Wskazówki dotyczące pracy
- Do zaznaczania należy używać zawsze tylko środka punktu laserowego lub linii laserowej. Wielkość punktu laserowego oraz szerokość linii laserowej zmienia się w zależności od odległości.
Dzięki uchwytowi obrotowemu (18) urządzenie pomiarowe można obrócić o 200° dookoła centralnego, zawsze widocznego punktu w pionie. Dzięki temu linie laserowe można wyrównać bez zmieniania pozycji urządzenia pomiarowego.
Przy pomocy śruby do precyzyjnej regulacji (19) można wyrównać pionowe linie laserowe według punktów odniesienia.
Rowek prowadzący (7) urządzenia pomiarowego nasadzić na szynę prowadzącą (17) uchwytu obrotowego (18) i do oporu nasunąć urządzenie pomiarowe na platformę.
W celu demontażu należy zdjąć urządzenie pomiarowe z uchwytu, wykonując powyżej wymienione czynności w odwrotnym kierunku.
Możliwe pozycje uchwytu obrotowego:
- pozycja stojąca na równej powierzchni,
- uchwyt przykręcony do powierzchni pionowej,
- za pomocą magnesów (20) zamocowany do powierzchni metalowych,
- w połączeniu z uchwytem sufitowym (21) zamocowany do listew sufitowych,.
- Podczas mocowania osprzętu do powierzchni należy trzymać palce z dala od tylnej strony osprzętu magnetycznego. Duża siła przyciągania magnesów może spowodować zakleszczenie palców.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego należy z grubsza wyregulować uchwyt obrotowy (18).
Laserowa tablica celownicza (24) poprawia widoczność wiązki laserowej przy niekorzystnych warunkach lub większych odległościach.
Odblaskowa powierzchnia laserowej tablicy celowniczej (24) poprawia widoczność linii laserowej, przez transparentną powierzchnię linia laserowa jest widoczna także od tyłu laserowej tablicy celowniczej.
Aby zapewnić stabilną podstawę pomiaru z ustaloną wysokością, zaleca się użycie statywu. Urządzenie pomiarowe z przyłączem do statywu 1/4" (6) założyć na gwint statywu (27) lub dowolnego statywu fotograficznego. Dokręcić urządzenie pomiarowe za pomocą śruby ustalającej statywu.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego, należy z grubsza wyregulować statyw.
Za pomocą uniwersalnego uchwytu (22) można zamocować urządzenie pomiarowe np. na powierzchniach pionowych lub materiałach magnetycznych. Uniwersalny uchwyt można stosować również jako statyw naziemny; ułatwia on zmienianie położenia urządzenia pomiarowego na wysokość.
- Podczas mocowania osprzętu do powierzchni należy trzymać palce z dala od tylnej strony osprzętu magnetycznego. Duża siła przyciągania magnesów może spowodować zakleszczenie palców.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego należy z grubsza wyregulować uniwersalny uchwyt (22).
Za pomocą uchwytu (23) urządzenie pomiarowe można mocować na powierzchniach pionowych lub materiałach magnetycznych. W połączeniu z uchwytem sufitowym (21) urządzenie pomiarowe można umieścić także na dużej wysokości.
- Podczas mocowania osprzętu do powierzchni należy trzymać palce z dala od tylnej strony osprzętu magnetycznego. Duża siła przyciągania magnesów może spowodować zakleszczenie palców.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego należy z grubsza wyregulować uchwyt (23).
W przypadku niekorzystnych warunków oświetleniowych (jasne pomieszczenie, bezpośrednie działanie promieni słonecznych), a także przy większych odległościach należy stosować odbiornik laserowy (26) w celu łatwiejszego wykrywania linii laserowych.
Wszystkie tryby pracy są odpowiednie do stosowania urządzenia z odbiornikiem laserowym (26).
Okulary do pracy z laserem odfiltrowują światło otoczenia. Dzięki temu wiązka laserowa wydaje się jaśniejsza.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfikacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowaniem laserowym.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrudniają rozróżnianie kolorów.