rýchlejšie, ako sú jeho menovité otáčky, sa môže zlomiť a rozletieť.
- Používajte vhodné prístroje na vyhľadávanie skrytých elektrickým vedení a potrubí alebo sa obráťte na miestne energetické podniky. Kontakt s elektrickým vodičom pod napätím môže spôsobiť požiar alebo mať za následok zásah elektrickým prúdom. Poškodenie plynového potrubia môže mať za následok explóziu. Preniknutie do vodovodného potrubia spôsobí vecné škody alebo môže mať za následok zásah elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie nikdy nepoužívajte bez prúdového chrániča, ktorý je súčasťou dodávky.
- Pred začatím práce prekontrolujte riadne fungovanie prúdového chrániča (PRCD). Poškodené prúdové chrániče (PRCD) nechajte opraviť alebo vymeniť v servisnom stredisku Bosch.
- Dávajte pozor, aby ani osoby v pracovnom priestore, ani samotné elektrické náradie neboli v kontakte s vodou, ktorá vyteká.
- Noste protišmykovú obuv. Tým sa vyhnete prípadným zraneniam, ktoré by mohli vzniknúť pošmyknutím sa na hladkej podlahovej ploche.
- Nikdy neodchádzajte od náradia, kým sa úplne nezastaví. Dobiehajúce pracovné nástroje môžu spôsobiť poranenia osôb.
- Pripojovací kábel vŕtačky musí byť v dostatočnej vzdialenosti od pracovnej oblasti. Poškodené alebo zauzlené káble zvyšujú riziko zásahu elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie nepreťažujte a nepoužívajte ho ako rebrík alebo lešenie. Preťaženie elektrického náradia môže spôsobiť to, že sa ťažisko elektrického náradia presunie smerom hore a náradie sa prevráti.
- Elektrické náradie sa smie napájať len z dostatočne dimenzovaných elektrických sietí s ochranným vodičom.
- Pred vykonávaním nastavení na náradí alebo výmenou príslušenstva vytiahnite zástrčku zo zásuvky a/alebo vyberte akumulátor z elektrického náradia. Neúmyselné spustenie elektrického náradia býva zdrojom viacerých druhov úrazov.
- Pri použití elektrického náradia nad hlavou pracujte vždy vo dvojici.
- Pri vŕtaní do zvislých alebo naklonených plôch a pri práci nad hlavou zaistite elektrické náradie bezpečnostným popruhom. V prípade vypadnutia dodávky elektrického prúdu alebo po veľmi veľkom zaťažení nezostane magnetická sila zachovaná. Elektrické náradie môže spadnúť a spôsobiť nehody.
- Nebezpečenstvo pádu v dôsledku náhleho výkyvného pohybu elektrického náradia. Pri práci na konštrukcii môže elektrické náradie pri rozbehu alebo pri výpadku prúdu vykonať náhly výkyvný pohyb. Elektrické náradie zaistite priloženým bezpečnostným popruhom. Sami sa zabezpečte proti pádu založením bezpečnostného pásu.
- Povrch musí byť hladký a čistý. Vyhlaďte hrubé nerovnosti, napr. rozstreky pri zváraní, a odstráňte voľnú hrdzu, nečistotu a mazací tuk. Pridržiavacia sila magnetu môže existovať len na zodpovedajúcej povrchovej ploche.
Magnet nedávajte do blízkosti implantátov alebo iných medicínskych zariadení, ako sú napr. kardiostimulátory alebo inzulínové pumpy. Magnet vytvára magnetické pole, ktoré môže nepriaznivo ovplyvniť funkciu implantátov alebo medicínskych zariadení. |
- Nedávajte elektrické náradie do blízkosti magnetických dátových nosičov a magneticky citlivých zariadení. Pôsobením magnetu môže dôjsť k nenávratnej strate údajov.
- Upevnite elektrické náradie na pevnú, rovnú a vodorovnú plochu. Keby sa mohlo ručné elektrické náradie zošmyknúť alebo kývať, nedal by sa pracovný nástroj rovnomerne a spoľahlivo viesť.
- Udržiavajte pracovnú plochu vrátane obrobku čistú. Ostré hrany triesok z vŕtania a predmety s ostrými hranami by vám mohli spôsobiť poranenie. Zmesi materiálov sú mimoriadne nebezpečné. Hliníkový prach sa môže ľahko zapáliť alebo explodovať.
- Po práci sa nedotýkajte nástroja, kým celkom nevychladne. Pracovný nástroj sa pri práci veľmi zahreje.
- Nedotýkajte sa vrtného jadra, ktoré sa po ukončení pracovného procesu automaticky vyhodí prostredníctvom vodiaceho kolíka. Vrtné jadro môže byť veľmi horúce.
- Pravidelne kontrolujte kábel náradia a v prípade poškodenia ho dajte opraviť v autorizovanom servisnom stredisku elektrického náradia Bosch. Poškodené predlžovacie káble vymeňte. Tým sa zabezpečí, že bezpečnosť náradia zostane zachovaná.
- Nepoužívané elektrické náradie uschovajte na bezpečnom mieste. Miesto uskladnenia musí byť suché a uzamykateľné. Tým sa zabráni, aby sa ručné elektrické náradie pri skladovaní poškodilo, alebo aby sa mohlo dostať do rúk neskúseným osobám.
- Nepoužívajte elektrické náradie s poškodeným káblom. Nedotýkajte sa poškodeného kábla a v prípade, že sa kábel počas práce s náradím poškodí, ihneď vytiahnite zástrčku zo zásuvky. Poškodené prívodné káble zvyšujú riziko zásahu elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie pripojte k riadne uzemnenej elektrickej sieti. Zásuvka a predlžovací kábel musia mať funkčný ochranný vodič.
- Priľnavosť magnetu závisí od hrúbky obrobku. Najlepšia priľnavosť sa dosahuje pri nízkouhlíkovej oceli s hrúbkou minimálne 20 mm. Pri vŕtaní do ocele s menšou hrúbkou sa musí pod magnetickú základnú platňu vložiť dodatočná základná platňa (minimálne rozmery 100 × 200 × 20 mm). Oceľovú platňu zaistite proti spadnutiu.
- Kovové triesky a iné znečistenia výrazným spôsobom obmedzujú magnetickú priľnavosť. Vždy zabezpečte, aby bola magnetická základná platňa čistá.
- Zabráňte uvoľneniu magnetu. Zabezpečte, aby magnetická základná platňa riadne priľnula na obrobku, skôr ako sa začne s vŕtaním.
- Nevypínajte magnetickú silu ani nepoužívajte funkciu spätného vŕtania, kým sa stroj nezastaví.
- Iné elektrické zariadenia, ktoré sa používajú na rovnakej zásuvke, spôsobujú nerovnomerné napätie, ktoré môže viesť k uvoľneniu magnetu. Elektrické náradie používajte samé na jednej zásuvke.
- Zabráňte prevádzke dutých vŕtacích koruniek bez chladiaceho prostriedku. Pred prevádzkou vždy prekontrolujte stav chladiaceho prostriedku.
- Chráňte motor. Zabráňte tomu, aby sa do motora dostal chladiaci prostriedok, voda alebo iné znečistenia.
- Kovové triesky sú často veľmi ostré a horúce. Nikdy sa ich nedotýkajte holými rukami. Čistenie vykonávajte pomocou magnetického zberača triesok a háka na triesky alebo iným vhodným nástrojom.
- Nikdy sa nepokúšajte elektrické náradie prevádzkovať s nesprávnym alebo príliš nízkym napätím. Prekontrolujte typový štítok, aby ste zabezpečili, že sa používa správne napätie a frekvencia.
- Elektrické náradie sa dodáva s výstražným štítkom lasera (pozri tabuľku „Symboly a ich význam“).
- Výstražná značka na ručnom elektrickom náradí musí byť vždy identifikovateľná.
Nesmerujte laserový lúč na osoby ani na zvieratá, ani sami nepozerajte do priameho či odrazeného laserového lúča. Môže to spôsobiť oslepenie osôb, nehody alebo poškodenie zraku. |
- Pokiaľ laserový lúč dopadne do oka, treba vedome zatvoriť oči a okamžite hlavu otočiť od lúča.
- Na laserovom zariadení nevykonávajte žiadne zmeny.
- Nedovoľte deťom používať elektrické náradie bez dozoru. Mohli by neúmyselne spôsobiť oslepenie iných osôb alebo seba samých
- Ak text výstražného štítku lasera nie je v jazyku krajiny, kde sa prístroj používa, pred prvým uvedením do prevádzky ho prelepte dodanou nálepkou v jazyku vašej krajiny.