Предупреждения за безопасност за диамантено-пробивна машина
- Когато извършвате пробиване, което изисква употребата на вода, прекарвайте водата далеч от зоната на работа на оператора или използвайте устройство за събиране на течност. Такива предпазни мерки поддържат работната зона на оператора суха и намаляват риска от електрически удар.
- Когато изпълнявате операция, при която съществува опасност режещият аксесоар да засегне скрити под повърхността проводници под напрежение или захранващия кабел, използвайте електроинструмента само за изолираните повърхности на ръкохватките. При контакт на режещия аксесоар с проводник под напрежение е възможно напрежението да се предаде по металните детайли на електроинструмента и това да предизвика токов удар.
- Носете защита за ушите при диамантено пробиване. Излагането на шум може да причини загуба на слуха.
- Когато бургията блокира, спрете да натискате надолу и изключете инструмента. Открийте причината за блокирането на бургията и я отстранете с подходящ мерки.
- Когато рестартирате диамантения пробивен инструмент в детайла, проверете дали бургията се върти свободно преди започване. Ако бургията е блокирана, тя може да не стартира, може да претовари инструмента или може да причини диамантения пробивен инструмент да се извади от детайла.
- Когато закрепвате поставката на инструмента за пробиване с анекри и фиксатори към детайла, уверявайте се, че използваното анкериране може да задържа машината при употреба. Ако детайлът е слаб или порест, анкерът може да се изтегли, което ще доведе до освобождаване на поставката за инструмента от детайла.
- Когато закрепвате поставката за бормашината с вакуумна подложка към детайла, поставяйте подложката върху гладка, чиста и непореста повърхност. Не закрепвайте към ламинирани повърхности като плочки и композитно покритие. Ако детайлът не е гладък, плосък или добре закрепен, подложката може да се изтегли от детайла.
- Уверете се, че има достатъчно вакуум преди и по време на пробиването. Ако вакуумът не е достатъчно, подложката може да се освободи от детайла.
- Никога не извършвайте пробиване, ако машината е закрепена само с вакуумна подложка, освен ако не пробивате надолу. Ако вакуумът се загуби, подложката ще се освободи от детайла.
- Когато пробивате през стени или тавани, уверявайте се, че защитавате хората и работната зона от другата страна. Бургията може да премине през отвора или основата може да падне от другата страна.
- Не използвайте този инструмент за пробиване над нивото на главата с подаване на вода. Проникването на вода в електроинструмента повишава опасността от токов удар.
-
Използвайте подходящи прибори, за да откриете евентуално скрити под повърхността тръбопроводи, или се обърнете към съответното местно снабдително дружество. Влизането в съприкосновение с проводници под напрежение може да предизвика пожар и токов удар. Увреждането на газопровод може да доведе до експлозия. Повреждането на водопровод има за последствие големи материални щети и може да предизвика токов удар.
- Работете с обувки със стабилен грайфер. Така избягвате наранявания, които могат да възникнат вследствие на подхлъзване по гладък под.
- Никога не използвайте електроинструмента без доставения дефектнотоков защитен прекъсвач (PRCD).
- Проверете преди началото на работата правилното функциониране на дефектнотоковия прекъсвач (PRCD). Повредени дефектнотокови прекъсвачи (PRCD) трябва да бъдат заменяни или ремонтирани в оторизиран сервиз за електроинструменти на Bosch.
- Обърнете внимание на това, да няма хора в работната зона и инструментът да не влиза в контакт с водата, която излиза.
- Никога не оставяйте електроинструмента без надзор, докато въртенето му не спре напълно. Въртящите се по инерция режещи инструменти могат да причинят травми.
- Преди да монтирате бормашината, сглобете стенда за пробиване внимателно и според указанията. Правилното сглобяване е важно за гарантиране на безукорното функциониране на стенда.
- Преди да използвате бормашината, я застопорете сигурно към стенда. Приплъзването на бормашината в стенда за пробиване може да предизвика загуба на контрол над нея.
- Застопорявайте стенда на здрава, равна повърхност. Ако стендът за пробиване може да се приплъзва или се люлее, бормашината не може да бъде водена равномерно и сигурно.
- Дръжте захранващия кабел на бормашината на безопасно разстояние от зоната на работа. Повредени или усукани кабели увеличават риска от възникване на токов удар.
- Не претоварвайте стенда за пробиване и не го използвайте за стълба или скеле. Претоварването или качването върху стенда може да доведе до изместване на центъра на тежестта му нагоре, в резултат на което той да се преобърне.
- Когато не използвате стенда за пробиване, го съхранявайте на недостъпно за деца място. допускайте с уреда да работят лица, които не са запознати с нея или не са прочели тези инструкции. Машините са опасни, когато се използват от неопитни лица.
- Преди да извършвате каквито и да е дейности по стенда за пробиване, при прекъсване на работа и когато не го използвате, осигурявайте стенда за пробиване, като включите блокировката на механизма за подаване , за да предотвратите изместването му по невнимание.
- Електроинструментът може да се използва само в електрически мрежи със защитни проводници и с достатъчно дименсиониране.
- Винаги закрепвайте при работа стенда за пробиване с помощта на дюбели или вакуум (допълнително приспособление), за да предотвратите преобръщане на стенда с монтирана диамантенопробивна бормашина и боркорона.
- Внимавайте маркучите за вода, свързващите елементи както и водосъбирателният пръстен (допълнително приспособление) да са в безукорно състояние. Преди да започнете работа, заменяйте повредени или износени детайли. Излизането на вода от части на електроинструмента увеличава опасността от токов удар.
- Включвайте електроинструмента към правилно заземена мрежа. Контактът и евентуално ползван удължителен захранващ кабел трябва да имат изправен предпазен проводник.