Bezbednosna upozorenja za mašinu za sečenje
- Potrebno je da se vi sami, kao i posmatrači, pozicionirate dalje od zone delovanja rotacionog diska. Štitnik štiti rukovaoca od polomljenih fragmenata diska i slučajnog kontakta sa diskom.
- Koristite samo spojene i ojačane rezne diskove za vaš električni alat. Sama činjenica da se pribor može prikačiti na električni alat, ne garantuje bezbedan rad.
- Nominalna brzina pribora mora biti barem jednaka maksimalnoj brzini označenoj na električnom alatu. Pribor koji radi pri brzini većoj od nominalne se može slomiti i razleteti okolo.
- Diskovi se moraju koristiti samo za preporučene primene. Na primer: ne brušite bočnom stranom reznog diska. Abrazivni rezni diskovi su namenjeni za periferno brušenje, bočni pritisci primenjeni na ove diskove mogu izazvati njihovo pucanje.
- Uvek koristite neoštećene prirubnice za diskove koje su propisnog prečnika za odabrani disk. Odgovarajuće prirubnice diska podupiru disk, na taj način umanjujući mogućnost lomljenja.
- Spoljašnji prečnik i debljina pribora moraju biti u okviru navedenih kapaciteta vašeg električnog alata. Pribor neodgovarajuće veličine se ne može zaštititi niti kontrolisati na adekvatan način.
- Veličine otvora diskova i prirubnica moraju da odgovaraju vratilu električnog alata. Disk i prirubnice sa rupama za osovinu koje ne odgovaraju potpornom hardveru električnog alata mogu dovesti do gubitka balansa, prekomernog vibriranja, što može izazvati gubitak kontrole.
- Ne koristite oštećene diskove. Pre svake upotrebe, proverite da li postoje krhotine i naprsline na diskovima. Ukoliko dođe do ispuštanja električnog alata ili diska, proverite da li postoje oštećenja ili montirajte neoštećeni disk. Nakon provere i montiranja diska, potrebno je da se vi sami, kao i posmatrači, pozicionirate dalje od zone delovanja rotacionog diska i da pokrenete električni alat pri maksimalnoj brzini bez opterećenja na jedan minut. Oštećeni diskovi će se u normalnim uslovima slomiti tokom ovog probnog perioda.
- Nosite ličnu zaštitnu opremu. U zavisnosti od primene, koristite štitnik za lice, zaštitne manje ili veće naočare. Prema potrebi, nosite masku za prašinu, zaštitu za sluh, rukavice i radnu kecelju koja može da zaustavi male abrazivne ili fragmente predmeta obrade. Zaštita za oči mora imati sposobnost da zaustavi leteće krhotine koje se stvaraju u raznim zahvatima. Maska za prašinu ili respirator mora imati sposobnost da filtrira čestice koje se stvaraju prilikom rada. Produžena izloženost buci visokog intenziteta može izazvati oštećenje sluha.
- Držite posmatrače na sigurnoj udaljenosti od područja rada. Svako ko stupa na područje rada mora nositi ličnu zaštitnu opremu. Fragmenti predmeta obrade ili slomljenog diska mogu se razleteti i izazvati povredu izvan neposredne zone rada.
- Kabl pozicionirajte van putanje rotacionog pribora. Ukoliko izgubite kontrolu, kabl se može iseći ili zakačiti i vaša šaka ili ruka može biti uvučena u rotirajući disk.
- Redovno čistite ventilacione otvore na električnom alatu. Ventilator motora može uvlačiti prašinu u kućište, a prekomerna akumulacija metala u prahu može dovesti do rizika od strujnog udara.
- Ne rukujte električnim alatom u blizini zapaljivih materijala. Nemojte rukovati električnim alatom dok se nalazi na zapaljivoj površini, kao što je drvo. Varnice mogu zapaliti takav materijal.
- Ne koristite pribor koji zahteva tečna rashladna sredstva. Korišćenje vode ili drugih tečnih rashladnih sredstava može rezultirati smrću ili električnim udarom.