Ohutusnõuded metallilõikurite kasutamisel
- Veenduge, et tarvikule märgitud pöörlemiskiirus on sama või suurem kui tööriista pöörlemiskiirus. Tarvikud, mis pöörlevad lubatust kiiremini, võivad puruneda ja tükkidena laiali paiskuda.
- Tarviku välisläbimõõt ja paksus peavad olema vastavuses elektrilise tööriista mõõtmetega. Valede mõõtmetega tarvik ei ole korralikult kaitstud ega kontrollitud.
- Kandke isikukaitsevahendeid. Olenevalt tööriista kasutusotstarbest kandke näokaitset või kaitseprille. Vajaduse korral kandke respiraatorit, kõrvaklappe, kindaid ja tööpõlle, mis suudab kinni pidada väikesed abrasiivmaterjali või töödeldava materjali osakesed. Kaitseprillid peavad suutma peatada erinevate tööde käigus tekkiva lendleva prahi. Tolmumask või respiraator peab suutma filtreerida tööoperatsioonidel eralduvad väikesed osakesed. Pikaajaline kokkupuude tugeva müraga võib põhjustada kuulmiskadu.
- Hoidke muud isikud toma tööpiirkonnast turvalisel kaugusel. Kõik, kes tööpiirkonda sisenevad, peavad kandma isiklikku kaitsevarustust. Töödeldava detaili või purunenud vahetatava tööriista tükid võivad eemale paiskuda ja põhjustada vigastusi ka väljaspool otsest tööpiirkonda.
- Hoidke ühendusjuhe pöörlevatest vahetatavatest tööriistadest eemal. Kui kaotate seadme üle kontrolli, on ühendusjuhtme läbilõikamise või kaasahaaramise oht ning teie käsi või käsivars võib vahetatava tööriistaga kokku puutuda.
- Puhastage regulaarselt elektrilise tööriista ventilatsiooniavasid. Mootori ventilaator tõmbab tolmu korpusesse ja kuhjunud metallitolm tekitab elektrilisi ohte.
- Ärge töötage elektrilise tööriistaga tuleohtlike materjalide läheduses. Ärge kasutage elektrilist tööriista, mis on asetatud kergeste süttivate materjalide, näiteks puidu peale. Sellised materjalid võivad sädemete toimel süttida.
- Ärge kasutage tarvikuid, mis nõuavad jahutusvedelike kasutamist. Vee või muude jahutusvedelike kasutamine võib põhjustada elektrilöögi.
- Kasutage alati teie poolt valitud saeketta jaoks õige suuruse ja kujuga vigastamata kinnitusäärikut. Sobiva kettaga toetate saelehte ja vähendate nii saeketta purunemisohtu.
- Saekettad ja äärikud peavad täpselt sobima teie elektrilise tööriista spindliga. Vahetatavad tööriistad, mis ei sobi täpselt teie elektrilise tööriista spindliga, pöörlevad ebaühtlaselt, vibreerivad väga tugevalt ja võivad põhjustada kontrolli kaotust.
- Ärge kasutage vigastatud saekettaid. Kontrollige enne saeketta igakordset kasutamist killustumise ja pragude puudumist. Kui elektriline tööriist või saeketas maha kukub, kontrollige sellel vigastuste puudumist või võtke vigastamata saeketas. Kui olete saeketast kontrollinud ja selle paigaldanud, peate nii teie ise kui ka lähedal olevad isikud hoiduma saeketta pöörlemistasapinnast eemale ja laskma elektrilisel tööriistal töötada ühe minuti maksimaalsel pöörlemiskiirusel. Vigastatud saekettad purunevad enamasti selle testimisaja jooksul.
- Kontrollige regulaarselt toitejuhet ja vigastatud toitejuhe laske välja vahetada Boschi elektriliste tööriistade volitatud remonditöökojas. Kahjustada saanud pikendusjuhtmed vahetage välja. Nii tagate püsivalt seadme ohutu töö.
- Ärge kasutage nürisid, pragunenud, kõverdunud või kahjustatud saekettaid. Nüride või valesti rihitud hammastega saekettad põhjustavad liiga kitsa lõikejälje tõttu suurema hõõrdumise, saeketta kinnikiildumise ja tagasilöögi.
- Kasutage kinnitusava läbimõõdule täpselt vastava suuruse ja kujuga (teemant või ümar) kettaid. Kettad, mis sae kinnitusavaga ei sobi, pöörlevad ebaühtlaselt, põhjustades kontrolli kaotuse seadme üle.
- Veenduge, et kettakaitse veatult töötab ja vabalt liikuda saab. Ärge kiiluge kettakaitset kunagi avatud seisundis kinni.
- Hoidke põrand metallilaastudest ja materjalijääkidest puhas. Vastasel korral võite libiseda või komistada.
- Kasutage elektrilist tööriista ainult siis, kui tööpind on kuni töödeldava detailini vaba kõikidest seadetööriistdest, metallilaastudest jms. Väikesed metallitükid ja teised esemed, mis pöörleva saekettaga kokku puutuvad, võivad suure kiirusega eemale paiskuda ja tabada tööriista kasutajat.
- Ärge lahkuge seadme juurest enne, kui seade on täielikult seiskunud. Järelpöörlevad tarvikud võivad põhjustada vigastusi.
- Viige saeleht töödeldava detailini ainult sisselülitatud sae korral. Vastasel korral tekib tagasilöögi oht, kui saeketas haakub töödeldava detailiga.
- Ärge kunagi astuge seadme peale. Seadme ümberkukkumise või saekettaga juhusliku kokkupuute korral võite ennast raskelt vigastada.
- Kasutage elektrilist tööriista ainult kuivlõikamiseks. Kui elektrilisse tööriista on sattunud vett, on elektrilöögi oht suurem.
- Ärge katke kunagi kinni elektrilisel tööriistal olevaid hoiatussilte.
- Elektriline tööriist tarnitakse koos laseri hoiatussildiga (vt tabelit "Sümbolid ja nende tähendus").
Ärge juhtige laserkiirt inimeste ega loomade suunas ja ärge viige ka ise pilku otsese või peegelduva laserkiire suunas. Vastasel korral võite inimesi pimestada, põhjustada õnnetusi või kahjustada silmi. |
- Ärge tehke laserseadmes mingeid muudatusi. Käesolevas kasutusjuhendis kirjeldatud seadistamisvõimalusi võite ohutult kasutada.
- Ärge kasutage laserikiire nähtavust parandavaid prille (lisavarustus) kaitseprillidena. Prillid teevad laserikiire paremini nähtavaks, kuid ei kaitse laserikiirguse eest.
- Ärge kasutage laserikiire nähtavust parandavaid prille (lisavarustus) päikeseprillidena ega autot juhtides. Laserikiire nähtavust parandavad prillid ei paku täielikku kaitset UV-kiirguse eest ja vähendavad värvide eristamise võimet.
- Ettevaatust – käesolevas juhendis nimetatud käsitsus- või justeerimisseadmetest erinevate seadmete kasutamisel või muul viisil toimides võib laserkiirgus muutuda ohtlikuks.
- Ärge vahetage seadmesse integreeritud laserit välja mõnda teist tüüpi laseri vastu. Laser, mis ei ole antud seadme jaoks ette nähtud, võib olla inimestele ohtlik.
Tagasilöök ja asjaomased ohutusnõuded
Tagasilöök on äkkreaktsioon haakuva või blokeeruva pöörleva saelehe tõttu. Haakumine või blokeerumine põhjustab pöörleva vahetatava tööriista äkilise seiskumise. See põhjustablõike-lihvagregaadi kontrollimatut kiirendamist üles kasutaja suunas.
Kui nt saeleht töödeldavas detailis haakub või blokeerub, võidakse töödeldavasse detaili sisse tunginud saelehe serv haarata ja välja murda või põhjustada tagasilöögi. Sealjuures võivad puruneda ka saekettad.
Tagasilöök on elektrilise tööriista vale või vigase kasutamise tagajärg. Seda saab vältida, rakendades järgnevalt kirjeldatud sobivaid ettevaatusabinõusid.
- Hoidke elektrilist tööriista kahe käega ning valige kehale ja kätele niisugune tööasend, mis võimaldab tagasilöögi tekkimisel optimaalselt reageerida. Seadme kasutaja saab tagasilöögijõudu kontrollida, rakendades sobivaid meetmeid.
- Vältige pöörleva saeketta ees või taga olevat piirkonda. Tagasilöögi korral paisatakse lõike-lihvagregaat üles kasutaja suunas.
- Ärge kasutage kett- või puidulõikelehte ning suuremate kui 10 mm laiuste tühikutega segmenteeritud teemantkettaid. Sellised vahetatavad tööriistad põhjustavad tihti tagasilöögi või kontrolli kaotuse elektrilise tööriista üle.
- Vältige saelehe blokeerumist või liiga tugevat surumist. Ärge tehke liigse sügavusega lõikeid. Liigne surve saekettale suurendab selle koormust ja kalduvust haakumisele või blokeerumisele ning seega saeketta tagasilöögi või purunemise võimalust.
- Kui saeketas kinni kiildub või te töö katkestate, lülitage elektriline tööriist välja ja hoidke lõike-lihvagregaati rahulikult, kuni saeketas on seiskunud. Ärge kunagi proovige veel töötavat saeketast lõikest välja tõmmata, sellele võib järgneda tagasilöök. Tehke kindlaks kinnikiilumise põhjus ja kõrvaldage see.
- Ärge lülitage elektrilist tööriista uuesti sisse, kuni see veel töödeldavas detailis on. Enne kui lõikamist ettevaatlikult jätkate, laske saekettal saavutada täispöörlemiskiirus. Vastasel korral võib saeketas haakuda, töödeldavast detailist välja hüpata või tagasilöögi põhjustada.
- Toestage suured töödeldavad detailid, et vähendada tagasilöögi riski kinnikiildunud saeketta tõttu. Suured töödeldavad detailid võivad omakaalu tõttu läbi painduda. Töödeldav detail tuleb toestada mõlemalt poolt saelehte ja lähemal lõikejoonele, mitte detaili servale.
- Võimaluse korral kinnitage toorik pitskruvidega. Kui hoiate toorikut kinni käega, peate hoidma oma kätt saeketta kummastki küljest kogu aeg vähemalt 100 mm kaugusel. Ärge kasutage saagi selliste detailide lõikamiseks, mis on liiga väikesed ja mida ei ole võimalik kinnitusvahendite abil kinnitada ega käega kinni hoida. Kui Teie käsi on saekettale liiga lähedal, suureneb saekettaga kokkupuute ja sellest tingitud vigastuste oht.
- Toorik ei tohi liikuda ja peab olema kinnitatud või surutud vastu piirikut ja lauda. Ärge suruge toorikut vastu saeketast ja ärge kunagi tehke vabakäelõikeid. Lahtised või liikuvad toorikud võivad suure kiirusega eemale paiskuda ja seeläbi vigastusi tekitada.
- Lükake saagi läbi tooriku. Ärge tõmmake saagi läbi tooriku. Lõike tegemiseks tõstke sae pead ja tõmmake see üle tooriku, ilma et lõikaksite, seejärel käivitage mootor, langetage sae pea alla ja suruge saag läbi tooriku. Tõmbava lõike korral tekib oht, et saeketas kerkib toorikult üles ja saeketas koos alusega paiskub jõuga kasutaja suunas.
- Ärge kunagi asetage oma käsi ettenähtud lõikejoone kohal risti, seda ei tohi teha saeketta ees ega taga. Tooriku toestamine risti asetatud kätega, st tooriku hoidmine saekettast paremal pool vasaku käega ja saekettast vasakul pool parema käega on väga ohtlik.
- Ärge viige pöörleva saeketta korral kätt mitte kunagi toe taha. Ärge viige kätt mitte kunagi pöörlevale saelehele lähemale turvavahemaast 100 mm (kehtib mõlemal pool saelehte). Pöörleva saelehe lähedust võidakse mitte tuvastada ja te võite ennast raskelt vigastada.
- Vaadake toorik enne lõikamist üle. Kui toorik on paindunud või kõverdunud, kinnitage see piiriku külge nii, et kumer pool jääb väljapoole. Veenduge, et lõikejoonele ei jää tooriku, piiriku ja laua vahele pilu. Paindes või kõverdunud toorikud võivad paigast nihkuda ja põhjustada lõikamise ajal pöörleva saeketta kinnikiilumise. Toorikus ei tohi olla naelu ega muid võõrkehasid.
- Kasutage elektrilist tööriista alles siis, kui laud on tööriistadest vaba; laual võib olla ainult töödeldav detail. Seal ei tohi olla väikseid töötlemisjääke ja muid esemeid, mis pöörleva kettaga kokku puutudes võidakse suure kiirusega eemale paisata.
- Lõigake ühekorraga vaid ühte toorikut. Virna laotud toorikuid ei saa korralikult kinnitada ega kinni hoida ning saagimisel võivad need kohalt nihkuda või põhjustada saeketta kinnikiilumise.
- Hoolitsege selle eest, et elektriline tööriist on enne kasutamist tasasel, kindlal tööpinnal. Tasane ja kindel tööpind vähendab elektrilise tööriista ebastabiilseks muutumise ohtu.
- Planeerige oma tööd. Iga kord, kui reguleerite saeketta kallet või lõikenurka, veenduge, et reguleeritav piirik on õigesti välja rihitud ja toestab toorikut, puutumata kokku saeketta või kettakaitsega. Ilma et lülitaksite sae sisse ja asetaksite tooriku lauale, laske saekettal läbida täielik lõiketeekond, et veenduda, et saeketta teel ei ole takistusi ja et ei esine piiriku lõikamise ohtu.
- Hoolitsege töödeldavate detailide korral, mis on laiemad või pikemad kui laua pealispind, piisava toestamise eest, nt lauapikenduse või saepukkidega. Töödeldavad detailid, mis on pikemad või laiemad kui elektrilise tööriista laud, võivad kaaduda, kui nad ei ole kindlalt toestatud. Kui äralõigatud metallitükk või töödeldav detail kaadub, võib alumine kaitsekate kerkida või ta võidakse pöörleva saeketta poolt kontrollimatult minema paisata.
- Ärge kasutage lauapikenduse või lisatoestuse asemel teiste inimeste abi. Tooriku ebastabiilne toestus võib kaasa tuua saeketta kinnikiilumise. Toorik võib lõikamise ajal ka paigast nihkuda ja tõmmata tööriista kasutaja või abilise vastu pöörlevat saeketast.
- Mahalõigatud tükki ei tohi suruda vastu pöörlevat saeketast. Kui ruumi on näiteks pikijuhikute kasutamise korral vähe, võib mahalõigatud tükk saekettaga kokku puutuda ja suurel kiirusel eemale paiskuda.
- Ümarate toorikute, näiteks varraste või torude korralikuks toestamiseks kasutage pitskruvi või muid sobivaid kinnitusvahendeid. Vardad võivad lõikamisel minema veereda ja kaasa tuua saeketta haardumise, mille tagajärjel tõmmatakse toorik koos Teie käega vastu saeketast.
- Laske saekettal jõuda maksimaalkiirusele, enne kui alustate tooriku lõikamist. See vähendab tooriku eemalepaiskumise ohtu.
- Kui töödeldav detail kinni kiilutakse või ketas blokeerub, lülitage elektriline tööriist välja. Oodake, kuni kõik liikuvad detailid on seisma jäänud, tõmmake võrgupistik välja ja/või võtke aku ära. Seejärel eemaldage kinnikiildunud materjal. Kui te sellise blokeerumise korral edasi lõikate, võite kaotada kontrolli või vigastada elektrilist tööriista.
- Pärast lõikamise lõpetamist vabastage lüliti, hoidke sae pead all ja enne mahalõigatud tüki eemaldamist oodake, kuni saeketas on seiskunud. Käe viimine järelpöörleva saeketta lähedusse on väga ohtlik.
- Hoidke käepidemest tugevasti kinni, kui teete osalist lõiget või kui vabastate lüliti, enne kui sae pea on jõudnud alumisse asendisse. Sae pidurdusjõu toimel võib sae pea järsult alla liikuda ja tekitada vigastusi.
- Ärge mitte kunagi eemaldage lõikepiirkonnast lõikejääke vms, kui elektriline tööriist töötab. Viige seadme haar kõigepealt puhkeasendisse ja lülitage elektriline tööriist välja.
- Pärast töö lõpetamist ärge puudutage saeketast enne, kui see on jahtunud. Saeketas läheb töötamisel väga kuumaks.
- Hoidke oma töökoht puhas. Materjalisegud on eriti ohtlikud. Kergemetallide tolm võib süttida või plahvatada.
- Ärge kasutage kiirlõiketerasest (HSS) saekettaid. Sellised saekettad võivad kergesti murduda.