Предуреждения за безопасност за рендета
- Дисковите резци трябва да са годни най-малко за скоростта, маркирана върху инструмента. Дисковите резци, които работят с превишена скорост, могат да отлетят и да причинят нараняване.
- Винаги използвайте преградата. Преградата защитава оператора от фрагменти от счупен дисков резец и неволен контакт с дисковия резец.
- Винаги използвайте дискови фрези с правилен размер и с подходящ поемащ отвор. Дисковите фрези, които не пасват на монтажните елементи на фрезата, по време на работа бият и водят до загуба на контрол.
- Допирайте електроинструмента до обработвания детайл, след като предварително сте го включили. В противен случай съществува опасност от възникване на откат, ако режещият лист се заклини в обработвания детайл.
- Не поставяйте пръстите си в близост до зоната на рязане и особено до фрезера. С втората си ръка дръжте спомагателната ръкохватка. Когато държите фрезата с двете си ръце, няма опасност да ги нараните с фрезера.
- Никога не фрезовайте през метални предмети, пирони или винтове. Съществува опасност фрезерът да се повреди и да започне да вибрира силно.
- Използвайте подходящи прибори, за да откриете евентуално скрити под повърхността тръбопроводи, или се обърнете към съответното местно снабдително дружество. Влизането в съприкосновение с проводници под напрежение може да предизвика пожар и токов удар. Увреждането на газопровод може да доведе до експлозия. Увреждането на водопровод предизвиква значителни материални щети.
- Не използвайте затъпени или повредени фрезери. Затъпени или повредени фрезери увеличават триенето, могат да предизвикат заклинване и водят до дебалансиране.
- По време на работа дръжте електроинструмента здраво с двете ръце и заемайте стабилно положение на тялото. С двете ръце електроинструментът се води по-сигурно.
- Осигурявайте обработвания детайл. Детайл, захванат с подходящи приспособления или скоби, е застопорен по здраво и сигурно, отколкото, ако го държите с ръка.
- Преди да оставите електроинструмента, изчаквайте въртенето да спре напълно. В противен случай използваният работен инструмент може да допре друг предмет и да предизвика неконтролирано преместване на електроинструмента.
- Винаги ползвайте включената в окомплектовката на електроинструмента спомагателна ръкохватка. При загуба на контрол над електроинструмента може да се стигне до травми.
- Използвайте само работните инструменти, посочени в това ръководство за експлоатация. Не използвайте дискове за рязане или циркулярни дискове.
- Проверете преди въвеждането в експлоатация здравото поставяне на дисковите фрези.
- Натискайте бутона за фиксиране на шпиндела само при спрял електроинструмент. В противен случай електроинструментът може да бъде повреден.
- Използвайте електроинструмента само с монтирано обезопасяване срещу хлъзгане. Така се гарантира прецизна работа с електроинструмента.
- При повреждане и неправилна експлоатация от акумулаторната батерия могат да се отделят пари. Акумулаторната батерия може да се запали или да експлодира. Погрижете се за добро проветряване и при оплаквания се обърнете към лекар. Парите могат да раздразнят дихателните пътища.
- Не променяйте и не отваряйте акумулаторната батерия. Съществува опасност от възникване на късо съединение.
- Акумулаторната батерия може да бъде повредена от остри предмети, напр. пирони или отвертки, или от силни удари. Може да бъде предизвикано вътрешно късо съединение и акумулаторната батерия може да се запали, да запуши, да експлодира или да се прегрее.
- Използвайте акумулаторната батерия само в продукти на производителя. Само така тя е предпазена от опасно за нея претоварване.
Предпазвайте акумулаторната батерия от високи температури, напр. вследствие на продължително излагане на директна слънчева светлина, огън, мръсотия, вода и овлажняване. Има опасност от експлозия и късо съединение. |