Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z gwoździarkami
- Zawsze należy mieć świadomość, że w urządzeniu mogą znajdować się gwoździe. Nieostrożne postępowanie z gwoździarką może skutkować nieoczekiwanym uwolnieniem gwoździ i obrażeniami ciała.
- Nie wolno kierować urządzenia w swoją stronę ani w stronę innych osób znajdujących się w pobliżu. Nieoczekiwane uruchomienie urządzenia może spowodować uwolnienie gwoździ i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Nie wolno uruchamiać urządzenia, dopóki nie zostanie ono przyłożone do powierzchni. Jeżeli urządzenie nie ma kontaktu z powierzchnią materiału, gwóźdź może zostać wbity w innym miejscu, niż to zostało zaplanowane.
- W przypadku zablokowania gwoździa w urządzeniu należy odłączyć je od źródła zasilania. W przeciwnym razie, podczas wyjmowania zablokowanego gwoździa, podłączona do źródła zasilania gwoździarka mogłaby zostać przypadkowo uruchomiona.
- Podczas wyjmowania zablokowanego gwoździa należy zachować ostrożność. Mechanizm może znajdować się pod ciśnieniem i podczas próby usunięcia blokady gwóźdź może zostać uwolniony z dużą siłą.
- Tej gwoździarki nie wolno używać do mocowania przewodów elektrycznych. Nie jest on przeznaczony do mocowania przewodów elektrycznych i może uszkodzić izolację przewodów, grożąc porażeniem prądem elektrycznym lub pożarem.
- Przed przystąpieniem do załadowania i rozładowania gwoździ, przed zmianą nastaw lub wymianą osprzętu należy odłączyć gwoździarkę od źródła zasilania. Podłączona do źródła zasilania gwoździarka mogłaby zostać przypadkowo uruchomiona, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Posługując się gwoździami, zwłaszcza podczas ich ładowania i rozładowywania, należy zachować ostrożność. Gwoździe są ostro zakończone, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas przerw w pracy oraz podczas przenoszenia urządzenia w inne miejsce należy trzymać palce z dala od wyzwalacza. Niespodziewane naciśnięcie wyzwalacza spowoduje uwolnienie gwoździa, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas wykonywania prac, przy których gwóźdź mógłby natrafić na ukryte przewody elektryczne, gwoździarkę należy trzymać wyłącznie za izolowane powierzchnie.Kontakt gwoździa z przewodem elektrycznym pod napięciem może spowodować przekazanie napięcia na nieizolowane części metalowe gwoździarki, grożąc porażeniem prądem elektrycznym.
- W czasie pracy należy mocno trzymać gwoździarkę. Niekontrolowany odrzut gwoździarki może spowodować przypadkowe uruchomienie i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Wszystkie części ciała, m.in. ręce i nogi, należy trzymać z dala od kierunku uwalniania gwoździ z urządzenia. Gwóźdź może przebić nie tylko obrabiany element, ale także przedmioty znajdujące się za nim, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas pracy z gwoździarką wszystkie części ciała, m.in. ręce i nogi, należy trzymać z dala od obszaru wbijania gwoździ w obrabiany element. Gwóźdź może wygiąć się i przebić obrabiany element na wylot, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Należy używać odpowiednich detektorów w celu zlokalizowania instalacji lub zwrócić się o pomoc do lokalnego dostawcy usługi. Kontakt z przewodami znajdującymi się pod napięciem może doprowadzić do powstania pożaru lub porażenia elektrycznego. Uszkodzenie przewodu gazowego może doprowadzić do wybuchu. Przebicie przewodu wodociągowego powoduje szkody rzeczowe.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |