Смяна на работния инструмент

Оригинални фрезери от богатата производствена гама на Bosch за допълнителни приспособления можете да намерите при Вашия търговец.

Преди да можете да монтирате фрезер, трябва да отделите фрезоващата глава (2) от двигателния модул (1).

Oтворете затегателния лост (10) и завъртете корпуса (2) докато реброто (47) в корпуса не съвпадне с канала за регулиране на дълбочината (48) върху двигателния модул.

Изтеглете двигателния модул (1) нагоре от корпуса (2).

В зависимост от използвания фрезер преди поставянето му трябва да смените холендровата гайка с цангата (6).

Ако подходящата цанга за Вашия фрезер вече е монтирана, следвайте работните стъпки от раздел.

Цангата (15) трябва да легне в холендровата гайка с малка хлабина. Холендровата гайка (6) трябва да се монтира лесно. Ако холендровата гайка или цангата бъдат повредени, ги заменете преди да използвате електроинструмента.

Избутайте застопоряващия лост на вала (8) върху символа . Ако е нужно, завъртете вала на мотора на ръка, докато не се фиксира.

Развийте обратно на часовника холендровата гайка (6) с гаечния ключ (17).

Избутайте застопоряващия лост на вала (8) върху символа .

Ако е необходимо, преди сглобяване почистете с мека четка или с продухване със сгъстен въздух всички детайли, които трябва да бъдат монтирани.

Поставете новата холендрова гайка върху поставката за инструмент (16).

Навийте холендровата гайка, без да я затягате.

  • Не затягайте холендровата гайка на цангата здраво, ако не е монтиран фрезер. В противен случай цангата може да бъде повредена.

  • Препоръчва се при поставяне и смяна на фрезери да работите с предпазни ръкавици.

В зависимост от конкретно изпълняваната дейност можете да използвате фрезери с различно изпълнение и с различно качество.

Фрезери от бързорезна стомана (HSS) са подходящи за обработване на меки материали, напр. мека дървесина и пластмаси.

Фрезери с твърдосплавни пластини (HM) са специално предназначени за твърди и абразивни материали като твърда дървесина и алуминий.

Оригинални фрезери от богатата производствена гама на Бош за допълнителни приспособления можете да намерите при Вашия търговец.

Използвайте само добре почистени фрезери в отлично състояние.

  • Избутайте застопоряващия лост на вала (8) върху символа  (➊). Завъртете вала на ръка докато застопоряването не се фиксира.
    Натискайте бутона за застопоряване на вала (8) само при спряло положение.
  • Развийте холендровата гайка (6) с гаечния ключ (17) чрез въртене обратно на часовника (➋).
  • Вкарайте фрезера в затегателната цанга (15). Опашката на фрезера трябва да бъде вкарана най-малко 20 mm в затегателната цанга (15).
  • Затегнете холендровата гайка (6) с гаечния ключ (17) чрез въртене по посока на часовника. Избутайте застопоряващия лост на вала (8) върху символа .
  • Не затягайте холендровата гайка на цангата здраво, ако не е монтиран фрезер. В противен случай цангата може да бъде повредена.

За фрезоване трябва да монтирате фрезоващата глава (2) отново към двигателния модул (1).

Отворете затегателния лост (10), ако той е затворен.

Поставете реброто (47) върху корпуса (2) в съответствие с канала за регулиране на дълбочината (48) върху двигателния модул (1).

Избутайте двигателния модул в корпуса до достигане на желаната груба дълбочина на рязане. След това завъртете корпуса (2) по посока на часовника до упор, за да активирате режима за фина настройка на дълбочината на рязане.

Настройте с колелото за регулиране (4) дълбочината на рязане.

Затворете затегателния лост (10).

  • След монтиране винаги се уверявайте дали двигателният модул е захванат здраво към фрезоващата глава.

Променете при нужда предварителното затягане на затегателния лост (10) вж. Дорегулиране на затегателняи лост (вж. фиг. M).