Biztonsági figyelmeztetések gyémántfúrókhoz
- Ha olyan fúrási munkát végez, amelyhez vízre van szükség, vezesse el a vizet a kezelő munkaterületétől vagy használjon egy folyadékgyűjtő berendezést. Az ilyen elővigyázatossági intézkedések gondoskodnak arról, hogy a kezelő munkaterülete száraz maradjon és csökkentik az áramütés kockázatát.
- Az elektromos kéziszerszámot csak a szigetelt markolatfelületeknél fogva kezelje, főleg ha olyan műveletet hajt végre, melynek során a vágó tartozék rejtett vezetékekhez vagy az elektromos kéziszerszám saját tápvezetékéhez érhet. Ha a vágó tartozék egy feszültség alatt álló vezetékhez ér, az elektromos kéziszerszám fedetlen fémrészei szintén feszültség alá kerülhetnek és áramütéshez vezethetnek.
- Gyémántfúró használatához viseljen fülvédőt. A zaj hatása halláskárosodáshoz vezethet.
- Ha a fúrófej beszorult, na gyakoroljon rá lefelé irányuló nyomást és kapcsolja ki a kéziszerszámot. Állapítsa meg és szüntesse meg a fúrófej beszorulásának okát.
- Ha a gyémántfúrót a munkadarabban újraindítja, az indítás előtt ellenőrizze, hogy szabadon forog-e a fúrófej. Ha a fúrófej beszorul, az lehet hogy nem indul el, vagy túlterheli a kéziszerszámot, vagy a fúrófej kiugorhat a munkadarabból.
- Ha a fúróállványt horgonyokkal és más rögzítőelemekkel hozzáerősíti a munkadarabhoz, gondoskodjon arról, hogy azok képesek legyenek a használat során a gép megtartására és visszatartására. Ha a munkadarab gyenge vagy porózus, a horgony kiugorhat a munkadarabból és a fúróállvány elválhat a munkadarabtól.
- Ha a fúróállványt egy vákuumtányérral rögzíti a munkadarabhoz, akkor a vákuumtányért egy sima, tiszta és nem porózus felületre állítsa. Ne rögzítse a berendezést laminált felületekre, például csempékre vagy összetett bevonatokra. Ha a munkadarab felülete nem sima, nem sík vagy az nincs jól rögzítve, a vákuumtányér leválhat a munkadarabról.
- Gondoskodjon arról, hogy a fúrás előtt és a fúrás közben elegendő vákuum álljon rendelkezésre. Ha nem áll rendelkezésre elegendő vákuum, a vákuumtányér leválhat a munkadarabról.
- Soha ne hajtson végre fúrási műveleteket, ha a berendezés csak vákuumtányérral van rögzítve, kivéve ha csak lefelé fúr. Ha a vákuum megszűnik, a vákuumtányér leválhat a munkadarabról.
- Ha falakon vagy mennyezeteken keresztül fúr, gondoskodjon a túlsó oldalán található munkaterület és az ott tartózkodó személyek védelméről. A fúrófej a másik oldalon kinyúlhat a falból, vagy a kifúrt darab a másik oldalon is leeshet.
- Ne használja ezt a kéziszerszámot vízhozzávezetés mellett a feje felett végzett munkákhoz. Ha víz jut be egy elektromos kéziszerszámba, az megnöveli az áramütés veszélyét.
-
A rejtett vezetékek felkutatásához használjon arra alkalmas fémkereső készüléket, vagy kérje ki a helyi energiaellátó vállalat tanácsát. Ha egy elektromos vezetéket a berendezéssel megérint, az tűzhöz és áramütéshez vezethet. Egy gázvezeték megrongálása robbanást eredményezhet. Ha egy vízvezetéket szakít meg, anyagi károk keletkeznek, vagy áramütést okozhat.
- Viseljen csúszásbiztos cipőt. Így elkerülheti a sima felületeken való kicsúszás során fellépő sérüléseket.
- Sohase üzemeltesse az elektromos kéziszerszámot az azzal együtt szállított hibaáram-védőkapcsoló (PRCD) nélkül.
- Minden munkakezdés előtt ellenőrizze a hibaáram védőkapcsoló (PRCD) előírásszerű működését. A megrongálódott hibaáram védőkapcsolókat (PRCD) egy Bosch vevőszolgálattal javíttassa meg vagy cseréltesse ki.
- Ügyeljen arra, hogy se a munkaterületen tartózkodó személyek, se maga az elektromos kéziszerszám ne juthassanak érintkezésbe a kilépő vízzel.
- Soha ne hagyja ott a szerszámot, amíg az teljesen le nem állt. A betétszerszámok kifutásuk során sérüléseket okozhatnak.
- A fúrógép felszerelése előtt állítsa fel megfelelő módon a fúróállványt. A helyes összeszerelés a helyes működés biztosítására igen fontos.
- Rögzítse biztonságosan a fúrógépet a fúróállványra, mielőtt használja. Ha a fúrógép a fúróállványban elcsúszik, a kezelő elvesztheti az uralmát a készülék felett.
- Rögzítse a fúróállványt egy szilárd egyenletes alapfelületre. Ha a fúróállvány elcsúszhat vagy billeghet, a fúrógépet nem lehet egyenletesen és biztonságosan vezetni.
- Tartsa távol a munkaterülettől a fúrógép csatlakozó kábelét. Egy megrongálódott vagy csomókkal teli kábel megnöveli az áramütés veszélyét.
- Ne terhelje túl a fúróállványt és ne használja létraként vagy állványként. A fúróállvány túlterhelése vagy egy személy általi megterhelése (ha ráállnak) ahhoz vezethet, hogy a fúróállvány súlypontja magasabbra kerül és az felbillen.
- A használaton kívüli fúróállványt olyan helyen tárolja, ahol ahhoz gyermekek nem férhetnek hozzá. Ne engedje meg, hogy a készüléket olyan személyek használják, akik nem értenek hozzá vagy nem olvasták el ezeket az utasításokat. A készülékek veszélyesek, ha tapasztalatlan személyek használják azokat.
- Ha munkákat akar végezni a fúróállványon vagy a fúrógépen, a munka szüneteiben, valamint használaton kívül rögzítse a fúróállványt a kézifék becsavarásával az akaratlan elmozgatás ellen.
- Az elektromos kéziszerszámot csak védővezetékkel ellátott, megfelelően méretezett villamos hálózatokról szabad üzemeltetni.
- Mindig rögzítse az üzemeltetés során a fúróállványt csapokkal vagy vákuummal (külön tartozék), hogy megakadályozza a fúróállvány akaratlan felbillenését, amikor arra fel van szerelve a gyémántbetétes fúrógép és a fúrófej.
- Ügyeljen arra, hogy a vizet vezető tömlők, összekötő alkatrészek valamint a vízgyűjtő gyűrű (külön tartozék) kifogástalan állapotban legyenek. A megrongálódott vagy elkopott alkatrészeket a következő használat előtt cserélje ki. Ha az elektromos kéziszerszám alkatrészeiből víz folyik ki, az megnöveli az áramütés veszélyét.
- Az elektromos kéziszerszámot csak egy előírásszerűen földelt hálózathoz csatlakoztassa. A dugaszolóaljzatnak és a hosszabbítónak egy működőképes védővezetékkel kell rendelkeznie.