Drošības noteikumi magnētiskajām urbjmašīnām
- Veicot darbības, kuru laikā griešanas piederums var skart slēptus vadus vai paša instrumenta elektrokabeli, turiet elektroinstrumentu aiz izolētajām noturvirsmām. Griešanas piederumam skarot spriegumnesošus vadus, spriegums nonāk arī uz elektroinstrumenta nenosegtajām metāla daļām, kā rezultātā lietotājs var saņemt elektrisko triecienu.
- Ja elektroinstruments tiek stiprināts uz apstrādājamā priekšmeta ar drošības jostas palīdzību, nodrošiniet, lai drošības josta spētu noturēt un atslogot instrumentu tā lietošanas laikā. Ja apstrādājamais priekšmets ir neizturīgs vai porains, tas var tikt bojāts, izraisot elektroinstrumenta atraušanos no apstrādājamā priekšmeta.
- Veidojot urbumus caur sienām vai griestiem, nodrošiniet, lai tiktu pasargātas personas un to darba vietas, kas atrodas sienas vai griestu otrā pusē. Urbis var iziet cauri urbumam vai arī serdenis var izkrist sienas vai griestu otrā pusē.
- Ja urbšana notiek uz vertikālām vai slīpām virsmām, kā arī virs galvas, dzesējošā šķidruma tvertne nav izmantojama. Lūdzam pielietot putojošu dzesējošo šķidrumu. Parūpējieties par to, lai instrumentā neiekļūtu ūdens. Ūdenim iekļūstot elektroinstrumentā, pieaug elektriskā trieciena saņemšanas risks.
- Elektroinstrumentam jābūt pienācīgi nostiprinātam. Ja elektroinstruments nav pienācīgi nostiprināts, tas var pārvietoties vai apgāzties, savainojot cilvēkus.
- Nenēsājiet cimdus. Cimdi var ieķerties instrumenta rotējošajās daļās vai arī tiem var pieķerties skaidas, radot savainojumu.
- Instrumenta darbības laikā neturiet rokas urbšanas zonā. Pieskaršanās instrumenta rotējošajām daļām vai skaidām var rasīt savainojumu.
- Kontaktējiet ar apstrādājamo priekšmetu vienīgi rotējošu piederumu. Pretējā gadījumā piederums var iestrēgt apstrādājamajā priekšmetā, izraisot tā pēkšņu pārvietošanos, kas var radīt savainojumu.
- Ja piederums iestrēgst apstrādājamajā priekšmetā, pārtrauciet izdarīt lejupvērsto padeves spiedienu un izslēdziet instrumentu. Noskaidrojiet iestrēgšanas cēloni un veiciet korektīvas darbības tā novēršanai. Piederuma iestrēgšana var izraisīt apstrādājamā priekšmeta negaidītu pārvietošanos, radot savainojumu.
- Nepieļaujiet garu skaidu veidošanos, regulāri pārtraucot lejupvērsto padeves spiedienu. Asās metāla skaidas var samudžināties un radīt savainojumus.
- Instrumentam darbojoties, nekad nemēģiniet aizvākt skaidas no urbšanas zonas. Pirms skaidu aizvākšanas pārvietojiet piederumu nost no apstrādājamā priekšmeta, izslēdziet instrumentu un nogaidiet, līdz piederums apstājas. Skaidu aizvākšanai izmantojiet šim nolūkam paredzētus rīkus, piemēram, suku vai āķi. Pieskaršanās instrumenta rotējošajām daļām vai skaidām var rasīt savainojumu.
- Lietojot piederumus ar normētu griešanās ātrumu, to maksimālajam griešanās ātrumam jābūt ne mazākam par uz elektroinstrumenta norādīto maksimālo griešanās ātrumu. Piederumi, kas griežas ātrāk, nekā pieļaujams, var salūzt un tikt mesti prom.
- Lietojot piemērotu metālmeklētāju, pārbaudiet, vai apstrādes vietu nešķērso slēptas komunālapgādes līnijas, vai arī griezieties pēc konsultācijas vietējā komunālās saimniecības iestādē. Darbinstrumenta saskaršanās ar elektropārvades līniju var izraisīt aizdegšanos vai būt par cēloni elektriskajam triecienam. Bojājums gāzes pārvades līnijā var izraisīt sprādzienu. Darbinstrumentam skarot ūdensvada cauruli, var tikt bojātas materiālās vērtības, kā arī strādājošā persona var saņemt elektrisko triecienu.
- Nekad nedarbiniet elektroinstrumentu bez kopā ar to piegādātā noplūdes strāvas aizsargreleja (PRCD).
- Pirms sākat darbu, pārbaudiet, ka noplūdes strāvas aizsargrelejs (PRCD) darbojas pareizi. Ja noplūdes strāvas aizsargrelejs (PRCD) ir bojāts, to nogādājiet remontam Bosch servisa centrā vai nomainiet.
- Sekojiet, lai darba zonā atrodošās personas un arī pats elektroinstruments nesaskartos ar izplūstošo ūdeni.
- Nēsājiet neslīdošus apavus. Tas ļaus izvairīties no savainojumiem, kas var rasties, kājām paslīdot uz gludas virsmas.
- Neizlaidiet elektroinstrumentu no rokām, pirms tas nav pilnīgi apstājies. Pēc instrumenta izslēgšanas tajā iestiprinātais darbinstruments zināmu laiku turpina rotēt un var izraisīt savainojumus.
- Novietojiet savienojošo elektrokabeli drošā attālumā no apstrādes vietas. Bojāts vai samezglojies elektrokabelis var būt par cēloni elektriskā trieciena saņemšanai.
- Nepārslogojiet elektroinstrumentu un neizmantojiet to kā kāpnes vai sastatnes. Elektroinstrumenta pārslogošana vai stāvēšana uz tā var radīt elektroinstrumenta smaguma centra pārvietošanos augšup, kas var izraisīt apgāšanos.
- Elektroinstrumentu drīkst darbināt tikai no piemērota sprieguma un pietiekošas jaudas elektrotīkla, kas ir apgādāts ar aizsargzemējuma ķēdi.
- Pirms iestatīšanas vai rezerves daļu nomaiņas, izvelciet elektroinstrumenta kontaktdakšu no elektrotīkla kontaktligzdas un/vai izņemiet no tā akumulatoru. Elektroinstrumentu nejauša ieslēgšanās dažkārt kļūst par cēloni nelaimes gadījumam.
- Veicot darbu virs galvas, vienmēr strādājiet pārī ar citu personu.
- Veicot urbšanu uz stateniskas vai slīpas virsmas un virs galvas, nostipriniet elektroinstrumentu ar drošības jostu. Elektrobarošanas pārtraukuma vai stipras noslodzes gadījumā magnētiskais noturspēks var kļūt nepietiekams urbšanas statnes noturēšanai. Tā rezultātā elektroinstruments var nokrist, izraisot nelaimes gadījumu.
- Nokrišanas briesmas elektroinstrumenta pēkšņas svārstveida kustības dēļ. Strādājot uz sastatnēm, elektroinstruments kritiena brīdī vai sprieguma padeves pārtraukuma gadījumā var izdarīt pēkšņu svārstveida kustību. Nostipriniet elektroinstrumentu, izmantojot kopā ar to piegādāto drošības jostu. Nodrošinieties pret nokrišanu ar drošības jostu.
- Virsmai ir jābūt gludai un tīrai. Nogludiniet rupjos nelīdzenumus, piemēram, metināšanas šļakatas, un attīriet virsmu no rūsas, netīrumiem un smērvielām. Vajadzīgais magnētiskais noturspēks tiek nodrošināts tikai tad, ja elektroinstrumenta pamatne saskaras ar pietiekoši lielu apstrādājamā priekšmeta virsmu.
Nenovietojiet magnētu implantu vai cita medicīniska aprīkojuma tuvumā, piemēram, elektrokardiostimulatora vai insulīna pumpja tuvumā. Magnēts rada lauku, kas var ietekmēt implantātu vai medicīnisko ierīču darbību. |
- Netuviniet elektroinstrumentu magnētiskajiem datu nesējiem un iekārtām, kuru darbību ietekmē magnētiskais lauks. Magnētiskā lauka iedarbība var izraisīt neatgriezenisku datu zudumu.
- Nostipriniet elektroinstrumentu uz stingras, līdzenas un līmeniskas virsmas. Ja elektroinstruments izslīd vai sašķiebjas, tajā iestiprināto darbinstrumentu nav iespējams vienmērīgi un droši vadīt.
- Uzturiet tīru darba virsmu apstrādājamā priekšmeta tuvumā. Urbšanas gaitā radušos skaidu un arī citu priekšmetu asās malas var radīt savainojumus. Sevišķi bīstams ir dažādu materiālu maisījums. Vieglo metālu putekļi var aizdegties vai sprāgt.
- Pēc darba nepieskarieties nomaināmajam darbinstrumentam, pirms tas nav atdzisis. Darba laikā nomaināmais darbinstruments stipri sakarst.
- Nepieskarieties urbšanas serdenim, kas pēc darba operācijas beigām tiek automātiski izmests ar vadotnes stieņa palīdzību. Urbšanas serdenis var būt ļoti karsts.
- Regulāri pārbaudiet, vai elektrokabelī nav radušies bojājumi, un vajadzības gadījumā nogādājiet to remontam Bosch pilnvarotā elektroinstrumentu remonta darbnīcā. Nomainiet bojāto pagarinātājkabeli. Tikai tā iespējams panākt un saglabāt vajadzīgo darba drošības līmeni.
- Laikā, kad elektroinstruments netiek lietots, uzglabājiet to drošā vietā. Uzglabāšanas vietai jābūt sausai un aizslēdzamai. Tas ļaus novērst elektroinstrumenta sabojāšanos uzglabāšanas laikā vai nonākšanu nekompetentu personu rokās.
- Nelietojiet elektroinstrumentu, ja ir bojāts tā kabelis. Ja darba laikā tiek bojāts elektrokabelis, nepieskarieties tam, bet izvelciet kabeļa kontaktdakšu no elektrotīkla kontaktligzdas. Strādājot ar instrumentu, kuram ir bojāts elektrokabelis, pieaug risks saņemt elektrisko triecienu.
- Pievienojiet elektroinstrumentu elektrotīklam ar efektīvu aizsargzemējuma ķēdi. Elektrotīkla kontaktligzdai un pagarinātājkabelim jābūt aprīkotiem ar funkcionēt spējīgu aizsargzemējuma vadu.
- Magnētiskais noturspēks ir atkarīgs no apstrādājamā priekšmeta biezuma. Optimāls noturspēks tiek nodrošināts uz oglekļa tērauda ar biezumu vismaz 20 mm. Veicot urbšanu mazāka biezuma tēraudā, zem magnētiskās pamatnes jānovieto tērauda plāksne (ar minimālajiem izmēriem 100 x 200 x 20 mm). Nodrošiniet šo tērauda plāksni pret nokrišanu.
- Metāla skaidas un citi netīrumi būtiski ietekmē magnētisko noturspēku. Vienmēr pārliecinieties, ka magnētiskā pamatne ir tīra.
- Nepieļaujiet magnētu atlaišanos. Pirms uzsākat urbšanu, pārliecinieties, ka magnētiskā pamatne droši noturas uz apstrādājamā priekšmeta virsmas.
- Neizslēdziet magnētus vai arī pielietojiet pretvirziena urbšanas funkciju, pirms instruments ir pilnīgi apstājies.
- Citas elektroiekārtas, kas ir pievienotas tai pašai elektrotīkla kontaktligzdai, var radīt īslaicīgu sprieguma kritumu, kas var izraisīt magnētu atlaišanos. Darbiniet elektroinstrumentu no vienas, atsevišķas kontaktligzdas.
- Nepieļaujiet kroņurbju lietošanu bez dzesējošā šķidruma pievadīšanas. Pirms elektroinstrumenta darbināšanas pārbaudiet dzesējošā šķidruma daudzumu.
- Sargājiet motoru. Nepieļaujiet, lai dzesējošais šķidrums, ūdens vai citas blakusvielas iekļūst motorā.
- Metāla skaidas bieži vien ir ļoti asas un karstas. Nekad nepieskarieties tām ar kailām rokām. Attīriet virsmu no skaidām, lietojot magnētisko skaidu savācēju, skaidu savākšanas āķi vai citu piemērotu rīku.
- Nekad nemēģiniet darbināt instrumentu no nepareiza vai pārāk zema sprieguma. Aplūkojiet marķējuma plāksnīti un pārliecinieties, ka elektroinstrumenta darbināšanai tiek izmantots pareizs spriegums un frekvence.
- Elektroinstruments tiek piegādāts kopā ar lāzera brīdinājuma zīmi (skatīt tabulu "Simboli un to nozīme").
- Parūpējieties, lai brīdinošās uzlīmes uz elektroinstrumenta korpusa vienmēr būtu skaidri salasāmas.
Nevērsiet lāzera staru citu personu vai mājdzīvnieku virzienā un neskatieties tiešajā vai atstarotajā lāzera starā. Šāda rīcība var apžilbināt tuvumā esošās personas, izraisīt nelaimes gadījumus vai pat bojāt redzi. |
- Ja lāzera stars iespīd acīs, nekavējoties aizveriet tās un izkustiniet galvu tā, lai tā neatrastos lāzera starā.
- Neveiciet nekādas izmaiņas ar lāzera ierīci.
- Neļaujiet bērniem lietot elektroinstrumentu bez pieaugušo uzraudzības. Viņi var nejauši apžilbināt tuvumā esošās personas vai sevi
- Ja brīdinājuma uzlīmes teksts nav jūsu valsts valodā, pirms izstrādājuma lietošanas pirmo reizi uzlīmējiet uz tās kopā ar izstrādājumu piegādāto uzlīmi jūsu valsts valodā.