Varnostna opozorila za žebljalnik
- Vedno domnevajte, da je orodje napolnjeno z žeblji. Nepremišljeno ravnanje z žebljalnikom lahko pripelje do nepričakovane sprožitve žebljev in posledično telesnih poškodb.
- Orodja ne obračajte proti sebi ali drugim. Če nenamerno pritisnete sprožilec, se sproži žebelj, kar lahko povzroči telesne poškodbe.
- Orodje sprožite le, če je trdno pritisnjeno ob obdelovanec. Če orodje ni v stiku z obdelovancem, se lahko žebelj odbije od obdelovanca.
- Če se žebelj zatakne v orodju, orodje odklopite z napajanja. Pri odstranjevanju zataknjenega žeblja se lahko žebljalnik nehote sproži, če je priključen na električno omrežje.
- Zataknjen žebelj previdno odstranite. Mehanizem je lahko pod tlakom, zato se lahko zataknjen žebelj med odstranjevanjem sproži.
Dodatno varnostno opozorilo za GNB 18V-38:
- Žebljalnika ne uporabljajte za pritrjevanje električnih kablov. Žebljalnik ni namenjen za polaganje električnih kablov in lahko poškoduje izolacijo električnih kablov, zaradi česar lahko nastane nevarnost električnega udara ali požara.
Dodatno varnostno opozorilo za GNB 18V-40:
- Pri pritrjevanju električnih kablov poskrbite, da kabli niso pod napetostjo. Žebljalnik držite le za izolirane oprijemalne površine. Uporabljajte le žeblje za namestitev električnih kablov. Preverite, da žeblji niso poškodovali izolacije električnih kablov. Če žebelj poškoduje izolacijo električnih kablov, lahko zaradi tega pride do električnega udara ali požara.
- Pred vlaganjem ali odstranjevanjem žebljev, prilagajanjem orodja ali menjavo pribora žebljalnik odklopite z vira napajanja. Če ostane priklopljen na vir napajanja, se žebljalnik lahko nenamerno sproži in povzroči telesne poškodbe.
- Pri delu z žeblji, zlasti njihovim vlaganjem ali odstranjevanjem, bodite previdni. Konice žebljev so ostre in lahko povzročijo telesne poškodbe.
- Če žebljalnika ne uporabljate ali se prestavljate v drug delovni položaj, se s prstom ne dotikajte sprožilca. Če nenamerno pritisnete sprožilec, se sproži žebelj, kar lahko povzroči telesne poškodbe.
- Med delom, pri katerem lahko pride do stika žeblja z žico pod napetostjo, žebljalnik držite za izolirane ročaje. Ob stiku žeblja z žico pod napetostjo se lahko električna napetost prenese na kovinske dele žebljalnika, uporabnik pa lahko ob tem doživi električni udar.
- Med uporabo žebljalnik trdno držite. Zaradi povratnega udarca se lahko žebljalnik nenamerno sproži in povzroči telesne poškodbe.
- Z deli telesa, kot so roke in noge itd., ne segajte v linijo, v kateri se sproži orodje. Žebelj lahko prebije obdelovanec in celo predmet za njim ter povzroči telesne poškodbe.
- Med uporabo žebljalnika z deli telesa, kot so roke in noge itd., ne segajte v območje, v katerem zabijate žeblje v obdelovanec. Žebelj se lahko odbije ali prebije obdelovanec in povzroči telesne poškodbe.
- Za iskanje skritih oskrbovalnih vodov uporabljajte ustrezne iskalne naprave ali se o tem pozanimajte pri lokalnem podjetju za oskrbo z vodo, elektriko ali plinom. Stik z električnim vodom lahko povzroči požar ali električni udar. Poškodbe na plinovodu so lahko vzrok za eksplozijo, vdor v vodovodno omrežje pa ima za posledico materialno škodo.
- Če je akumulatorska baterija poškodovana ali če jo nepravilno uporabljate, lahko iz nje uhajajo pare. Akumulatorska baterija se lahko vname ali eksplodira. Poskrbite za dovod svežega zraka in se v primeru težav obrnite na zdravnika. Pare lahko povzročijo draženje dihalnih poti.
- Akumulatorske baterije ne spreminjajte in ne odpirajte. Obstaja nevarnost kratkega stika.
- Koničasti predmeti, kot so na primer žeblji ali izvijači, in zunanji vplivi lahko poškodujejo akumulatorsko baterijo. Pojavi se lahko kratek stik, zaradi katerega lahko akumulatorska baterija zgori, se osmodi, pregreje ali eksplodira.
- Uporabljajte akumulatorsko baterijo samo v proizvajalčevih izdelkih. Le tako je akumulatorska baterija zaščitena pred nevarno preobremenitvijo.
Akumulatorsko baterijo zaščitite pred vročino, npr. tudi pred neposredno sončno svetlobo, ognjem, umazanijo, vodo in vlago. Obstaja nevarnost eksplozije in kratkega stika. |
Med uporabo električnega orodja nosite zaščito za sluh in zaščitna očala.
- Električnega orodja in žebljev ne uporabljajte na zelo mehkih materialih (npr. les, lahek gradbeni material). Žeblji lahko prebijejo podlago in povzročijo poškodbe.
- Električnega orodja in žebljev ne uporabljajte na zelo trdih materialih (npr. jeklu visoke trdnosti, zelo trdem naravnem kamnu) in na vrstah betona z visoko tlačno trdnostjo oz. s kamnitimi zrni z visoko tlačno trdnostjo. Če je material pretrd, lahko žebelj odskoči, se zlomi ali izpade ter pri tem poškoduje vas ali druge osebe.
- Električnega orodja nikoli ne držite pod ostrim kotom glede na podlago. Električno orodje držite navpično glede na podlago. Podlaga mora biti čista.
- Kontaktnega elementa ne onemogočite ali odstranite. Kontaktni element služi kot varnostni mehanizem, ki zmanjšuje možnost nenamernega sproženja. Če to komponento onemogočite, lahko pride do nenamernega sproženja.
- Električno orodje uporabljajte le, če kontaktni element pravilno deluje. Če je kontaktni element okvarjen, se lahko električno orodje nepričakovano sproži.
- Žeblje vedno vstavite v vlagalnik električnega orodja, še preden vstavite akumulatorsko baterijo. S tem zmanjšate tveganje, da bi nenamerno zabili žebelj in pri tem poškodovali sebe ali druge.
- Žebljev nikoli ne zabijajte v bližini vnetljivih materialov. Pri zabijanju nekaterih vrst žebljev se lahko iz kontaktnega elementa iskri.
- Žebljev ne poskusite zabijati v drug žebelj. Žebelj lahko zaradi tega odbije, električno orodje pa se odzove nepričakovano.