Указания за безопаснсот за магнитни бормашини
- Когато изпълнявате операция, при която съществува опасност режещият аксесоар да засегне скрити под повърхността проводници под напрежение или захранващия кабел, използвайте електроинструмента само за изолираните повърхности на ръкохватките. При контакт на режещия аксесоар с проводник под напрежение е възможно напрежението да се предаде по металните детайли на електроинструмента и това да предизвика токов удар.
- Когато закрепвате електрическия инструмент с предпазния ремък към детайла, уверявайте се, че предпазният ремък е способен да задържи и ограничи машината по време на употреба. Ако работният детайл е слаб или порест, той може да се повреди и така електрическият инструмент да се освободи от него.
- Когато пробивате през стени или тавани, уверявайте се, че защитавате хората и работната зона от другата страна. Бургията може да премине през отвора или основата може да падне от другата страна.
- Охлаждащият резервоар не бива да се използва при пробиване във вертикални или наклонени повърхности или при пробиване над нивото на главата. Моля, използвайте пенесто охлаждащо средство. Внимавайте в инструмента да не влиза вода. Ако в електрическия инструмент проникне вода, има увеличен риск от електрически удар.
- Електрическият инструмент трябва да се обезопаси. Електрически инструмент, който не е правилно обезопасен, може да се премести или преобърне и това да доведе до персонално нараняване.
- Не носете ръкавици. Ръкавиците могат да се захванат от въртящите се части или дребните парченца и да се стигне до персонално нараняване.
- Пазете ръцете си от зоната на пробиване докато инструментът работи. Контактът с въртящите се части или дребните парченца може да доведе до персонално нараняване.
- Уверете се, че аксесоарът се върти, преди да го вкарвате в работния детайл. В противен случай аксесоарът може да блокира в работния елемент и това да доведе до неочаквано движение на работния детайл и до персонално нараняване.
- Когато аксесоарът блокира, спрете да прилагате натиск надолу и изключете инструмента. Открийте причината за блокирането ия отстранете с подходящ мерки. Блокирането може да причини неочаквано движение на работния детайл и персонално нараняване.
- Избягвайте образуване на дълги стружки като редовно прекъсвате натиска надолу. Острите метални стружки могат да причинят задръстване и лични наранявания.
- Никога не отстранявайте дребните парченца от зоната на пробиване докато инструментът работи. За да отстранявате дребните парченца, преместете аксесоара от работния детайл, изключете инструмента и изчакайте аксесоарът да спре да се движи. Използвайте инструменти като четка или кука за отстраняване на дребните парченца. Контактът с въртящите се части или дребните парченца може да доведе до персонално нараняване.
- Допустимата скорост на въртене на работния инструмент трябва да бъде най-малкото равна на максималната скорост на въртене на електроинструмента, изписана на табелката. Работни инструменти, които се въртят по-бързо от предвиденото, могат да се разрушат и да се разлетят на парчета.
- Използвайте подходящи прибори, за да откриете евентуално скрити под повърхността тръбопроводи, или се обърнете към съответното местно снабдително дружество. Влизането в съприкосновение с проводници под напрежение може да предизвика пожар и токов удар. Увреждането на газопровод може да доведе до експлозия. Повреждането на водопровод има за последствие големи материални щети и може да предизвика токов удар.
- Никога не използвайте електроинструмента без доставения дефектнотоков защитен прекъсвач (PRCD).
- Проверете преди началото на работата правилното функциониране на дефектнотоковия прекъсвач (PRCD). Повредени дефектнотокови прекъсвачи (PRCD) трябва да бъдат заменяни или ремонтирани в оторизиран сервиз за електроинструменти на Bosch.
- Обърнете внимание на това, да няма хора в работната зона и инструментът да не влиза в контакт с водата, която излиза.
- Работете с обувки със стабилен грайфер. Така избягвате наранявания, които могат да възникнат вследствие на подхлъзване по гладък под.
- Никога не оставяйте електроинструмента без надзор, докато въртенето му не спре напълно. Въртящите се по инерция режещи инструменти могат да причинят травми.
- Дръжте захранващия кабел на бормашината на безопасно разстояние от зоната на работа. Повредени или усукани кабели увеличават риска от възникване на токов удар.
- Не претоварвайте електроинструмента; не го използвайте за стълба или като скеле. Претоварването или стъпването върху електроинструмента може да предизвика изместване на центъра на тежестта му нагоре и настрани и обръщането му.
- Електроинструментът може да се използва само в електрически мрежи със защитни проводници и с достатъчно дименсиониране.
- Преди да започнете да настройвате електроинструмента или да заменяте работния инструмент, изключвайте щепсела от контакта, респ. изваждайте акумулаторната батерия от електроинструмента. Честа причина за трудови злополуки е включването на електоринструмента по невнимание.
- При ползване над главата на електроинструмента работете винаги по двойки.
- Обезопасявайте електроинструмента при пробиване в отвесни или наклонени повърхности или над главата с предпазната лента. При спиране на тока или при твърде силно натоварване силата на задържане от магнита не се запазва. Електроинструментът може да падне и да причини злополуки.
- Съществува опасност от падане вследствие на внезапно махално движение на електроинструмента. При работа на скеле в момента на включване и при прекъсване на захранването електроинструментът може да извърши внезапно махално движение. Обезопасете електроинструмента с предпазна лента . Осигурете се срещу падане чрез използване на подходящ осигурителен колан.
- Повърхността трябва да е гладка и чиста. Заглаждайте груби неравности, напр. пръски от заваряване и отстранявайте ръжда, мръсотия и грес. Задържащата сила на магнита действа само на подходящи повърхности.
Не поставяйте магнита в близост до импланти и други медицински уреди, като напр. пейсмейкъри или инсулинови помпи. Магнитът генерира поле, което може да наруши функционирането на имплантите или медицинските уреди. |
- Дръжте електроинструмента надалеч от магнитни носители на информация и чувствителни към магнитни полета уреди. Вследствие на въздействието на магнитите може да се стигне до невъзвратима загуба на информация.
- Монтирайте електроинструмента на здрава, равна и хоризонтална повърхност. Ако електроинструментът се измества или е нестабилен, работният инструмент не може да бъде воден равномерно и сигурно.
- Поддържайте чисти работната повърхност заедно с обработваемия детайл. Стружки и предмети с остри ръбове могат да Ви наранят. Смесите от материал са особено опасни. Прахове от леки метали могат да се самовъзпламенят или да експлодират.
- Не докосвайте работния инструмент непосредствено след работа, преди да се е охладил. По време на работа работният инструмент се нагрява силно.
- Не докосвайте изкарания материал, който след приключване на работния процес автоматично се изхвърля от водещия щифт. Изкараният материал може да е много горещ.
- Периодично проверявайте захранващия кабел и, ако установите повреди, предайте електроинструмента в оторизиран сервиз за електроинструменти на Бош, за да бъде заменен. Не работете с повреден захранващ кабел. По този начин се гарантира съхраняване на безопасността на електроинструмента.
- Когато не използвате електроинструмента, го съхранявайте на сигурно място. Мястото за съхраняване трябва да е сухо и да се заключва. Това предотвратява повреждането на електроинструмента, докато се съхранява, както и работата с него на неопитни лица.
- Не използвайте електроинструмента, когато захранващият кабел е повреден. Ако по време на работа кабелът бъде повреден, не го допирайте; незабавно изключете щепсела от контакта. Повредени захранващи кабели увеличават риска от токов удар.
- Включвайте електроинструмента към правилно заземена мрежа. Контактът и евентуално ползван удължителен захранващ кабел трябва да имат изправен предпазен проводник.
- Прилепването на магнита зависи от дебелината на обработвания детайл. Най-доброто прилепване се постига върху бедна на въглерод стомана с дебелина от минимум 20 mm. При пробиване в стомана с ниска дебелина трябва да се подложи под магнитната плоча допълнителна стоманена плоча (минимални размери 100 x 200 x 20 mm). Обезопасявайте стоманената плоча срещу падане.
- Метални стружки и други замърсявания влошават значително магнитното прилепване. Винаги се уверявайте, че магнитната основна плоча е чиста.
- Избягвайте разхлабане на магнита. Уверявайте се, че магнитната основна пластина е правилно прилепнала към обработвания детайли преди да започвате с пробиване.
- Не изключвайте магнитната сила или използвайте функция за обратно пробиване, преди машината да е спряла.
- Другите електроиуреди, които се използват в същия контакт, причиняват неравномерно напрежение, което може да доведе до освобождаване на магнита. Използвайте електроинстурмента самостоятелно върху контакта.
- Избягвайте работата с кухи боркорони без охлаждаща течност. Винаги проверявайте нивото на течността преди работа.
- Предпазвайте мотора. Никога не оставяйте в мотора да попадат охлаждаща течност, вода или други мръсотии.
- Металните стружки често са много остри и горещи. Никога не ги докосвайте с голи ръце. Почиствайте с магнитен събирач на стружки и кука за стружки или друг подходящ инструмент.
- Никога не опитвайте да използвате уреда с грешно или твърде ниско напрежение. Проверявайте типовата табелка, за да се уверите, че се използват правилно напрежение и честота.
- Eлектроинструментът се доставя с предупредителна табелка за лазер (вж. таблица "Символи и тяхното значение").
- Не повреждайте предупредителните табелки на електроинструмента.
Не насочвайте лазерния лъч към хора и животни и внимавайте да не погледнете непосредствено срещу лазерния лъч или срещу негово отражение. Така можете да заслепите хора, да причините трудови злополуки или да предизвикате увреждане на очите. |
- Ако лазерният лъч попадне в очите, ги затворете възможно най-бързо и отдръпнете главата си от лазерния лъч.
- Не извършвайте изменения по лазерното оборудване.
- Не оставяйте деца да работят с електроинструмента без пряк надзор. Те могат неволно да заслепят други хора или себе си
- Ако текстът на предупредителната табелка за лазер не е на Вашия език, залепете преди първата експлоатация отгоре върху него доставения стикер на Вашия език.