Wskazówki bezpieczeństwa pracy z dmuchawami
- Nie wolno stosować dmuchawy do zdmuchiwania materiałów szkodliwych dla zdrowia, takich jak np. pyły buczyny lub dębiny, pyły kamienne lub azbest. Substancje te uznawane są za rakotwórcze.
- Nie wolno stosować dmuchawy do zdmuchiwania cieczy. Przedostanie się cieczy do obudowy podwyższa ryzyko porażenia prądem.
- Należy zwracać uwagę, aby osoby, przebywające w pobliżu, nie zostały skaleczone przez ciała obce wyrzucane w powietrze przez urządzenie.
- Podczas pracy elektronarzędzia należy trzymać palce z dala od wszelkich otworów w elektronarzędziu. Dmuchawę wolno użytkować wyłącznie z założoną dyszą. Obracająca się dmuchawa może spowodować obrażenia.
- Należy zawsze dbać o dobrą wentylację stanowiska pracy.
- Nie wolno udostępniać elektronarzędzia do użytkowania dzieciom, pozostawionym bez nadzoru. Dzieci mogą doznać obrażeń ciała.
Należy stosować dodatkowe środki ochrony osobistej, np. okulary ochronne i maskę przeciwpyłową. Stosowanie środków ochrony osobistej w wymagających tego sytuacjach zmniejsza ekspozycję na niebezpieczne substancje.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |