Sigurnosne napomene za magnetne bušilice
- Električni alat držite za izolovane prihvatne površine prilikom izvođenja operacije gde rezni pribor može doći u kontakt sa skrivenim žicama ili sopstvenim kablom. Rezni pribor koji dođe u kontakt sa provodnom žicom može dovesti do toga da izloženi metalni delovi električnog alata postanu provodnici što rukovaoca može izložiti električnom udaru.
- Kada bezbednosnim kaišem pričvršćujete električni alat za predmet obrade, vodite računa da je bezbednosni kaiš koji koristite u stanju da drži i zadrži mašinu tokom upotrebe. Ako je predmet obrade slab ili porozan, može da se ošteti i dovede do oslobađanja električnog alata od predmeta obrade.
- Prilikom bušenja zidova i plafona, vodite računa o zaštiti osoba i radnog prostora sa druge strane. Bit bi mogao da prođe kroz otvor ili bi unutrašnjost mogla da ispadne sa druge strane.
- Rezervoar rashladne tečnosti ne sem da se koristi prilikom bušenja vertikalnih ili površina pod nagibom ili bušenja iznad glave. Koristite rashladnu penu. Pazite da voda ne prodre u alat. Ako voda prodre u električni alat, postoji veća opasnost od električnog udara.
- Električni alat mora da bude pričvršćen. Električni alat koji nije pravilno pričvršćen može da se pomeri ili prevrne i tako izazove povredu.
- Ne nosite rukavice. Rukavice mogu da se zapletu u rotirajuće delove i krhotine, što može dovesti do povrede.
- Ruke držite van oblasti bušenja dok alat kreće. Kontakt se rotirajućim delovima ili krhotinama može dovesti do povrede.
- Vodite računa da dodatni pribor rotira pre nego što ga postavite na predmet obrade. U suprotnom, dodatni pribor može da se zaglavi u predmetu obrade i da izazove njegovo neočekivano pomeranje, kao i povredu.
- Kada se dodatni pribor zaglavi, prestanite da vršite pritisak nadole i isključite alat. Istražite i preduzmite korektivne korake kako biste uklonili uzrok zaglavljivanja. Zaglavljivanje može da izazove neočekivano pomeranje predmeta obrade i povredu.
- Izbegavajte formiranje dugačkih opiljaka tako što ćete redovno prekidati pritisak nadole. Oštri metalni opiljci mogu da dovedu do uplitanja i ličnih povreda.
- Nikada ne uklanjajte krhotine iz oblasti bušenja dok alat radi. Da biste uklonili krhotine, udaljite dodatni pribor od predmeta obrade i sačekajte da se pribor zaustavi. Koristite alate kao što je četka ili kuka za uklanjanje krhotina. Kontakt se rotirajućim delovima ili krhotinama može dovesti do povrede.
- Nominalna brzina dodatnog pribora mora biti najmanje jednaka maksimalnoj brzini naznačenoj na električnom alatu. Pribor koji radi pri brzini većoj od nominalne se može slomiti i razleteti okolo.
- Koristite odgovarajuće aparate za detekciju, da biste pronašli skrivene vodove snabdevanja, ili pozovite lokalnog distributera električne energije. Kontakt sa električnim vodovima može da dovede do požara i strujnog udara. Oštećenja gasovoda mogu da dovedu do eksplozije. Prodiranje u cevovod sa vodom može da uzrokuje materijalnu štetu ili strujni udar.
- Nikada nemojte da pokrećete električni alat bez isporučenog zaštitnog uređaja diferencijalne struje (ZUDS).
- Pre početka rada proverite da li zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) pravilno funkcioniše. Oštećeni zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) popravite ili zamenite u Bosch korisničkom servisu.
- Vodite računa da nijedna osoba u radnom prostoru niti sam električni alat ne dođu u kontakt sa vodom koja izlazi.
- Nosite cipele koje se ne klizaju. Na taj način izbeći ćete povrede, koje mogu nastati klizanjem na ravnoj površini.
- Nikada ne ispuštajte alat iz vida pre nego se potpuno ne prestane sa radom. Ne zaustavljeni upotrebljeni alati mogu prouzrokovati povrede.
- Priključni kabl bušilice držite na udaljenosti od radnog područja. Oštećeni ili uvrnuti kablovi povećavaju rizik električnog udara.
- Nemojte da preopterećujete električni alat i nemojte da ga koristite kao merdevine ili skelu. Preopterećenje ili stajanje na električnom alatu mogu uticati na to, da se težište električnog alata pomeri nagore i da se alat prevrne.
- Električni alat sme da se koristi smo na strujnim mrežama sa zaštitnim provodnikom i dovoljnom dimenzijom.
- Izvucite utikač iz utičnice i/ili izvadite akumulator iz električnog alata pre nego što preduzmete podešavanja uređaja ili zamenu delova pribora. Slučajno pokretanje električnih alata je uzrok nekih nesreća.
- Ukoliko električni alat koristite iznad glave, radite uvek udvoje.
- Prilikom bušenja u vertikalnim ili iskošenim površinama ili iznad glave, osigurajte električni alat pomoću sigurnosne trake. Pri nestanku struje, ili suviše jakom opterećenju ne ostaje očuvana sila magnetnog držača. Električni alat može da padne i izazove nezgodu.
- Opasnost od pada usled neočekivanog oscilatornog pokreta električnog alata. Kod radova na skeli, električni alat može da učini neočekivan oscilatorni pokret prilikom uključivanju ili nestanku struje. Osigurajte električni alat pomoću priložene sigurnosne trake. Obezbedite se od pada vezanjem bezbednosnog pojasa.
- Površina mora biti čista i bez masti. Izravnajte grube nepravilnosti, npr. kapljice znoja, i uklonite labavu koroziju, prljavštinu i masnoću. Sila magnetnog držanja je moguća samo na određenim površinama.
Magnet ne približavajte implantatima ili drugim medicinskim uređajima, kao što su pejsmejkeri ili insulinske pumpe. Zbog magneta se obrazuje polje, koje može da ugrozi funkciju implantata ili medicinskih uređaja. |
- Električni alat držite dalje od magnetnih nosača podataka i magnetno osetljivih uređaja. Zbog dejstva magneta može da dođe do nepovratnog gubitka podataka.
- Pričvrstite električni alat na čvrstu, ravnu i horizontalnu površinu. Ako se električni alat može klizati ili klatiti, električni alat se ne može ravnomerno i sigurno voditi.
- Održavajte čistom radnu površinu kao i radni radni komad koji obrađujete. Opiljci od bušenja oštrih ivica i predmeti mogu uticati na povrede. Mešanje materijala je posebno opasno. Prašina lakih materijala se može zapaliti ili eksplodirati.
- Nemojte hvatati umetni alat posle rada, pre nego što se ohladi. Umetni alat se tokom rada veoma zagreva.
- Nemojte dodirivati izvađeno jezgro bušenja, koje vodeći žleb automatski izbacuje nakon završetka rada. Izvađeno jezgro bušenja može da bude veoma vruće.
- Kontrolišite redovno kabl, a oštećene kablove nosite na popravku isključivo u stručni servis za Bosch-električne alate. Zamenite oštećene produžne kablove. Tako se obezbeđuje sigurnost aparata.
- Čuvajte nekorišćeni električni alat na sigurnom mestu. Mesto čuvanja mora biti suvo i mora da postoji mogućnost zaključavanja. Na taj način se sprečava oštećenje električnog alata, kao i to da alat koriste neobučena lica.
- Nemojte koristiti električni alat sa oštećenim kablom. Nemojte dodirivati oštećeni kabl i izvucite mrežni utikač ako je kabl za vreme rada oštećen. Oštećeni kablovi povećavaju rizik od strujnog udara.
- Električni alat povežite sa strujnom mrežom sa ispravnim uzemljenjem. Utičnica i produžni kabl moraju da imaju ispravan zaštitni provodnik.
- Prianjanje magneta zavisi od debljine radnog komada. Najbolje prianjanje se postiže na čeliku koji sadrži mali udeo grafita minimalne debljine od 20 mm. Kod bušenja čelika manje debljine ispod magnetne osnovne ploče se mora postaviti dodatna čelična ploča (minimalne dimenzije 100 x 200 x 20 mm). Čeličnu ploču osigurajte od pada.
- Metalni opiljci i druge nečistoće znatno utiču na magnetno prianjanje. Uvek se uverite da je magnetna osnovna ploča čista.
- Izbegnite popuštanje magneta. Pre početka bušenja se uverite da magnetna osnovna ploča ispravno prianja na radnom komadu.
- Pre zaustavljanja mašine ne isključujte magnetnu silu ili koristite funkciju bušenja unazad.
- Drugi električni uređaji, koji se koriste na istoj utičnici, uzrokuju neujednačen napon, što može dovesti do oslobađanja magneta. Električni alat koristite isključivo samostalno na utičnici.
- Izbegavajte rad sa šupljim krunama za bušenje bez rashladnog sredstva. Pre rada uvek proverite stanje rashladnog sredstva.
- Zaštitite motor. Rashladna tečnost, voda ili druge nečistoće nipošto ne smeju da dospeju u motor.
- Metalni opiljci su često veoma oštri i vreli. Nikad ih ne dodirujte golim rukama. Očistite ih magnetnim skupljačem opiljaka i kukom za opiljke ili drugim pogodnim alatom.
- Uređaj nikada ne koristite sa neispravnim ili suviše niskim naponom. Proverite tipsku pločicu kako biste se uverili da koristite ispravan napon i frekvencija.
- Električni alat se isporučuje sa pločicom sa upozorenjem za laser (videti tabelu „Simboli i njihovo značenje“).
- Nemojte nikada tablice sa opomenom na električnom priboru da pravite nerazumljive.
Ne usmeravajte laserski zrak na osobe ili životinje i ne gledajte u direktan ili reflektovani laserski zrak. Na taj način možete da zaslepite lica, prouzrokujete nezgode ili da oštetite oči. |
- Ako lasersko zračenje dospe u oko, morate svesno da zatvorite oči i da glavu odmah okrenete od zraka.
- Nemojte da vršite promene na laserskoj opremi.
- Ne dozvoljavajte deci da koriste električni alat bez nadzora. Mogli bi nenamerno da zaslepe druge osobe ili sebe
- Ukoliko tekst na pločici sa upozorenjem za laser nije na vašem jeziku, prelepite je sa isporučenom nalepnicom na vašem jeziku, pre prvog puštanja u rad.