Bezpečnostné pokyny – diamantová vŕtačka
- Pri vŕtaní, ktoré vyžaduje použitie vody, veďte vodu smerom od pracoviska alebo použite odsávacie zariadenie. Tieto preventívne opatrenia udržujú pracovisko suché a znižujú riziko úrazu elektrickým prúdom.
- Ak vykonávate prácu, kde sa môže obrábacie príslušenstvo dostať do kontaktu so skrytou elektroinštaláciou alebo vlastným napájacím káblom, držte elektrické náradie za izolované uchopovacie plochy. Rezacie príslušenstvo pri kontakte s fázou môže prepojiť odhalené kovové časti náradia s fázou a používateľ môže byť zasiahnutý elektrickým prúdom.
- Pri vŕtaní diamantovou vŕtačkou používajte ochranu sluchu. Vystavenie hluku môže spôsobiť stratu sluchu.
- Ak náradie uviazne, prestaňte naň tlačiť a vypnite ho. Zistite príčiny zaseknutia náradia a prijmite vhodné nápravné opatrenia, aby k nemu nedochádzalo.
- Pred opätovným spustením vŕtania diamantovou vŕtačkou skontrolujte, či sa vrták otáča voľne. Ak sa vrták zasekne, nemusí sa spustiť, môže preťažiť náradie alebo môže spôsobiť uvoľnenie diamantovej vŕtačky od obrobku.
- Pri upevňovaní stojana vŕtačky k obrobku pomocou kotvenia alebo svoriek skontrolujte, či sú schopné bezpečne udržať náradie počas používania. Ak je obrobok slabý alebo porézny, kotvenie sa môže vytrhnúť a spôsobiť uvoľnenie stojana vŕtačky z obrobku.
- Ak na upevnenie stojana vŕtačky používate vákuovú prísavku, nasaďte ju na hladký, čistý, neporézny povrch. Neupevňujte náradie na laminované povrchy, napr. obklad a kompozitný náter. Ak nie je obrobok hladký, plochý alebo dobre upevnený, prísavka sa môže odlepiť od jeho povrchu.
- Pred vŕtaním a počas neho zaistite dostatočne silný podtlak. Ak je podtlak nedostatočný, prísavka sa môže uvoľniť z obrobku.
- Nikdy nevŕtajte s náradím, ktoré je upevnené iba vákuovou prísavkou, s výnimkou vŕtania smerom nadol. Ak dôjde k strate podtlaku, prísavka sa môže uvoľniť z obrobku.
- Pri vŕtaní cez steny alebo stropy dbajte na ochranu osôb a pracoviska na druhej strane. Vrták môže prejsť na druhú stranu, prípadne na ňu môže vypadnúť jadro z vŕtania.
- Nepoužívajte toto náradie na vŕtanie smerom dohora súčasne s vodným chladením. Vniknutie vody do elektrického náradia zvyšuje riziko úrazu elektrickým prúdom.
-
Používajte vhodné prístroje na vyhľadávanie skrytých elektrickým vedení a potrubí alebo sa obráťte na miestne energetické podniky. Kontakt s elektrickým vodičom pod napätím môže spôsobiť požiar alebo mať za následok zásah elektrickým prúdom. Poškodenie plynového potrubia môže mať za následok explóziu. Preniknutie do vodovodného potrubia spôsobí vecné škody alebo môže mať za následok zásah elektrickým prúdom.
- Noste protišmykovú obuv. Tým sa vyhnete prípadným zraneniam, ktoré by mohli vzniknúť pošmyknutím sa na hladkej podlahovej ploche.
- Elektrické náradie nikdy nepoužívajte bez prúdového chrániča, ktorý je súčasťou dodávky.
- Pred začatím práce prekontrolujte riadne fungovanie prúdového chrániča (PRCD). Poškodené prúdové chrániče (PRCD) nechajte opraviť alebo vymeniť v servisnom stredisku Bosch.
- Dávajte pozor, aby ani osoby v pracovnom priestore, ani samotné elektrické náradie neboli v kontakte s vodou, ktorá vyteká.
- Nikdy neodchádzajte od náradia, kým sa úplne nezastaví. Dobiehajúce pracovné nástroje môžu spôsobiť poranenia osôb.
- Pred montážou vŕtačky správne nainštalujte vŕtací stojan. Správne poskladanie je dôležité na to, aby bolo zabezpečené správne fungovanie produktu.
- Než budete vŕtačku používať, bezpečne ju upevnite na vŕtací stojan. Zošmyknutie vŕtačky vo vŕtacom stojane môže zapríčiniť stratu kontroly nad náradím.
- Upevnite stojan vŕtačky na pevnú, rovnú plochu. Ak sa vŕtací stojan zošmykáva alebo kýva, nebude sa dať vŕtačka rovnomerne a spoľahlivo viesť.
- Pripojovací kábel vŕtačky musí byť v dostatočnej vzdialenosti od pracovnej oblasti. Poškodené alebo zauzlené káble zvyšujú riziko zásahu elektrickým prúdom.
- Stojan vŕtačky nepreťažujte a nepoužívajte ho ako rebrík alebo podstavec. Preťaženie vŕtacieho stojana alebo postavenie sa naň môže spôsobiť to, že sa ťažisko vŕtacieho stojana presunie smerom hore a stojan sa prevráti.
- Nepoužívané vŕtacie stojany uchovávajte mimo dosahu detí. Nedovoľte, aby zariadenie používali osoby, ktoré s ním nie sú oboznámené alebo ktoré si neprečítali tieto pokyny. Náradie je nebezpečné vtedy, keď ho používajú neskúsené osoby.
- Pred všetkými prácami na vŕtacom stojane alebo na vŕtačke, pri pracovných prestávkach a keď ho nepoužívate, zaistite vŕtací stojan zatiahnutím zaisťovacej brzdy proti neúmyselnému pohybu.
- Elektrické náradie sa smie napájať len z dostatočne dimenzovaných elektrických sietí s ochranným vodičom.
- Vŕtaciu konzolu počas prevádzky vždy upevnite pomocou rozperky alebo vákua (príslušenstvo), aby ste zabránili neúmyselnému prevráteniu vŕtacej konzoly s nasadenou diamantovou vŕtačkou a vŕtacou korunkou.
- Dbajte na to, aby hadice vedúce vodu, spájacie prvky, ako aj krúžok na zachytávanie vody (príslušenstvo) boli v bezchybnom stave. Poškodené alebo opotrebované súčiastky pred ďalším použitím vymeňte. Vytekanie vody zo súčiastok elektrického náradia zvyšuje riziko úrazu elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie pripojte k riadne uzemnenej elektrickej sieti. Zásuvka a predlžovací kábel musia mať funkčný ochranný vodič.