Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z akumulatorowymi dziurkownikami hydraulicznymi
OSTRZEŻENIE!
Należy nosić okulary ochronne.
Nie wolno zbliżać dłoni do obszaru roboczego głowicy narzędzia, chyba że zapewnione jest jego bezpieczne unieruchomienie. Bezpieczne unieruchomienie elektronarzędzia jest zapewnione tylko przy całkowitym otwarciu dziurkownika i wyjętym akumulatorze.
- Elektronarzędzie może być obsługiwane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonych fachowców w wieku powyżej 16 lat. Pozwala to ograniczyć zagrożenie dla osób.
- Elektronarzędzie może być obsługiwane wyłącznie przez jedną osobę. Należy wyprowadzić pozostałe osoby ze strefy niebezpiecznej elektronarzędzia. Pozwala to ograniczyć zagrożenie dla osób.
- Elektronarzędzie może być używane wyłącznie wtedy, gdy głowica zaciskowa jest dobrze widoczna, a użytkownik może zapewnić, że w strefie niebezpiecznej nie znajdują się kończyny ani inne części ciała. Pozwala to zapobiegać obrażeniom.
- Należy zatrzymać elektronarzędzie poprzez zwolnienie włącznika/wyłącznika, jeśli podczas pracy występuje zagrożenie dla osób lub maszyny.
- Mechanizm powrotu umożliwia przywrócenie elektronarzędzia do pozycji wyjściowej w sytuacjach awaryjnych oraz przed przystąpieniem do prac przy elektronarzędziu. Przed odłożeniem elektronarzędzia lub po zakończeniu pracy należy je unieruchomić i zredukować ciśnienie. Nacisnąć przycisk resetowania, aby zredukować ciśnienie w elektronarzędziu.
- Elektronarzędzie jest przeznaczone wyłącznie do obsługi przy użyciu rąk. Włącznik/wyłącznik oraz przycisk resetowania muszą być łatwo dostępne, aby użytkownik mógł je nacisnąć w sytuacji awaryjnej.
- Zabrania się używania elektronarzędzia do zastosowań stacjonarnych. Urządzenia nie wolno używać po ustawieniu go na podłożu ani zamocowaniu w imadle.
- Przed rozpoczęciem pracy należy się upewnić się, że w obszarze roboczym nie znajdują się żadne elementy pod napięciem. Należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, jeśli w pobliżu znajdują się elementy pod napięciem. Elektronarzędzie nie jest przewidziane do pracy z elementami pod napięciem.
- Wyjąć akumulator przed włożeniem matrycy do dziurkowania. Ten środek ostrożności zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu elektronarzędzia.
- Nie wolno używać elektronarzędzia w otoczeniu zagrożonym wybuchem.
- Nie wolno otwierać elektronarzędzia. Nie można wówczas zagwarantować bezpiecznej pracy, dodatkowo powoduje to wygaśnięcie gwarancji.
- Aby zapobiec przegrzaniu elektronarzędzia, nie należy go używać dłużej niż przez 15 minut w trybie pracy ciągłej. Elektronarzędzie nie jest przewidziane do pracy ciągłej.
- Nie dotykać głowicy dziurkującej, zanim nie ostygnie. Głowica dziurkująca może nagrzewać się przy dłuższym czasie pracy.
- W przypadku pracy na wysokości należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć elektronarzędzie przy użyciu osprzętu asekuracyjnego oraz upewnić się, że poniżej obszaru roboczego nie znajdują się inne osoby. W przypadku prac wymagających trzymania elektronarzędzia nad głową należy nosić kask. Pozwala to zapobiec szkodom materialnym i obrażeniom w razie niezamierzonego upuszczenia elektronarzędzia.
- W przypadku wycieku oleju elektronarzędzie należy odesłać do producenta.
- Należy unikać kontaktu z wyciekającym olejem hydraulicznym. W razie kontaktu należy dokładnie przemyć skórę wodą i mydłem. W razie kontaktu należy natychmiast przemyć oczy dużą ilością wody przez co najmniej 10 minut. Kontakt z olejem hydraulicznym może być przyczyną podrażnień i reakcji alergicznych.
- Akumulator należy wyjąć dopiero po bezpiecznym unieruchomieniu elektronarzędzia.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie modyfikować ani nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |
OSTRZEŻENIE
Upewnić się, że bateria okrągła znajduje się poza zasięgiem dzieci. Baterie okrągłe są niebezpieczne.
- Nie wolno połykać ani wprowadzać baterii okrągłych do innych otworów ciała. W przypadku podejrzenia połknięcia baterii okrągłej lub wprowadzenia jej do innego otworu ciała, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Połknięcie baterii może w ciągu 2 godzin doprowadzić do poważnych obrażeń wewnętrznych i śmierci.