Sprawdzanie dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego
Wpływ na dokładność niwelacji
Największy wpływ wywiera temperatura otoczenia. W szczególności różnica temperatur przebiegająca od podłoża do góry może wpływać na przebieg wiązki laserowej.
Aby zminimalizować efekty termiczne spowodowane unoszącym się do góry ciepłem gleby, zalecamy stosowanie urządzenia pomiarowego na statywie. Oprócz tego należy starać się ustawić urządzenie pomiarowe w miarę możliwości pośrodku powierzchni roboczej.
Na odchylenia pomiarowe mogą mieć wpływ, oprócz czynników zewnętrznych, także charakterystyczne dla danego typu urządzenia czynniki (takie jak na przykład upadek lub silne wstrząsy). Z tego powodu należy przed każdym pomiarem skontrolować dokładność niwelacyjną.
Jeżeli któraś z kontroli wykazałaby, iż urządzenie pomiarowe przekracza maksymalnie dopuszczalne odchylenie, urządzenie należy oddać do naprawy w jednym z punktów serwisowych firmy Bosch.
Kontrola dokładności niwelacyjnej w pozycji poziomej
Aby uzyskać niezawodny i dokładny wynik pomiaru, zalecamy przeprowadzenie kontroli z wykorzystaniem wolnego odcinka o długości 30 m, znajdującego się na stabilnym podłożu, przed ścianą. Dla każdej z osi należy przeprowadzić kompletny pomiar.
- Zamocować urządzenie pomiarowe w pozycji poziomej, w odległości 30 m od ściany na statywie lub ustawić je na stabilnym, równym podłożu. Włączyć urządzenie pomiarowe.
- Po zakończeniu niwelacji zaznaczyć środek wiązki lasera na ścianie (punkt Ⅰ).
- Obrócić urządzenie pomiarowe o 180°, nie zmieniając jego pozycji. Poczekać, aż zakończy się proces automatycznej niwelacji, i zaznaczyć środek punktu wiązki lasera na ścianie (punkt Ⅱ). Należy przy tym zwrócić uwagę, by punkt Ⅱ znajdował się możliwie dokładnie w pionie nad lub pod punktem Ⅰ.
Z różnicy d pomiędzy obydwoma zaznaczonymi punktami Ⅰ i Ⅱ na ścianie wyniknie rzeczywiste odchylenie wysokości urządzenia pomiarowego dla mierzonej osi.
Powtórzyć ten pomiar dla drugiej osi. Przed rozpoczęciem pomiaru należy obrócić urządzenie pomiarowe o 90°.
Na odcinku pomiarowym wynoszącym 30 m maksymalne dopuszczalne odchylenie wynosi:
30 m × ±0,1 mm/m = ±3 mm. Różnica d pomiędzy punktami Ⅰ i Ⅱ może zatem wynosić dla każdego z pomiarów maksymalnie 6 mm.