Varnostna opozorila za kombinirane žage
- Nikoli ne stopajte na električno orodje. Lahko nastopijo resne poškodbe, če se električno orodje prevrne ali če pomotoma pridete v stik z žaginim listom.
- Poskrbite za to, da bodo ročaji suhi, čisti in brez olja ali masti. Mastni, naoljeni ročaji so zdrsljivi in povzročijo izgubo nadzora.
- Električno orodje uporabljajte le, ko je na delovni površini samo obdelovanec in ste odstranili vsa vstavna orodja, lesene ostružke itd. Majhni leseni kosi ali drugi predmeti, ki pridejo v stik z vrtečim se žaginim listom, lahko z veliko hitrostjo priletijo v uporabnika.
- Poskrbite, da na tleh ne bo odrezkov in odpadnega materiala. Na njih vam lahko spodrsne ali se lahko spotaknete obnje.
- Električno orodje uporabite samo za materiale, ki so v skladu z namensko uporabo orodja. V nasprotnem primeru lahko pride do preobremenitve električnega orodja.
- Če se žagin list zatakne, izklopite električno orodje in obdelovanec držite na miru, dokler se žagin list ne ustavi. Da bi preprečili povratni udarec, obdelovanec premaknite šele po ustavitvi žaginega lista. Pred ponovnim zagonom električnega orodja odpravite vzrok za zataknitev žaginega lista.
- Ne uporabljajte topih, opraskanih, zvitih ali poškodovanih žaginih listov. Žagini listi s topimi in napačno usmerjenimi zobmi zaradi preozke izžagane reže povzročijo povečano trenje, zatikanje žaginega lista in povratni udarec.
- Vedno uporabljajte žagine liste z odprtinami za vpenjalni trn ustreznih velikosti in oblik (diamantne v primerjavi z okroglimi). Žagini listi, ki ne ustrezajo vpenjalni opremi na žagi, se lahko med delovanjem zamaknejo, kar povzroči izgubo nadzora.
- Ne uporabljajte žaginih listov iz visoko legiranega hitroreznega jekla (jeklo HSS). Takšni žagini listi se lahko hitro zlomijo.
- Po končanem delu ne prijemajte žaginega lista, dokler se ne ohladi. Žagin list se pri delu zelo segreje.
- Redno preverjajte kabel in pustite, da poškodovan kabel popravi izključno pooblaščeni servis za električna orodja Bosch. Nadomestite poškodovan kabelski podaljšek. Tako boste zagotovili, da bo orodje ostalo varno.
- Električno orodje, ki ga ne uporabljate, varno shranite. Skladiščno mesto mora biti suho in imeti mora možnost zaklepa. S tem preprečite poškodbe električnega orodja zaradi skladiščenja ali uporabo s strani neizkušenega osebja.
- Ne zapuščajte električnega orodja, dokler se popolnoma ne ustavi. Iztekajoče delovanje vsadnih orodij lahko povzroči telesne poškodbe.
- Ne uporabljajte električnega orodja s poškodovanim kablom. Ne dotikajte se poškodovanega električnega kabla. Če se kabel poškoduje med delom, izvlecite omrežni vtič iz vtičnice. Poškodovani kabli povečujejo tveganje električnega udara.
- Električnemu orodju je priložena opozorilna nalepka za laser (glejte tabelo „Simboli in njihov pomen“).
- Opozoril na električnem orodju nikoli ne zakrivajte.
Laserskega žarka ne usmerjajte v osebe ali živali in tudi sami ne glejte neposredno v laserski žarek ali njegov odsev. S tem lahko zaslepite ljudi in povzročite nesrečo ali poškodbe oči. |
- Če laserski žarek usmerite v oči, jih zaprite in glavo takoj obrnite stran od žarka.
- Ne spreminjajte laserske naprave.
- Otroci električnega orodja ne smejo uporabljati brez nadzora. Pomotoma bi lahko zaslepili sebe ali druge
- Če besedilo na varnostni nalepki za laser ni v vašem jeziku, ga pred prvim zagonom prelepite s priloženo nalepko v ustreznem jeziku.
Varnostna navodila za uporabo orodja kot čelilne/zajeralne žage
- Prepričajte se, da zaščitni pokrov pravilno deluje in se lahko prosto giblje. Nikoli ne vpenjajte zaščitnega pokrova, ko je v odprtem stanju.
- Nikoli ne odstranjujte ostankov rezanja, lesenih ostružkov ali podobnega iz območja rezanja, medtem ko električno orodje obratuje. Vedno najprej prestavite vzvod na ročaju v pozicijo mirovanja in izklopite električno orodje.
- Žagin list vodite v obdelovanec samo z vklopljenim električnim orodjem. Obstaja namreč nevarnost povratnega udarca, če se žagin list zatakne v obdelovancu.
- Obdelovanec je treba vedno trdno vpeti. Ne obdelujte obdelovancev, ki so premajhni za čvrsto vpenjanje. Sicer je vaša roka preblizu vrteči se rezalni plošči.
- Električnega orodja ne uporabljaje brez vložne plošče. Neustrezno vložno ploščo zamenjajte. Če vložek za mizo ni v brezhibnem stanju, se lahko poškodujete z žaginim listom.
- Zavarujte obdelovanec. Obdelovanec bo proti premikanju bolje zavarovan z vpenjalnimi pripravami ali s primežem, kot če bi ga držali z roko.
Varnostna navodila za uporabo orodja kot namizne krožne žage
- Prepričajte se, da zaščitni pokrov pravilno deluje in se lahko prosto giblje. Pred žaganjem mora nalegati na mizo, med žaganjem pa na obdelovanec; ko je odprt, ne sme biti vpet.
- Nikoli ne segajte za žagin list, da bi držali obdelovanec, odstranili lesene ostružke ipd. V tem primeru je namreč razdalja vaše roke do vrtečega se žaginega lista premajhna.
- Obdelovanec približajte žaginemu listu le, če se ta vrti. Obstaja namreč nevarnost povratnega udarca, če se žagin list zatakne v obdelovancu.
- Vedno žagajte le en obdelovanec. Prekrivajoči se obdelovanci lahko blokirajo žagin list in se med žaganjem premikajo.
- Vedno uporabljajte vzporedno ali kotno vodilo. S tem izboljšate natančnost reza in zmanjšate možnost, da bi se žagin list zataknil.