Указания за работа
- Използвайте при грубо шлайфане със свързана шкурка винаги предпазния кожух за шлайфане (11).
- Никога не използвайте режещи дискове за грубо шлифоване.
- При грубо шлайфане предпазният кожух за рязане (12) или предпазният кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13) могат да се ударят в обработвания детайл и да доведат до загуба на контрол.
Най-добри резултати при грубо шлайфане се постигат при наклон на диска от 30° до 40°. Придвижвайте електроинструмента с умерено притискане напред и назад. Така обработвания детайл не се нагрява прекалено, не се образуват цветни ивици и бразди.
- При използване на свързани дискове, които са разрешени както за рязане, така и за шлайфане, предпазният кожух за рязане (12), респ. предпазният кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13) трябва да се използват.
- Използвайте при шлайфане с ветрилообразен пластинчат диск винаги предпазният кожух за шлайфане (11).
С ветрилообразния пластинчат диск (принадлежност) можете да обработвате и изпъкнали повърхности и профили. Ветрилообразните пластинчати дискове имат значително по-дълга експлоатационна продължителност, по-ниско ниво на шум и по-ниски температури на шлайфане от обичайните дискове за шлайфане.
- Използвайте при изчеткване с дискови четки (17) винаги предпазния кожух за шлайфане (11). Изчеткването с чашковидни телени четки (28) / конусни четки (29) може да става без предпазен кожух.
- Монтирайте за работи с чашковидната телена четка или конусната четка винаги защитата за ръцете (23).
- Теловете на дисковите четки могат да се захванат за предпазния кожух и да се счупят, ако максимално допустимите размери на дисковите четки се превишат.
Последователността на монтаж е видима върху графичната страница.
Чашковидната телена четка/дисковата четка с резба М14 трябва да може да се завинтва дотолкова върху вала, че да се фиксира в края на резбата на вала върху фланеца на вала. Затегнете чашковидната телена четка/конусната четка/дисковата четка с гаечен ключ.
За закрепване на дисковата четка с диаметър 22,22 mm пъхнете поемащия фланец с О-пръстена (14) върху вала (22), завинтете кръглата гайка (26) и я затегнете с ключа с два отвора.
- Използвайте при рязане на метал със свързани дискове за рязане или с диамантени дискове за рязане винаги предпазния кожух за рязане (12) респ. предпазния кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13).
- При използването на предпазния кожух за шлайфане (11) за дейности по рязане със свързани дискове за рязане има увеличен риск от излагане на искри и частици, както и части от дисковете при счупване.
Работете при рязане с умерено, съобразено с обработвания материал подаване. Не упражнявайте натиск върху диска, не режете под ъгъл и не го клатете.
Не спирайте движещите се по инерция режещи дискове чрез странична контра.
Електроинструментът трябва да се води винаги подаване в обратна посока. В противен случай съществува опасност той да бъде изхвърлен неконтролируемо от среза. При рязане на профили и четириъгълни тръби най-добре използвайте минималното напречно сечение.
- Използвайте при рязане на камък със свързани дискове за рязане или с диамантени дискове за рязане за камък/бетон винаги прахоуловителния кожух за рязане с водеща шейна (32) или предпазния кожух за рязане (12) или предпазния кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13).
- При рязане в камък винаги осигурявайте достатъчно мощна аспирационна система.
- Работете с противопрахова маска.
- Допуска се използването на пневматичния инструмент само за сухо рязане/шлифоване.
- При използване на предпазния кожух за рязане (12), предпазния кожух за шлайфане (11) или предпазния кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13) за рязане и шлайфане в бетон или зидария има увеличено натоварване от прах, както и увеличен риск от загуба на контрол върху електроинструмента, което може да доведе до откат.
При рязане на каменни материали е най-добре да използвате диамантен режещ диск.
При използването на прахоуловителния кожух за рязане с водеща шейна (32) прахосмукачката трябва да е разрешена за изсмукване на каменния прах. Bosch предлага подходящи прахосмукачки.
Включете електроинструмента и го поставете върху детайла с предната част на водещата шейна. Придвижвайте електроинструмента с умерено подаване, съобразено с обработвания материал.
При рязане на особено твърди материали, напр. бетон с високо съдържание на чакъл, диамантеният диск може да прегрее и да се повреди. Искрите около диамантения диск са явен признак за това.
В този случай прекъснете рязането и оставете диамантения диск на празен ход при максимални обороти за кратко, за да се охлади.
Значително намалена производителност и образуването на венец от искри по диска са указания за затъпяване на диамантения диск. Можете да го наточите чрез кратки срезове в абразивен материал, напр. силикатна тухла.
- Използвайте при рязане на материали като пластмаса, композитни материали и др. със свързани дискове за рязане или Carbide Multi Wheel дискове за рязане винаги предпазния кожух за рязане (12) или предпазния кожух за шлайфане (11) с монтиран капак за рязане (13). Чрез използването на прахоуловителния кожух с водеща шейна (32) постигате по-добро прахоулавяне.
- Използвайте само сухи диамантени боркорони.
- Монтирайте за работи с диамантени боркорони винаги защитата за ръце (23).
Не поставяйте диамантената боркорона паралелно на обработвания детайл. Вкарвайте в обработвания детайл скосено и с кръгообразни движения. Така постигате оптимално охлаждане и по-дълго време на работа на диамантената боркорона.