Поддържане и почистване
- Преди да извършвате техническо обслужване или да почиствате прахосмукачката, преди извършване на настройки по уреда, смяна на аксесоари или оставяне на прахосмукачката, изваждайте кабела от контакта. Тази предпазна мярка предотвратява включването на прахосмукачката по невнимание.
- За да работите качествено и безопасно, поддържайте прахосмукачката и вентилационните й отвори чисти.
- При техническо обслужване и почистване на прахосмукачката работете с дихателна маска.
Когато е необходима замяна на захранващия кабел, тя трябва да се извърши в оторизиран сервиз за електроинструменти на Bosch, за да се запази нивото на безопасност на Bosch електроинструмента.
При техническо обслужване от потребителя прахосмукачката трябва да бъде разглобявана, почиствана и обслужвана, доколкото е възможно, без при това да бъде застрашавано здравето на обслужващото лице. Преди разглобяване прахосмукачката трябва да бъде почиствана, за да бъдат предотвратени евентуални опасности. Помещението, в което прахосмукачката се разглобява, трябва да бъде добре проветрявано. По време на ремонт носете лично защитно оборудване. След техническото обслужване работната площадка трябва да бъде почистена.
Не по-рядко от веднъж годишно трябва да се извършва проверка относно противопраховата безопасност от представител на производителя или квалифициран техник, напр. за евентуални повреди на филтъра, непропускливост на прахосмукачката и правилното функциониране на контролния модул.
При прахосмукачки от клас L, които са работили в силно замърсена среда, трябва да се извършва почистване отвън, както и на всички модули или третиране със средства за уплътняване. При извършването на техническо обслужване или ремонт всички замърсени детайли, които не могат да бъдат почистени в достатъчна степен, трябва да бъдат изхвърляни и заменяни с нови. Такива детайли трябва да бъдат поставяни в непропускащи пликове в съответствие с валидните нормативни документи за изхвърляне на съответните отпадъци.
- Периодично почиствайте корпуса на прахосмукачката с влажна кърпа.
Редовното изпразване на контейнера за отпадъци и почистване на филтъра осигурява оптимална степен на засмукване. Ако и след това мощността на засмукване не е добра, прахосмукачката трябва да бъде предадена за ремонт в оторизиран сервиз за електроинструменти на Бош.
Изваждане/смяна на филтъра (вж. фиг. G1–G2)
Незабавно заменяйте нагънатия филтър, ако се повреди.
- Отворете скобите (7) и извадете горната част на прахосмукачката (6).
- Завъртете държача на филтъра (27) до упор в посоката на въртене и свалете държача на филтъра заедно с нагънатия филтър (28) от горната част на прахосмукачката (6).
- Изтеглете замърсения/повреден нагънат филтър (28) от държача на филтъра (27).
- Изчеткайте ламелите на нагънатия филтър (28) с мека четка.
или
Сменете повредения нагънат филтър (28). - Поставете държача на филтъра (27) в почистения/новия нагънат филтър (28).
- Поставете държача на филтъра (27) заедно с нагънатия филтър (28) в горната част на прахосмукачката и завъртете държача на филтъра (27) до упор по посоката на въртене .
- Поставете горната част на прахосмукачката (6) и затворете скобите (7).
Почиствайте от време на време поплавъка (29).
- Отворете скобите (7) и извадете горната част на прахосмукачката (6).
- Извадете държача на филтъра (27) заедно с нагънатия филтър (28) от горната част на прахосмукачката (6).
- Издърпайте нагънатия филтър (28) от държача на филтъра (27).
- Измийте поплавъка (29) с вода.
- Поставете държача на филтъра (27) с нагънатия филтър (28) обратно в горната част на прахосмукачката (6).
- Поставете горната част на прахосмукачката (6) и затворете скобите (7).