Upute za rad

  • Kod grubog brušenja s kompozitnim brusnim sredstvima uvijek koristite štitnik za brušenje (11).
  • Nikada ne koristite rezne ploče za grubo brušenje.
  • Kod grubog brušenja štitnik za rezanje (12) ili štitnik za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13) može udariti o izradak i dovesti do gubitka kontrole.

S podesivim kutom od 30° do 40° postići ćete kod grubog brušenja najbolji radni rezultat. Električni alat pomičite uz umjereni pritisak amo-tamo. Na taj način izradak neće postati prevruć, neće promijeniti boju niti će na njemu biti brazda.

  • Pri uporabi vezanih ploča koje su dopuštene za rezanje i brušenje treba upotrebljavati štitnik za rezanje (12) ili štitnik za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13).

  • Pri brušenju s lepezastom brusnom pločom uvijek koristite štitnik za brušenje (11).

S lepezastom brusnom pločom (pribor) možete obrađivati čak i zaobljene površine i profile. Lepezaste brusne ploče imaju bitno dulji životni vijek, stvaraju manju buku i manje se zagrijavaju kod brušenja u odnosu na uobičajene brusne ploče.

  • Za radove s gumenim brusnim tanjurom (24) uvijek montirajte štitnik za ruku (23).

Brušenje s brusnim tanjurom moguće je bez štitnika.

Redoslijed montaže možete vidjeti na stranici sa slikama.

Navrnite okruglu maticu (26) i stegnite je dvostrukim okastim ključem.

  • Pri četkanju s pločastim četkama (17) uvijek koristite štitnik za brušenje (11). Četkanje s lončastim četkama (28) / konusnim četkama (29) moguće je bez štitnika.
  • Za radove s lončastom četkom ili konusnom četkom uvijek montirajte štitnik za ruku (23).
  • Žice pločastih četki mogu se zaplesti na štitniku i odlomiti ako se prekorače maksimalno dopuštene dimenzije pločastih četki.

Redoslijed montaže možete vidjeti na stranici sa slikama.

Lončasta četka/konusna četka/pločasta četka s navojem M14 mora se toliko navrnuti na brusno vreteno da naliježe na prirubnicu brusnog vretena na kraju navoja brusnog vretena. Lončastu četku/konusnu četku/pločastu četku stegnite viličastim ključem.

Za pričvršćivanje pločaste četke promjera 22,22 mm stavite prihvatnu prirubnicu s O-prstenom (14) na brusno vreteno (22), navrnite okruglu maticu (26) i stegnite je dvostrukim okastim ključem.

  • Za rezanje metala s vezanim reznim pločama ili dijamantnim reznim pločama uvijek koristite štitnik za rezanje (12) ili štitnik za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13).
  • Pri uporabi štitnika za brušenje (11) za rezanje s vezanim reznim pločama postoji povećana opasnost od izlaganja iskrama i česticama te krhotinama ploče u slučaju loma ploče.

Kod rezanja radite umjerenim pomakom prilagođenim materijalu koji obrađujete. Ne vršite pritisak na reznu ploču, ne savijajte je i ne oscilirajte.

Rezne ploče, koje se inercijski zaustavljaju, ne kočite bočnim pritiskanjem.

Električni alat mora se uvijek voditi protuhodno. U suprotnom postoji opasnost da se nekontrolirano istisne iz reza. Kod rezanja profila i četverokutnih cijevi najbolje je da stavite na najmanji presjek.

  • Za rezanje kamena s vezanim reznim pločama ili dijamantnim reznim pločama za kamen/beton uvijek koristite usisni poklopac za rezanje s kliznom vodilicom (32) ili štitnik za rezanje (12) ili štitnik za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13).
  • Kod rezanja kamena treba osigurati dovoljno usisavanje prašine.
  • Nosite zaštitnu masku protiv prašine.
  • Električni alat smije se koristiti samo za suho rezanje/suho brušenje.
  • Pri uporabi štitnika za rezanje (12), štitnika za brušenje (11) ili štitnika za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13) za rezanje i brušenje betona ili zidova postoji povećano opterećenje prašinom i povećana opasnost od gubitka kontrole nad električnim alatom što može prouzročiti povratni udarac.

Za rezanje kamena najbolje je koristiti dijamantnu reznu ploču.

Pri uporabi usisnog poklopca za rezanje s kliznom vodilicom (32) mora se koristiti odobreni usisavač za usisavanje kamene prašine. Bosch ima u ponudi prikladne usisavače prašine.

Uključite električni alat i stavite ga na izradak s prednjim dijelom vodilice. Pomičite električni alat umjerenim pomakom prilagođenim materijalu koji obrađujete.

Kod rezanja posebno tvrdih materijala, npr. betona s velikim udjelom šljunka, dijamantna rezna ploča bi se mogla pregrijati i zbog toga oštetiti. Na to ukazuje iskrenje naokolo s dijamantnom reznom pločom.

U tom slučaju prekinite rezanje i ostavite dijamantnu reznu ploču da kratko radi u praznom hodu pri maksimalnom broju okretaja kako bi se ohladila.

Očigledno usporeni rad i iskrenje naokolo znak je da je dijamantna rezna ploča otupila. Možete je naoštriti kratkim rezovima u abrazivnom materijalu (npr. pješčenjak).

  • Za rezanje materijala, kao što su plastika, kompozitni materijali itd. s vezanim reznim pločama ili Carbide Multi Wheel reznim pločama uvijek koristite štitnik za rezanje (12) ili štitnik za brušenje (11) sa stavljenim pokrovom za rezanje (13). Uporabom usisnog poklopca s kliznom vodilicom (32) postići ćete bolje usisavanje prašine.

  • Koristite samo dijamantne krune za suho bušenje.
  • Za radove s dijamantnim krunama za bušenje uvijek montirajte štitnik za ruku (23).

Nemojte staviti dijamantnu krunu za bušenje paralelno na izradak. Koso uronite u izradak kružnim pokretima. Time ćete postići optimalno hlađenje i dulji vijek trajanja dijamantne krune za bušenje.

Utori u nosivim zidovima podliježu važećim propisima dotične zemlje. Obavezno se treba pridržavati tih propisa. Prije početka rada posavjetujte se s odgovornim statičarom, arhitektom ili nadležnim voditeljem gradilišta.