Příklady práce
Postavte měřicí přístroj ve vodorovné poloze na pevný podklad nebo ho namontujte na stativ (32).
Práce se stativem: Paprsek laseru vyrovnejte na požadovanou výšku. Přeneste, resp. zkontrolujte výšku na cílovém místě.
Práce bez stativu: Pomocí cílové destičky laseru (41) zjistěte výškový rozdíl mezi laserovým paprskem a výškou referenčního bodu. Přeneste, resp. zkontrolujte naměřený výškový rozdíl na cílovém místě.
Chcete-li nanášet pravé úhly nebo vyrovnávat mezistěny, musíte vyrovnat kolmý bod nahoru (9), tj. ve stejné vzdálenosti k referenční čáře (např. stěna).
Měřicí přístroj přitom instalujte ve svislé poloze a polohujte jej tak, aby kolmý bod probíhal nahoru přibližně rovnoběžně s referenční čárou.
Pro přesné polohování změřte vzdálenost mezi kolmým bodem nahoru a referenční čárou přímo na měřicím přístroji pomocí cílové destičky laseru (41). Znovu změřte vzdálenost mezi kolmým bodem nahoru a referenční čárou v co největší vzdálenosti od měřicího přístroje. Vyrovnejte kolmý bod nahoru tak, aby měl stejnou vzdálenost k referenční čáře jako při měření přímo na měřicím přístroji.
Pravý úhel ke kolmému bodu nahoru (9) je znázorněn proměnlivým laserovým paprskem (6).
Pro vyrovnání svislé laserové čáry nebo roviny rotace podle referenčního bodu na stěně postavte měřicí přístroj do svislé polohy a vyrovnejte laserovou čáru, resp. rovinu rotace zhruba podle referenčního bodu. Pro přesné vyrovnání podle referenčního bodu otočte rovinu rotace svislé osy viz Otáčení roviny rotace při svislé poloze (viz obrázek B).