Sigurnosne upute za stolne kružne pile
- Držite štitnike na mjestu. Štitnici moraju biti ispravni i pravilno postavljeni. Sve labave, oštećene i neispravne štitnike treba popraviti ili zamijeniti.
- Upotrebljavajte štitnik lista pile i razdjelnik prilikom svakog dubinskog rezanja. Za dubinska rezanja pri kojima list pile reže kroz čitavu debljinu izratka štitnik i drugi sigurnosni mehanizmi smanjuju opasnost od ozljeda.
- Po završetku reza koji nije dubinski kao što je narezivanje, vratite razdjelnik u ispruženi položaj prema gore. S razdjelnikom u ispruženom položaju prema gore, ponovno pričvrstite štitnik lista pile. Štitnik i razdjelnik pomažu pri smanjenju opasnosti od ozljeda.
- Pazite da list pile ne dodiruje štitnik, razdjelnik ili izradak prije uključivanja prekidača. Ako neka od tih stavki slučajno dodirne list pile, stvaraju se opasni uvjeti.
- Razdjelnik namjestite sukladno uputama iz priručnika. Nepravilan razmak, namještenja i poravnavanje mogu negativno utjecati na učinkovitost razdjelnika pri smanjenju vjerojatnosti povratnog udara.
- Da bi razdjelnik radio, treba biti umetnut u izradak. Razdjelnik nije učinkovit prilikom rezanja izradaka koji su prekratki da bi se u njih umetnuo. U takvim uvjetima razdjelnik ne može spriječiti povratni udar.
- Upotrebljavajte prikladan list pile za razdjelnik. Da bi razdjelnik ispravno radio, promjer lista pile treba se podudarati s odgovarajućim razdjelnikom, a kućište lista pile treba biti tanje od razdjelnika, dok širina lista pile treba biti veća od on razdjelnika.
- OPASNOST: ne stavljajte prste ni ruke u neposrednu blizinu ili pored lista pile. U trenutku nepažnje ili ako se poskliznete, možete pomaknuti ruku prema listu pile, što može rezultirati ozbiljnim osobnim ozljedama.
- Izradak na list pile postavljajte samo u smjeru suprotnom od smjera vrtnje. Postavljanje izratka u smjeru vrtnje lista pile iznad stola može rezultirati povlačenjem izratka ili vaše ruke na list pile.
- Nikada ne upotrebljavajte graničnik zakošenja za umetanje izratka prilikom uzdužnog rezanja i nemojte upotrebljavati uzdužni štitnik kao graničnik duljine prilikom poprečnog rezanja graničnikom zakošenja. Istodobnim navođenjem izratka pomoću uzdužnog štitnika i graničnika zakošenja povećava se vjerojatnost iskrivljenja i povratnog udara lista pile.
- Prilikom uzdužnog rezanja uvijek držite izradak u potpunom kontaktu sa štitnikom i uvijek primijenite potisnu silu izratka između štitnika i lista pile. Ako je udaljenost između štitnika i lista pile manja od 150 mm, upotrijebite polugu za guranje, a ako je ta udaljenost manja od 50 mm, upotrijebite blok za guranje. Mehanizmi za pomoć pri radu držat će vaše ruke na sigurnoj udaljenosti od lista pile.
- Upotrebljavajte isključivo polugu za guranje koju isporučuje proizvođač ili koja je izrađena sukladno uputama. Ta poluga za guranje omogućuje osiguranje dovoljne udaljenosti ruke od lista pile.
- Nemojte upotrebljavati oštećenu ili napuknutu polugu za guranje. Oštećena ili napuknuta poluga za guranje može se slomiti, a vaša ruka skliznuti na list pile.
- Ništa nemojte raditi golim rukama. Uvijek upotrebljavajte uzdužni štitnik ili graničnik zakošenja za namještanje i navođenje izratka. Golim rukama znači da svojim rukama pridržavate ili navodite izradak, umjesto da za to rabite uzdužni štitnik ili graničnik zakošenja. Piljenje golim rukama dovodi do neporavnatosti, iskrivljenja i povratnog udara.
- Nikada se nemojte naginjati oko ili preko lista pile koji se okreće. Takvo posezanje za izratkom može dovesti do nehotičnog doticaja s listom pile u pokretu.
- Osigurajte dodatni oslonac za izradak straga i/ili bočno od stolne pile kako biste držali u ravnini dugačke i/ili široke izratke. Dugački i/ili široki izratci često se okreću na rubu stola, što dovodi do gubitka kontrole te iskrivljenja i povratnog udara lista pile.
- Izradak umećite ravnomjerno. Nemojte savinuti, kriviti ili pomicati izradak s jedne na drugu stranu. Ako dođe do zaglavljenja, odmah isključite alat, isključite ga iz struje i uklonite zaglavljenje. Ako izradak zaglavi list pile, može doći do povratnog udara ili neželjenog zaustavljanja motora.
- Ne uklanjajte komade izrezanog materijala dok pila radi. Materijal se može zaglaviti između štitnika ili u štitniku lista pile, a list pile može povući vaše prste na sebe. Prije uklanjanja materijala isključite pilu i pričekajte da se list pile zaustavi.
- Upotrijebite dodatni štitnik na gornjem dijelu stola prilikom uzdužnog rezanja izradaka tanjih od 2 mm. Tanak izradak može podletjeti ispod uzdužnog štitnika i dovesti do povratnog udara.
Povratni udar nagla je reakcija izratka uslijed priklještenja, zaglavljivanja lista pile ili neporavnate linije reza na izratku u odnosu na list pile, ili kada se izradak savije između lista pile i uzdužnog štitnika ili nekog drugog fiksnog predmeta.
Prilikom povratnog udara izradak najčešće podiže sa stola stražnji dio lista pile i izbacuje ga prema rukovaocu.
Povratni udar posljedica je nepravilne upotrebe i/ili pogrešnog rukovanja pilom, a može se spriječiti poduzimanjem prikladnih mjera opreza koje su navedene u daljnjem tekstu.
- Nikada nemojte stajati točno u ravnini s listom pile. Tijelo uvijek postavite na istu stranu u odnosu na list pile na kojoj se nalazi štitnik. Povratni udar može izbaciti izradak iznimno velikom brzinom prema svima koji stoje u ravnini s listom pile.
- Nikada se ne naginjite preko ili na stražnji dio lista pile za povlačenje ili pridržavanje izratka. Možete nehotično dodirnuti list pile ili uslijed povratnog udara može doći do povlačenja vaših prstiju na list pile.
- Izradak koji režete nikada nemojte držati ni pritiskati o list pile koji se okreće. Pritiskanjem izratka koji se reže o list pile može doći do savijanja i povratnog udara.
- Poravnajte štitnik da bude u ravnini s listom pile. Neporavnati će štitnik prikliještiti izradak o list pile i stvoriti povratni udar.
- Upotrijebite kutnu vodilicu za navođenje izratka po stolu i štitnik za rezove koji nisu dubinski, primjerice narezivanja. Kutna vodilica pomaže pri kontroli izratka u slučaju povratnog udara.
- Poduprite velike ploče kako biste smanjili opasnost od zaglavljivanja lista pile i povratnog udara. Velike ploče često se savijaju pod vlastitom težinom. Podloške treba postaviti ispod svih dijelova ploče koja visi preko stola.
- Budite posebno oprezni prilikom rezanja izratka koji je zakrivljen, zamršen, svinut ili nema ravan rub za navođenje graničnikom zakošenja ili duž štitnika. Zakrivljen, zamršen ili svinut izradak je nestabilan i dovodi do iskrivljenja proreza od strane lista pile, savijanja i povratnog udara.
- Nikada ne režite više od jednog izratka, naslaganih okomito ili vodoravno. List pile može zahvatiti jedan ili više dijelova te prouzročiti povratni udar.
- Prilikom ponovnog pokretanja pile na izratku list pile centrirajte u prorez kako zubac pile ne bi ulazio u materijal. Ako se list pile savija, može nadići izradak i prouzročiti povratni udar prilikom ponovnog pokretanja pile.
- Držite listove pile čistim, oštrim i pravilno namještenim. Nemojte upotrebljavati iskrivljene listove pile ili one koji su napukli ili imaju slomljeni zubac. Naoštrite i pravilno namjestite listove pile kako biste smanjili mogućnost iskrivljenja, neželjenog zaustavljanja uređaja i povratnog udara.
- Prilikom uklanjanje umetka za stol, zamjene lista pile ili prilagođavanja razdjelnika ili štitnika lista pile te prilikom ostavljanja uređaja bez nadzora, isključite stolnu kružnu pilu i iskopčajte strujni utikač. Ako poduzmete potrebne mjere opreza, spriječit ćete nezgode.
- Nikada ne ostavljajte stolnu kružnu pilu da radi bez nadzora. Isključite je i ne ostavljajte je bez nadzora sve dok se u potpunosti ne zaustavi. Pila koja radi bez nadzora predstavlja nekontroliranu opasnost.
- Stolnu kružnu pilu postavite na dobro osvjetljeno i ravno mjesto gdje možete pravilno stajati i održavati ravnotežu. Treba je postaviti na mjesto na kojem ima dovoljno prostora za jednostavno rukovanje izratcima raznih veličina. Skučena i mračna mjesta te neravni i skliski podovi leglo su nezgoda.
- Redovno čistite i uklanjajte piljevinu ispod stolne kružne pile i/ili u uređaju za sakupljanje prašine. Nakupljena je piljevina zapaljiva i može se sama zapaliti.
- Stolnu kružnu pilu treba učvrstiti. Stolna kružna pila koja nije pravilno učvršćena može se pomicati ili prevrnuti.
- Prije uključivanja stolne kružne pile uklonite alat, ostatke drva i sl. sa stola. Sve što vas može ometati ili izazvati zaglavljivanje može biti opasno.
- Uvijek upotrebljavajte listove pile pravilnih oblika i veličina (dijamantne u odnosu na okrugle) sukladno otvoru prihvata. Listovi pile koji ne odgovaraju pili na koju se ugrađuju neće biti pravilno centrirani, što dovodi do gubitka kontrole.
- Nemojte upotrebljavati oštećena ili neprikladna pomagala za postavljanje listova pile, primjerice prirubnice, podloške listova pile, vijke ili matice. Ta su pomagala za postavljanje posebno dizajnirana za vašu pilu, siguran rad i optimalne performanse.
- Nemojte stajati na stolnoj kružnoj pili i upotrebljavati je kao stepenice. Moguće su ozbiljne ozljede ako se alat nagne ili rezni alat slučajno uključi.
- Provjerite je li list pile postavljen tako da se okreće u pravilnom smjeru. Nemojte upotrebljavati brusne ploče, žičane četke ni abrazivne ploče na stolnoj kružnoj pili. Nepravilno postavljanje lista pile ili upotreba nepreporučenog pribora može prouzročiti ozbiljne ozljede.