Указания за безопасна работа с ножовки
- Скоростта на въртене на работния инструмент трябва да е най-малкото равна на максималната скорост на въртене на електроинструмента. Работни инструменти, които се въртят по-бързо от предвиденото, могат да се разрушат и да се разлетят на парчета.
- Външният диаметър и дебелината на работния инструмент трябва да бъдат в границите, за които електроинструментът е проектиран. Работни инструменти с неподходящи размери не могат да бъдат осигурени и контролирани правилно.
- Работете с лични предпазни средства. В зависимост от конкретните условия използвайте цяла маска за лице, защита на очите или предпазни очила. Ако е необходимо, работете с противопрахова маска, шумозаглушители (антифони), ръкавици и работна престилка, която е в състояние да спре отхвърчащи малки абразивни парченца. Очите трябва да са предпазени от дребни парченца, които могат да отхвърчат по време на работа. Противопраховата или дихателната маска трябва да могат да филтрират възникващия по време на работа прах. Ако продължително време сте изложени на въздействието на силен шум, можете да претърпите частична загуба на слух.
- Внимавайте други лица да бъдат на безопасно разстояние от зоната на работа. Всеки, който се намира в зоната на работа, трябва да носи лични предпазни средства. Откъртени парченца от обработвания детайл или работния инструмент могат в резултат на силното ускорение да отлетят надалече и да предизвикат наранявания също и извън зоната на работа.
- Дръжте захранващия кабел на безопасно разстояние от въртящи се работни инструменти. Ако загубите контрол над електроинструмента, захранващият кабел може да бъде прерязан или увлечен и усукан, а въртящият се работен инструмент да допре ръцете Ви и да Ви нарани.
- Периодично почиствайте вентилационните отвори на електроинструмента. Вентилаторът на електродвигателя може да засмуче прах във вътрешността на корпуса, а отложен по вътрешните повърхности метален прах увеличава опасността от токов удар.
- Не работете с електроинструмента в близост до леснозапалими материали. Не работете с електроинструмента, ако е поставен върху леснозапалима повърхност, напр. от дърво. Искри могат да възпламенят тези материали.
- Не използвайте работни инструменти и приспособления, които изискват течно охлаждане. Ползването на вода или друг течен реагент може да предизвика късо съединение или токов удар.
- Винаги използвайте застопоряващи фланци, които са в безукорно състояние и съответстват по размери и форма на използвания циркулярен диск. Подходящите фланци укрепват циркулярния диск и така намаляват опасността от разрушаването му.
- Циркулярните дискове и фланците трябва да пасват точно на вала на Вашия електроинструмент. Работни инструменти, които не пасват точно на вала на електроинструмента, имат биене, вибрират много силно и могат да предизвикат загуба на контрол над електроинструмента.
- Не използвайте повредени циркулярни дискове. Винаги преди започване на работа проверявайте дали шлифоващите дискове нямат пукнатини и откъртени парченца. Ако електроинструментът или циркулярният диск паднат, ги проверявайте, дали са се повредили или използвайте други. След като сте проверили внимателно и сте монтирали циркулярния диск, оставете го да работи на максимални обороти в продължение на една минута; стойте и дръжте намиращи се наблизо лица встрани от равнината на въртене. Повредени циркулярни дискове се чупят най-често през този пробен период.
Откат и мерки за предотвратяването му
Откат е внезапната реакция вследствие на заклинване или блокиране на въртящия се циркулярен диск. Заклинването или блокирането води до внезапното спиране на въртящия се работен инструмент. Така неконтролиран шлифовъчен агрегат се ускорява нагоре в посока на оператора.
Ако напр. циркулярен диск се заклини в обработвания детайл или блокира, врязващият се в детайла ръб на циркулярния диск спира въртенето си рязко и може да се разруши или да предизвика откат. При това циркулярните дискове също могат да се разрушат.
Откат възниква в резултат на неправилно или погрешно използване на електроинструмента. Възникването му може да бъде предотвратено чрез спазването на подходящи предпазни мерки, както е описано по‑долу.
- Дръжте електроинструмента винаги здраво и поддържайте позиция на тялото и на ръцете си, при която ще можете ефективно да противостоите на евентуално възникнал откат. Операторът може да овладее силите, възникващи при откат, ако е взел подходящи предпазни мерки.
- Стойте на безопасно разстояние от зоната пред и зад въртящия се циркулярен диск. При откат шлифоващият агрегат се задвижва нагоре в посока на оператора.
- Не използвайте верижни или назъбени режещи дискове, както и сегментни диамантени дискове с канали, по-широки от 10 mm. Такива работни инструменти често предизвикват откат или загуба на контрол над електроинструмента.
- Избягвайте блокиране на циркулярния диск или силното му притискане. Не извършвайте прекалено дълбоки срезове. Претоварването на циркулярния диск увеличава опасността от заклинването му или блокирането му, а с това и от възникването на откат или счупването му, докато се върти.
- Ако циркулярният диск се заклини или прекъснете работата, изключете електроинструмента и задръжте шлифовъчния агрегат неподвижно, докато циркулярният диск спре движението си напълно. Не опитвайте да извадите все още въртящия се циркулярен диск от среза, в противен случай съществува опасност от откат. Определете и отстранете причината за заклинването.
- Не включвайте повторно електроинструмента, ако дискът се намира в разрязвания детайл. Преди внимателно да продължите рязането, изчакайте циркулярният диск да достигне пълната си скорост на въртене. В противен случай циркулярният диск може да се заклини, да отскочи от обработвания детайл или да предизвика откат.
- Подпирайте големите детайли, за да намалите опасността от заклинване на циркулярния диск. По време на рязане големи детайли могат да се огънат под действие на силата на собственото си тегло. Детайлът трябва да е подпрян от двете страни на циркулярния диск, както в близост до линията на среза, така и в другия си край.
- Използвайте подходящи скоби за укрепване на обработвания детайл, когато е възможно. Ако държите обработвания детайл на ръка, тя трябва да е на разстояние, не по-малко от 100 mm от циркулярния диск (отпред или отзад). Не ползвайте циркулярната машина за разрязване на детайли, които са твърде малки, за да бъдат захванати със скоби или държани безопасно с ръка. Ако ръцете Ви са твърде близо до циркулярния диск, съществува голяма опасност от тежки травми при неволен допир до диска.
- Разрязваният детайл трябва да бъде захванат с винтови скоби или да бъде притискан към опорната шина и към работния плот. По време на рязане не премествайте обработвания детайл и не режете на ръка свободно стоящи детайли. Незахванати или движещи се детайли могат да бъдат увлечени и да отхвърчат с висока скорост, като причинят травми и/или щети.
- При рязане бутайте циркулярния диск напред. Не дърпайте циркулярния диск. За да разрежете детайл вдигнете режещата глава и я издърпайте над детайла, без да я врязвате, включете двигателя, натиснете режещата глава надолу и я избутайте през детайла. При рязане по посока на изтеглянето съществува опасност циркулярният диск да се заклини в детайла и целият модул да отскочи по посока на оператора с голяма сила.
- Никога не кръстосвайте линията на среза с ръката си, нито пред нито зад циркулярния диск. Държането на детайла с кръстосани ръце т.е. захващането на десния край на детайла с лявата ръка или обратно е много опасно.
- Не бъркайте с ръка зад ограничителя при въртящ се циркулярен диск. Никога не преминавайте под разстояние за безопасност от 100 mm между ръката и въртящия се циркулярен диск (важи от двете страни на циркулярния диск). Близостта на въртящия се циркулярен диск до Вашата ръка може да не се различи и можете да се нараните тежко.
- Преди да разрязвате детайла, го проверявайте внимателно. Ако е огънат или усукан, го притиснете с външната страна към опорната шина. Винаги се уверявайте, че по цялата дължина на линията на среза няма междина между детайла, опорната шина и работния плот. Огъването или усукването на детайла по време на рязане може да предизвика внезапното заклинване на диска. В детайла не трябва да има пирони или други външни тела.
- Използвайте електроинструмента едва когато масата е свободна от инструменти, само обработваният детайл може да се намира върху масата. Малки отпадъци или други предмети могат да бъдат ускорени и да Ви ударят с голяма скорост, ако влязат в контакт с въртящия се диск.
- Разрязвайте само по един детайл. Притиснати в пакет детайли не могат да бъдат застопорени добре и по време на рязане могат да се изместят и да причинят заклинване на диска.
- Погрижете се електроинструментът преди употреба да е върху равна и твърда работна повърхност. Равната и твърда работна повърхност намалява опасността от нестабилност на електроинструмента.
- Планирайте действията си предварително. Всеки път, когато променяте ъгъла на скосяване във вертикална или хоризонтална равнина се уверявайте, че регулируемата опорна шина е монтирана правило и няма да влезе в контакт с диска или предпазния кожух. Без да включвате машината и захванат детайл преместете циркулярния диск по цялата дължина на среза, за да се уверите, че няма да има контакт с опорната шина.
- При обработвани детайли, които са по-широки или по-дълги от горната страна на масата, се погрижете за добро опиране, напр. чрез удължения на масата или стойки. Обработваните детайли, които са по-дълги или по-широки от масата на електроинструмента, могат да се наклонят, ако не са здраво подпрени. Ако разрязано парче метал или детайлът се наклонят, може да повдигнат долния защитен капак или да отскочат неконтролирано от въртящия се диск.
- Не ползвайте други хора за поддържане на свободния край на отрязвания детайл. Нестабилното задържане на свободния край може да причини блокиране на диска или изместване на детайла по време на рязане и да увлече Вас или помагащия Ви към въртящия се диск.
- Отрязваният детайл не трябва да бъде притискан или преместван към въртящия се диск по какъвто и да било начин. Ако е ограничен, напр. с ограничители по дължина, отрязвания детайл може да се заклини в диска и да отхвърчи с голяма сила.
- Когато разрязвате кръгли пръти или тръби, винаги използвайте скоби или крепежни елементи, предназначени да захващат здраво детайли с кръгло сечение. При разрязване пръти и тръби с кръгло сечение имат склонност да се завъртат, при което възниква откат и съществува опасност циркулярният диск да допре ръката Ви.
- Преди да врежете циркулярния диск, изчакайте да достигне номиналната си скорост на въртене. Това намалява опасността от отхвърчане на разрязвания детайл.
- Ако обработваемият детайл се заклини или дискът блокира, изключете електроинструмента. Изчакайте докато всички подвижни части спрат, изтеглете щепсела и/или извадете акумулаторната батерия. След това отстранете захванатия материал. Ако при такова блокиране продължите да режете, може да се стигне до загуба на контрол или до повреди по електроинструмента.
- След приключване на рязането отпуснете бутона, задръжте режещата глава натисната надолу до окончателното спиране на въртенето и след това отстранете разрязвания детайл. Не поставяйте ръцете си в близост до режещите ръбове на диска.
- Дръжте ръкохватката здраво, когато правите непроходен срез или когато отпускате бутона преди режещата глава да е стигнала крайната си долна точка. Триенето на циркулярния диск може да предизвика откат, което увеличава опасността от тежки травми.
- Никога не се опитвайте да отстранявате от зоната на рязане дребни отрязъци или др., докато електроинструментът работи. Винаги първо поставяйте рамото на електроинструмента в изходна позиция и го изключвайте.
- След спиране на работа не допирайте режещия диск, преди да се е охладил. По време на работа режещият диск се нагрява силно.
- Поддържайте работното си място чисто. Смесите от материал са особено опасни. Прахът от лек метал може да гори или експлодира.
- Не използвайте циркулярни дискове от високолегирана бързорезна стомана (обозначена с HSS). Такива циркулярни дискове са крехки и се чупят лесно.
- Периодично проверявайте захранващия кабел и, ако установите повреди, предайте електроинструмента в оторизиран сервиз за електроинструменти на Бош, за да бъде заменен. Не работете с повреден захранващ кабел. По този начин се гарантира съхраняване на безопасността на електроинструмента.
- Не използвайте затъпени, напукани, огънати или повредени циркулярни дискове. При циркулярни дискове със затъпени зъби или зъби с лош чапраз в резултат на тесния срез се увеличава триенето и съществува повишена опасност.
- Винаги използвайте циркулярни дискове с правилните размери и форма (диамантен или кръгъл) и с правилния присъединителен отвор. Дискове, които не са с подходящи за вала на електроинструмента присъединителни размери, предизвикват биене и загуба на контрол.
- Уверете се, че предпазният кожух функционира правилно и може да се движи свободно. Никога не застопорявайте предпазния кожух в отворено положение.
- Поддържайте пода чист от метални стружки и отпадъци от рязането. Съществува опасност да се подхлъзнете или спънете.
- Започвайте работа с електроинструмента само след като отстраните от работния плот всички помощни инструменти, метални стружки и т.н. Малки метални предмети или помощни инструменти, които влязат в съприкосновение с въртящия се диск, могат да ударят тялото Ви с висока скорост.
- Никога не оставяйте електроинструмента без надзор, докато въртенето му не спре напълно. Въртящите се по инерция режещи инструменти могат да причинят травми.
- Допирайте циркулярния диск до обработвания детайл, след като предварително сте го включили. В противен случай, ако зъбите се заклинят в детайла, съществува опасност от възникване на откат.
- Не се качвайте върху електроинструмента. Могат да станат сериозни злополуки, ако електроинструментът се преобърне или ако по невнимание допрете циркулярния диск.
- Използвайте електроинструмента само за сухо рязане. Проникването на вода в електроинструмента повишава опасността от токов удар.
- Не повреждайте предупредителните табелки на електроинструмента.
- Eлектроинструментът се доставя с предупредителна табелка за лазер (вж. таблица "Символи и тяхното значение").
Не насочвайте лазерния лъч към хора и животни и внимавайте да не погледнете непосредствено срещу лазерния лъч или срещу негово отражение. Така можете да заслепите хора, да причините трудови злополуки или да предизвикате увреждане на очите. |
- Не извършвайте изменения по лазерното оборудване. Описаните в това ръководство за експлоатация настройки могат да бъдат използвани безопасно.
- Не използвайте лазерните очила (принадлежност) като защитни очила. Лазерните очила служат за по-добро разпознаване на лазерния лъч; те не предпазват от лазерно лъчение.
- Не използвайте лазерните очила (принадлежност) като слънчеви очила или при шофиране. Лазерните очила не предлагат пълна UV защита и намаляват възприемането на цветовете.
- Внимание – ако се използват други, различни от посочените тук съоръжения за управление или калибриране или се извършват други процедури, това може да доведе до опасно излагане на лъчение.
- Не заменяйте вграден в електроинструмента лазер с лазер от друг модел. Лазер, който не е предназначен за съответния електроинструмент, може да застраши намиращи се наоколо лица.