Wskazówki dotyczące pracy
- Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy elektronarzędziu (np. konserwacja, wymiana narzędzi roboczych itp.) należy wyjąć akumulator. W przypadku niezamierzonego naciśnięcia włącznika/wyłącznika istnieje niebezpieczeństwo doznania obrażeń.
- W razie zablokowania się brzeszczotu należy natychmiast wyłączyć elektronarzędzie.
- Podczas cięcia lekkich materiałów budowlanych należy przestrzegać przepisów prawnych i zaleceń producenta materiału.
Przed przystąpieniem do cięcia drewna, płyt wiórowych, materiałów budowlanych itp. należy sprawdzić, czy nie zawierają one ciał obcych, takich jak gwoździe, śruby itp. i ewentualnie użyć odpowiedniego brzeszczotu.
Po włączeniu elektronarzędzia należy zbliżyć je do elementu przeznaczonego do obróbki. Stopę (2) oprzeć na powierzchni obrabianego elementu i z równomiernym naciskiem lub posuwem przeciąć materiał. Po zakończeniu pracy wyłączyć elektronarzędzie.
W razie zakleszczenia brzeszczotu należy natychmiast wyłączyć elektronarzędzie. Poszerzyć lekko szczelinę cięcia za pomocą odpowiedniego narzędzia i wyjąć brzeszczot.
Ruchoma stopa (2) dopasowuje się do kąta nachylenia powierzchni.
W zależności od użytego brzeszczotu i od zastosowania istnieje możliwość bezstopniowego wzdłużnego przesuwania podstawy (2).
Odkręcić śruby (13) za pomocą klucza sześciokątnego (5) i przesunąć podstawę (2), ustawiając ją w żądanej pozycji. Ponownie dokręcić śruby i sprawdzić, czy podstawa jest prawidłowo zamocowana.
- Cięcia wgłębne mogą być wykonywane wyłącznie w miękkich materiałach takich jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa itp.! Nie wolno w ten sposób obrabiać żadnych materiałów metalowych!
Do cięcia wgłębnego należy używać tylko krótkich brzeszczotów.
Przyłożyć elektronarzędzie przednią krawędzią stopy (2) do obrabianego elementu w taki sposób, aby brzeszczot (1) go nie dotykał, i włączyć elektronarzędzie. W przypadku elektronarzędzia z regulacją prędkości skokowej należy ustawić maksymalną prędkość. Mocno docisnąć elektronarzędzie do obrabianego elementu i powoli zagłębić brzeszczot w obrabianym elemencie.
Po tym, jak stopa (2) oprze się całą powierzchnią na obrabianym elemencie, można ciąć dalej wzdłuż zaplanowanej linii cięcia.
Do określonych prac brzeszczot (1) można odwrócić o 180° i prowadzić elektronarzędzie odpowiednio odwrócone.
Przy użyciu elastycznych brzeszczotów bimetalowych możliwe jest odcinanie na przykład wystających elementów budowlanych (takich jak rury wodociągowe itp.) bezpośrednio przy ścianie.
- Należy uważać na to, by brzeszczot był zawsze dłuższy niż średnica obrabianego elementu. Istnieje niebezpieczeństwo odrzutu.
Brzeszczot należy przyłożyć bezpośrednio do ściany i wygiąć go lekko poprzez boczny nacisk na urządzenie, tak by stopa oparła się o ścianę. Włączyć elektronarzędzie i przeciąć element, wywierając stały boczny nacisk.
Za pomocą haka do zawieszenia (6) można zawiesić elektronarzędzie na przykład na drabinie. W tym celu należy odchylić hak, ustawiając go w dogodnej pozycji.
- Brzeszczot zawieszonego elektronarzędzia musi być zabezpieczony przed niezamierzonym dotknięciem. Istnieje niebezpieczeństwo doznania obrażeń.
Hak do zawieszenia (6) należy ponownie złożyć przed przystąpieniem do pracy elektronarzędziem.