Wymiana papieru ściernego
Przed założeniem nowego papieru ściernego należy oczyścić płytę szlifierską z zanieczyszczeń i pyłu, np. pędzelkiem.
W celu zagwarantowania optymalnego odsysania pyłu należy zwrócić uwagę na to, by otwory w papierze ściernym zgadzały się z otworami na płycie szlifierskiej.
Papiery ścierne z mocowaniem na rzepy (zob. rys. B)
Jeżeli płyta szlifierska jest wyposażona w tkaninę do mocowania na rzepy, można do niej szybko i łatwo zamocować papiery ścierne z mocowaniem na rzepy.
Aby osiągnąć maksymalną przyczepność, należy wytrzepać tkaninę do mocowania na rzepy na płycie szlifierskiej przed zamocowaniem papieru ściernego (18).
Przyłożyć papier ścierny (18) z jednej strony płyty szlifierskiej równo z krawędzią, a następnie nałożyć go na pozostałą część płyty szlifierskiej i mocno docisnąć.
Aby zdjąć papier ścierny (18), należy chwycić za narożny fragment i zdjąć papier z płyty szlifierskiej .
Papiery ścierne bez mocowania na rzepy (zob. rys. C–E)
❶ | Zwolnić blokadę obu zacisków (20) i przestawić je w dół. |
❷ | Wsunąć papier ścierny (18) pod tylną listwę zaciskową (21). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby papier ścierny (18) nie był za krótki i można go było prawidłowo zamocować. Ponownie ustawić zacisk (20) w pozycji wyjściowej i zablokować go w tej pozycji. |
❸ | Naciągnąć papier ścierny na płycie szlifierskiej . Przednią część papieru unieruchomić pod przednią listwą zaciskową (19). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby papier ścierny (18) nie był za krótki i można go było prawidłowo zamocować. Ponownie ustawić zacisk (20) w pozycji wyjściowej i zablokować go w tej pozycji. |
W niedziurkowanych papierach ściernych, np. papiery w rolkach lub cięte z metra, można za pomocą dziurkownika (26) wykonać otwory w celu odsysania pyłu. W tym celu należy docisnąć elektronarzędzie wraz z założonym papierem ściernym do dziurkownika (zob. rys. J).
Aby zdjąć papier ścierny (18), należy zwolnić oba zaciski (20), a następnie wysunąć papier ścierny z mocowania.