Wskazówki dotyczące pracy

Laserowa tablica celownicza (41) poprawia widoczność wiązki laserowej przy niekorzystnych warunkach lub większych odległościach.

Odblaskowa powierzchnia laserowej tablicy celowniczej (41) poprawia widoczność linii laserowej, przez transparentną powierzchnię linia laserowa jest widoczna także od tyłu laserowej tablicy celowniczej.

Statyw oferuje stabilną pozycję pomiarową z możliwością regulacji wysokości. Za pomocą przyłącza statywu 5/8" (15)urządzenie pomiarowe należy zamocować na gwincie statywu (32). Dokręcić urządzenie pomiarowe za pomocą śruby ustalającej statywu.

W przypadku statywu ze skalą na mecha‌nizmie dźwigniowym można bezpośrednio ustawić przesunięcie wysokości.

Przed włączeniem urządzenia pomiarowego, należy z grubsza wyregulować statyw.

Urządzenie pomiarowe można zamontować także w uchwycie ściennym z jednostką poziomującą (36). W tym celu należy wkręcić śrubę uchwytu ściennego 5/8" (38) w przyłącze statywu (15) na urządzeniu pomiarowym.

Montaż na ścianie: Montaż na ścianie jest zalecany np. podczas prac na wysokości przekraczającej wysokość statywów lub podczas prac na niestabilnym podłożu i bez użycia statywu.

Przykręcić uchwyt ścienny (36) albo za pomocą śrub włożonych w otwory mocujące (34) do ściany, albo za pomocą śruby mocującej (33) do listwy. Zamontować uchwyt ścienny w pozycji jak najbardziej pionowej na ścianie i zwrócić uwagę na stabilność mocowania.

Montaż na statywie: Uchwyt ścienny (36) można także przykręcić do statywu za pomocą przyłącza statywu (35) znajdującego się z tyłu. Ten rodzaj montażu jest zalecany podczas prac, w których płaszczyzna obrotu ma być wyrównywana z linią odniesienia.

Za pomocą jednostki poziomującej można przesuwać urządzenie pomiarowe w pionie (w przypadku montażu na ścianie) lub w poziomie (w przypadku montażu na statywie w zakresie wynoszącym ok. 16 cm. W tym celu należy odkręcić śrubę (37) na jednostce poziomującej, przesunąć urządzenie pomiarowe w żądaną pozycję i ponownie dokręcić śrubę (37).

W przypadku niekorzystnych warunków oświet‌leniowych (jasne otoczenie, bezpośrednie działanie promieni słonecznych), a także przy większych odległościach należy stosować od‌biornik laserowy (30) w celu łatwiejszego wykrywania linii laserowych.

W przypadku laserów obrotowych z wieloma trybami pracy należy wybrać tryb poziomy lub pionowy i najwyższą prędkość obrotową.

Przed rozpoczęciem pracy z odbiornikiem laserowym należy przeczytać instrukcję obsługi odbiornika laserowego oraz stosować się do jej zaleceń.

Podczas naciskania przycisków obsługowych urządzenie pomiarowe może stracić właściwe zniwelowanie, co powoduje wstrzymanie na krótko ruchu obrotowego. Stosowanie pilota pomaga uniknąć tego efektu.

Czujniki (7) pilota znajdują się z trzech stron urządzenia pomiarowego, m.in. nad panelem obsługowym z przodu urządzenia.

Do sprawdzania równości lub nanoszenia spadków zalecane jest użycie łaty mierniczej (31) wraz z odbiornikiem laserowym.

W górnej części łaty mierniczej (31) znajduje się skala względna. Jej wysokość zerową można wybrać wstępnie u dołu. W ten sposób możli‌wy jest bezpośredni odczyt odchyleń od żądanej wysokości.

Okulary do pracy z laserem odfiltrowują świa‌t‌ło otoczenia. Dzięki temu wiązka laserowa wydaje się jaśniejsza.

  • Nie należy używać okularów do pracy z la‌se‌rem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfi‌kacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowa‌niem laserowym.
  • Nie należy używać okularów do pracy z la‌se‌rem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrud‌niają rozróżnianie kolorów.