Uputstva za rad
- Za označavanje uvek koristite isključivo sredinu laserske tačke odn. laserske linije. Veličina laserske tačke odn. širina laserske linije se menjaju sa rastojanjem.
Laserska ciljna tabla (41) poboljšava vidljivost laserskog zraka u nepovoljnim uslovima i na velikim udaljenostima.
Reflektujuća površina ploče za ciljanje laserom (41) poboljšava vidljivost laserske linije, kroz providnu površinu je laserska linija prepoznatljiva i sa zadnje strane ploče za ciljanje laserom.
Stativ nudi stabilnu mernu podlogu koja je podesiva po visini. Postavite merni alat sa prijemnicom za stativ 5/8" (15) na navoj stativa (32). Pritegnite merni alat pomoću zavrtnja za fiksiranje stativa.
Kod stativa sa skalom dimenzija na delu koji se izvlači možete direktno da podesite razliku u visini.
Centrirajte stativ grubo, pre nego što uključite merni alat.
Merni alat možete da montirate i na zidni držač sa jedinicom za poravnavanje (36). Zavrtanj od 5/8" (38) zidnog držača zavrnite u prijemnicu za stativ (15) na mernom alatu.
Montaža na zid: Montaža na zid se preporučuje npr. kod radova koji su iznad visine dela koji se izvlači na stativu, ili kod radova na nestabilnoj podlozi bez stativa.
Zavrnite zidni držač (36) ili zavrtanjem kroz rupe za pričvršćivanje (34) na zid ili pomoću zavrtnja za pričvršćivanje (33) na letvu. Montirajte držač za zid što je moguće vertikalnije na zid i vodite računa o tome da bude stabilno pričvršćen.
Montaža na stativ: Zidni držač (36) možete da pričvrstite i pomoću prijemnice za stativ (35) na zadnjoj strani stativa. Ovakvo pričvršćivanje se preporučuje naročito kod radova kod kojih se rotaciona ravan treba usmeriti na referentnu liniju.
Pomoću jedinice za poravnavanje možete da pomerate montirani merni alat vertikalno (kod montaže na zid) odn. horizontalno (kod montaže na stativ) u opsegu od otpr. 16 cm. Otpustite zavrtanj (37) na jedinici za poravnavanje, pomerite merni alat u željeni položaj i ponovo pritegnite zavrtanj (37).
U nepovoljnim uslovima osvetljenja (svetlo okruženje, direktno sunčevo zračenje) i na većim udaljenostima radi lakšeg pronalaženja laserskih linija koristite laserski prijemnik (30).
Kod rotacionih lasera sa više režima rada izaberite horizontalni ili vertikalni rad sa najvišom brzinom rotacije.
Za rad sa laserskim prijemnikom pročitajte odgovarajuće uputstvo za upotrebu.
Za proveru jedinica ravni ili za obeležavanje padova, preporučuje se korišćenje merne letve (31) zajedno sa laserskim prijemnikom.
Na mernoj letvi (31) je gore postavljena relativna skala dimenzija. Njenu nultu visinu možete da birate dole na teleskopskom delu. Na taj način se mogu direktno očitavati odstupanja od zadane visine.
Laserske naočare za gledanje filtriraju okolnu svetlost. Na taj način izgleda svetlo lasera za oko svetlije.
- Nemojte koristiti laserske naočare (pribor) kao zaštitne naočare. Laserske naočare služe za bolje prepoznavanje laserskog zraka. Međutim, one ne štite od laserskog zračenja.
- Nemojte koristiti laserske naočare (pribor) kao naočare za sunce ili u saobraćaju. Laserske naočare ne pružaju potpunu UV zaštitu i smanjuju percepciju boja.